Kiedy rano 14 maja 2023 roku przyjechałam co Krynicy Zdrój, spacerowałam z małżonkiem po uliczkach Krynicy, to było jakbym uczestniczyła w jakimś filmie sprzed lat, atmosfera , budynki, architektura mnie zachwyciły.
Czuło się jakbym przebywała w kapsule czasu i cofnęła się kilkadziesiąt lat. Pensjonaty, hotele a nawet restauracje mają specyficzny charakter i wygląd w całej Krynicy. Jest to niepowtarzalne, podobne odczucia miałam zwiedzając Iwonicz Zdrój jak i kiedyś – Polanicę Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej.
Położenie i atrakcje, baza turystyczna
Tuż u stóp Jaworzyny Krynickiej, w Beskidzie Sądeckim znajdziemy sanatoryjny raj Krynicę Zdrój.
Nie trzeba polecać specjalnie tej miejscowości, tłumy kuracjuszy wiedzą dobrze, że warto tu przyjechać, albowiem lepiej niż gdzie indziej wypoczniemy i podreperujemy zdrowie.
Baza turystyczna jest bardzo rozwinięta i na każdą kieszeń, poczynając od kwater prywatnych, na solidnych pensjonatach i hotelach oraz ośrodkach wypoczynkowych.
Lokalna Pijalnia Wód Jan oferuje wody lecznicze, od rana do wieczora kuracjusze licznie ją odwiedzają.
Wiele obiektów oferuje specjalne menu dla seniora, coraz częściej można spotkać ośrodki z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.
Hasło #dostepnosc
Dostrzegłam miniatury wykonane z metalu, które osobom niewidzącym czy niedowidzącym stwarzają możliwość „zobaczenia ” rękoma najważniejszych zabytkowych budowli Krynicy Zdrój. Brawo Krynica!
Spacer po tej miejscowości jest niezapomnianym przeżyciem!
Krynica, oprócz walorów architektonicznych i artystycznych może być doskonałą bazą wypadową na górskie wędrówki.
Park Zdrojowy im. Mieczysława Dukieta
W parku można posiedzieć na ławkach, cały teren jest odnowiony, jest tu przyjemnie.
Mnie to bardzo cieszy, że dostrzega się, że społeczeństwo się starzeje i ma inne potrzeby w czasie pobytu na wczasach czy pobytach sanatoryjnych.
Są tu różne rzeźby, niedaleko parku jest słynny Nikifor z pieskiem, a na terenie parku pomnik Bogusława Kaczyńskiego, który już tu opisałam. Zauważyłam figurkę uroczego jamniczka i chyba misie, choć do końca nie jestem pewna. Pomnik Jamniczka powrócił do Parku Zdrojowego po rewitalizacji w 2019 roku, ale jest odtworzony, bo poprzednia figurka zaginęła podczas rewitalizacji i do dziś jej nie odnaleziono.
W Parku Zdrojowym zobaczyłam drzewa, z ozdobami z Nowego Roku, wykonane przez dzieci, które były związane z wojną w Ukrainie. Bardzo mnie wzruszył taki element solidarności z narodem ukraińskim.
Niedaleko Parku Zdrojowego jest też kościół Wniebowzięcia NMP , który jest tzw. kościołem „sanatoryjnym”, z uwagi na to że wielu gości tu przychodzi. Kościół ten opiszę w osobnym reportażu.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Nowym Sączu filia w Krynicy Zdrój
Odnalazłam budynek PSM w Krynicy, imponujący i bardzo zadbany.
Podsumowanie
Krynica o każdej porze roku jest wspaniała na wędrowanie i leczenie. Osobno opiszę Starą Pijalnię Wód i niektóre obiekty sanatoryjne, zatem już zapraszam na kolejne reportaże.
Zabieraj dzieci, wnuki i przyjeżdżaj po relaks i zdrowie!
Johanka