Pomnik królowej Jadwigi na rynku Inowrocławia i inne atrakcje

0
578

Inowrocław jest przepiękny, kiedy tu trafiłam, zwiedziłam kilka miejsc, ale muszę tu wrócić, bo zdałam sobie sprawę, że widziałam zaledwie kawałek.

Sukcesywnie będę opisywała odwiedzone miejsca, przeplatając felietony z innych miejsc, by nie opisywać tylko jednego miasta.

Pomnik Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, na rynku

Inowrocław ma swoją patronkę , jest nią Królowa Jadwiga. Na rynku jest pomnik , który ma prawie 2 m, wiem, bo mąż robił sobie z „Nią” zdjęcie, a on ma 1,90 m wzrostu.

Imponujący pomnik stoi na jednej z częśći rynku, który otaczają piękne kamienice. Co tu kryć ! Piękno na 200 %.

„Pomnik Królowej Jadwigi w Inowrocławiu – pomnik św. Jadwigi Andegaweńskiej, króla Polski, usytuowany na rynku w Inowrocławiu.

W 2007 miasto podjęło uchwałę o ustanowieniu świętej królowej Jadwigi patronką miasta, ten fakt w oficjalnym dokumencie potwierdził w maju 2008 r. papież Benedykt XVI Pomnik został odsłonięty 20 kwietnia 2011 r.[1] W herbie miasta nad piastowskim orłem widnieje między wieżami lilia heraldyczna – symbol dynastii Andegawenów, z którego wywodziła się królowa.

Królowa Jadwiga wraz z mężem – Władysławem Jagiełłą wielokrotnie przebywała w Inowrocławiu, czego wyrazem jest m.in. legenda O Królowej Jadwidze i Krzyżakach[2].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Królowej_Jadwigi_w_Inowrocławiu

Zachwycająca fontanna na rynku

Fontanna jest piękna, akurat jak byliśmy, o godzinie 12.00 w południe zagrała muzyka i rozbłysły światła. Jest ona niewątpliwą atrakcją turystyczną. Wokół rynku są piękne kamieniczki, zachwycające i zadbane. Są też ławki, by odpocząć.

Kawiarenki, lokale gastronomiczne oraz ogródki na rynku kuszą turystów, których nie brakuje, ja byłam tu w maju 2022.

Kamienica z zegarem słonecznym

Wielką atrakcją jest kamienica z zegarem słonecznym, z napisami rodem z PRL, która stanowi zabytek i jakoś ostała się działaniom dekomunizacyjnym. Zobaczcie Państwo sami!

Podsumowanie

Zapraszam do klimatycznego Inowrocławia, na rynku warto się „zagubić” i kontemplować jego piękno.

Zazdroszczę mieszkańcom Inowrocławia takich atrakcji.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj