Kiedy jechałam z miasta Turek w kierunku pięknego Inowrocławia, zatrzymałam się w legendarnej Kruszwicy. Tu , gdzie według legendy, myszy zjadły Króla Popiela. Wspomniane miasta też tu opiszę, bo były przepiękne.
Cieszy, że bardzo zabane miasto Kruszwica dba o turystów, a obiekty dla nas przeznaczone są na każdym kroku.
Parę słów o mieście
Kruszwica to miasto w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, leżące na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, siedziba gminy miejsko – wiejskiej Kruszwice. Miasto jest członkiem Związku Miast Polskich. Jest położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na północnym brzegu jeziora Gopło, w miejscu w którym wypływa z niego rzeka Noteć.
Jako miasto królewskie – położone w II połowie XVI wieku, ówcześnie należało do powiatu kruszwickiego województwa brzeskokujawskiego, a administracyjnie do starostwa kruszwickiego.
W czasach zaborów Kruszwica nosiła niemiecką nazwę Kruschwitz. W okresie 1975-1998 miasto należało do nieistniejącego dziś województwa bydgoskiego.
W roku 2022 Kruszwica obchodziła 600 lecie nadania praw miejskich.
Jest jednym z najważniejszych miast tego regionu pod względem gospodarczym, kulturalnym i handlowym, jednakże ważną rolę pełni turystyka, związana z początkiem powstania państwowości polskiej.
Rynek w Kruszwicy
Według mnie jest za dużo betonu, ale jak wszędzie. Jest czysto, zadbany, my byliśmy 14 sierpnia 2022, piękny letni dzień. Zaparkowaliśmy przy rynku i udaliśmy się zwiedzać, niedaleko usłyszeliśmy mszę, podeszliśmy pod kościół.
Kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy
Na początku myślałam, że to jest cerkiew. Naprawdę robi wrażenie, może nie jest za duży, ale piękny.
„Kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Kruszwica, przy wschodniej pierzei Rynku. Świątynia stoi na miejscu dawnej drewnianej świątyni świętego Klemensa. Wybudowano ją w latach 1926-1929. Kościół na prośbę księdza prałata Schoenborna – proboszcza kruszwickiej parafii, został zaprojektowany przez Architekta Stefana Cybichowskiego z Poznania. Prace budowlane rozpoczęły się w 1926 roku, jednak ze względu na problemy finansowe zakończyły się w 1928 roku. W 1929 roku świątynia została poświęcona przez księdza kardynała Augusta Hlonda – prymasa Polski i księdza biskupa Antoniego Laubitza – biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. W czasie okupacji hitlerowcy zniszczyli wieżyczkę na kopule oraz ołtarz główny i zamienili świątynię na magazyn. Po zakończeniu II wojny światowej przywrócono budowli sakralny charakter i pełnił dalej rolę świątyni rzymskokatolickiej. W 1984 ustanowiony kościołem parafialnym przez księdza prymasa Józefa Glempa. Jako wotum na jubileusz stulecia śmierci patronki świątyni św. Teresy od Dzieciątka Jezus, przebudowano prezbiterium i wybudowano murowany ołtarz. W 2004 roku zamontowano na kopule odbudowaną wieżyczkę wraz z kopią krzyża, przywracając świątyni wygląd przed 1939 rokiem.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Teresy_od_Dzieciątka_Jezus_w_Kruszwicy
Zabytkowa Kolegiata Św. Piotra i Pawła i Narodzenia NMP
Z obowiązku reporterskiego powiem, że jest tu Kolegiata Św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP w Kruszwicy, ale ja jej nie widziałam, muszę tu wrócić.
” Kolegiata św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP w Kruszwicy – jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce znajdujący się w Kruszwicy. Budowla zachowała prawie nienaruszony układ przestrzenny i bryłę, poza przebudowaną w XVI wieku fasadą zachodnią. Wnętrze w całej swej surowości i prostocie form w wysokim stopniu nosi cechy autentycznej bazyliki romańskiej. Czas budowy kolegiaty w Kruszwicy to lata 1120–1140. Pierwotnie była prawdopodobnie siedzibą biskupstwa, które około 1148 przeniesiono do Włocławka. Kolegiata jest trójnawową, filarową bazyliką zbudowaną na planie krzyża łacińskiego. Wzniesioną ją z granitu i piaskowca. Posiada pięć absyd o różnej wielkości i jedną ceglaną wieżę.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_kolegiacka_św._Piotra_i_Pawła_w_Kruszwicy
Spacery po Kruszwicy
Chodząc po ulicach Kruszwicy napotkałam ślady PRL ( chyba? ) , dawne mozaiki, które już są rzadkie w miejskim krajobrazie.
Zabytkowa wieża i infrastruktura wzgórza zamkowego
Resztki zamku, w postaci wieży są na wzgórzu zamkowym, ja z mężem wchodziliśmy po schodach, nie wiem czy jest możliwość podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami. Schodziliśmy drugimi schodami koło wieży. Ale jak weszliśmy, najpierw odpoczęliśmy, bo przecież zwiedzaliśmy wcześniej miasto i trochę kilometrów w „nogach” było .
Strudzeni, siedliśmny na wzgórzu, na ławce, których tam jest dużo. Cudowny i sielski widok ze wzgórza zamkowego na Nadgoplański Park Tysiąclecia, który obejmuje nie tylko zbiornik wodny, ale i otaczającą go przyrodę. Na wodzie pływały kaczki i inne dzikie ptactwo. Wszystko zadbane jak to się mówi: zapięte na ostatni guzik.
Mysia Wieża
„Mysia Wieża – ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów, znajdująca się w Kruszwicy, na Półwyspie Rzępowskim jeziora Gopło. W środku jest okrągła, a dziury, które znajdują się na jej ścianie, nie są otworami okiennymi, ale śladami po rusztowaniu. Wieża stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Początkowo był warownią, która miała strzec Kruszwicy przed Krzyżakami . Następnie, po upadku tego zakonu, stał się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Został zniszczony (wysadzony) przez Szwedów w 1657 roku; wcześniej przez dwa lata był przez nich okupowany. Wieża ocalała i od 1895 roku jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej szczytu przy dobrej widoczności można dostrzec Inowrocław, Strzelno, Radziejów .”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Mysia_Wieża
Zabytkowa wieża zamkowa gdzie według legendy myszy Popiela zjadły_ fot. Johanka
Muzem na przeciwko Mysiej Wieży
Na przeciwko wieży jest taki budynek, w którym jest muzeum, zwiedzanie jest DARMOWE.
Zdjęcia z muzem , prezentuję poniżej.
Rzeźby myszy oddają lokalny koloryt muzeum i okolic
Przemysł w Kruszwicy
Przemysł rolno spożywczy działa w oparciu o miejscowe zasoby. Z danych ekonomicznych wyczytałam że działa tu 1095 podmiotów gospodarczych, jest Cukrownia Kruszwica, Polskie Zakłady Zbożowe , Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., Eres, Bebo S.A. Niedawno działało Państwowe Gospodarstwo Rybackie Kruszwica.
Samo miasto jest z rozwiniętą infrastrukturą, jest zgazyfikowane, z elektryfikowane, ma wodociągi i oczyszczalnię ścieków.
Handel w mieście kwitnie, usługi, sklepy, hurtownie, warsztaty i biura. Są dwie poczty, komenda policji, hotele związane z ofertą turystyczną jaką daje Kruszwica; stacje benzynowe, stacje obsługi samochodów, kawiarnie, kluby, puby, pizzerie i bary. Z marketów jest Biedronka, Lidl i Delikatesy Centrum.
Kruszwica daje zatrudnienie nie tylko mieszkańcóm miasta, ale okolicznych miejscowości.
Podsumowanie
W uliczkach Kruszwicy mogłabym się zagubić na parę godzin , wszędzie bym coś odkrywała, kamieniczki mają niepowtarzalny charakter, choć może stan techniczny niektórych budzi zastrzeżenia estetyczne.
Kruszwica jest piękna i jestem w niej zakochana.
Johanka