Katedra Św. Jakuba Starszego w Olsztynie

0
255

Dzisiaj kolejne piękne miejsce w Olsztynie. Zapewniam, że niewiele widziałam, jak na mnie i moją pasję zwiedzania, ale to znak, by tu wrócić.

Już opisałam Stare Miasto i zamek w Olsztynie, ale ten kościół bardzo zapadł mi w pamięć, gdyż wzbudził mój podziw nie tylko ze względu na architekturę , ale tzw. charakter.

Bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie

„Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła w Olsztynie – kościół zbudowany w II poł. XIV wieku.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_konkatedralna_św._Jakuba_w_Olsztynie

Historia

„W 1596 wieżę kościoła (w części drewnianą) zastąpiono nową. Utrzymana była, jak cały kościół, w stylu gotyckim. Miała 63 m wys. Kościół nie jest orientowany, aczkolwiek wieża kościoła wskazuje kierunek na Rzym. W 1721 przebudował go Piotr Olchowski z Reszla (kaplice boczne). W 1864 kościołowi groziło zawalenie i musiano go zamknąć. Oddano go do użytku po generalnym remoncie wykonanym w latach 18661868, ale prace nad restauracją wnętrza i nadaniem mu neogotyckiego koloru trwały jeszcze kilkanaście lat. W 1896 z nieznanych przyczyn wybuchł w kościele pożar i wyrządził sporo strat. Co najmniej od 1565 (brak danych dla wcześniejszego okresu) wygłaszano w kościele kazania po polsku. W 1599 proboszcz olsztyński, Ambroży Merten, prosił o zwolnienie z urzędu, ponieważ nie znał języka polskiego mowy swych parafian. Na początku XVIII wieku wszyscy księża olsztyńscy byli Polakami. W ciągu wieków odwiedzali olsztyński kościół, modlili się w nim wybitni Polacy: Jan DantyszekMarcin Kromer i Ignacy Krasicki, wszyscy trzej piastujący godność biskupów warmińskich oraz król Władysław IV (1635). W latach 18981900 był tu organistą Feliks Nowowiejski, kompozytor „Roty” i „Legendy Bałtyku”, a w latach 19791981 biskup Józef Glemp (późniejszy prymas Polski) zarządzał stąd diecezją warmińską. Od 1945 prokatedra, od 1973 konkatedra, od 2004 bazylika mniejsza.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_konkatedralna_św._Jakuba_w_Olsztynie#Historia

Wnętrze Bazyliki Kontrkatedralnej Św. Jakuba w Olsztynie

„W porównaniu z bogactwem swej architektury kościół ma znacznie skromniejsze wyposażenie wnętrza. W 1807, podczas wojen napoleońskich, Francuzi zamknęli w nim półtora tysiąca jeńców rosyjskich, a ci, broniąc się przed ostrym mrozem, spalili tu wszystko, co mógł strawić ogień. Mimo to zachowało się w kościele trochę zabytków ruchomych z okresu: gotyku (m.in. tabernakulum ścienne z kratą gotycką, tryptyk późnogotycki), renesansu (m.in. dekoracja malarska tabernakulum ściennego, tryptyk św. Krzyża, świeczniki), baroku (rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego, krucyfiks ponadnaturalnej wielkości, obraz Matki Boskiej Różańcowej, chrzcielnica i in.)”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_konkatedralna_św.Jakuba_w_Olsztynie#Wnętrzeświątyni

Pomnik zasłużonego księdza Wojciecha Zinka

„Przed katedrą Św. Jakuba w Olsztynie stanął pomnik księdza Wojciecha Zinka. Duchowny jest bardzo znaczącą postacią w historii Warmii i Mazur.

Ks. Wojciech Albert Zink był synem Niemca i Warmiaczki. W 1951 roku został administratorem apostolskim na Warmii. Jako zarządca diecezji często spotykał się z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Stanął w jego obronie, gdy w 1953 roku prymas został aresztowany, a władze zażądały od katolickich księży absolutnego podporządkowania. Domagały się m.in. odczytania deklaracji lojalności w parafiach. Ksiądz Zink nie tylko deklaracji nie podpisał, ale też nie zgodził się na jej odczytanie, za co został aresztowany. Do diecezji warmińskiej wrócił w grudniu 1956 roku. Został mianowany wikariuszem generalnym. Zmarł 9 września 1969 roku w Olsztynie.

Pomnik autorstwa rzeźbiarza Izydora Borysa powstał z inicjatywy społeczników, księży i artystów.”

źródło: https://radioolsztyn.pl/pomnik-zasluzonego-dla-regionu-ksiedza-stanal-przed-olsztynska-katedra/01409451

Podsumowanie

Olsztyn jest tak piękny i interesujący a mój kolejny felieton to udowadnia. Jestem do szaleństwa zakochana w tym mieście, muszę tu koniecznie wrócić!

Olsztynianie, bardzo Wam zazdroszczę tego miasta, ja bym się tu chciała zagubić i zapomnieć o całym świecie.

Ruszamy na północ, Olsztyn czeka na kolejnych odkrywców!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj