Jak wiecie, mieszkam na Śląsku Opolskim, który jest moją małą Ojczyzną. Oczywiście, w związku z tym nie jestem obiektywna wobec okolicy, ale sami ocenicie, czy malownicza Jemielnica w pełni zasługuje na Waszą uwagę.
Leży w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Jemielnica. Od 14 listopada 2008 obowiązuje podwójne nazewnictwo polsko – niemieckie.
W alfabetycznym spisie miejscowości z terenu Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod obecną, polską nazwą Jemielnica oraz nazwą – Himmelwitz.
*źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Jemielnica#Historia
Obecnie włodarzem Jemielnicy jest młody energiczny Wójt, bardzo zaangażowany w życie społeczne, to widać na każdym kroku. Wieś jest bardzo zadbana. To jest budujące i ogólnie tworzy miłą atmosferę tej miejscowości.
Natomiast koniecznie muszę napisać : życzliwość mieszkańców Jemielnicy jest wszechobecna. To jedna z wielu zalet tego miejsca. Chyba najważniejsza.
Trochę historii
Pierwsze wzmianki o Jemielnicy pochodzą z roku 1225. Jest jedną z najstarszych miejscowości na ziemi strzeleckiej. Pierwotnie , wieś była własnością książęcą potem to ewaluowało.
W drugiej połowie XIII wieku założono opactwo Cystersów, co pociągnęło określone skutki społeczno – ekonomiczne.Cystersi w zasadzie otrzymali gotowe miejsce do funkcjonowania, mieli stawy rybne u podnóża Klasztoru, młyn nad Błotnicą, dobrze zagospodarowane tereny.
Jemielnica to również najstarszy ośrodek kościelny na ziemi strzeleckiej. Opactwo cysterskie w Jemielnicy było drugim opactwem cysterskim w księstwie opolsko-raciborskim ( po Rudach). W komunikatach z XIV wieku klasztor jemielnicki nazwany został fundacją książęcą. Wybudowany przez księcia opolskiego Bolka dopiero w 1307 roku (opactwo istniało już w 1289 roku). Majątek ziemski opactwa obejmował siedem i pół wsi z czego ponad połowa pochodziła z nadań rycerstwa **źródło:http://bip.jemielnica.pl/37/historia.html
Na terenie Jemielnicy, jest pomnik mieszkańców – ofiar I wojny światowej z 1932 roku, o który mieszkańcy pieczołowicie dbają. Został on odnowiony w 1992 roku.
Klasztor Cystersów
Zabytkowy cysterski zespół klasztorny obejmuje: kościół pocysterski, obecnie par. pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, z XIII/XIV w., XVIII w., posiada bardzo bogaty wystrój barokowy, z barokowymi freskami;klasztor, ob. plebania, z 1733 r., XIX w.kaplica w ogrodzeniu, z XVIII w.ogrodzenie z dwiema bramkami, z XVIII w.dom ze spichlerzem, z XVIII/XIX w.młyn, z 1834 r.dwa mostki na rzece, z XVIII w.*** źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Jemielnica
Z bliska wszystko wygląda pięknie, spacery w słoneczny dzień, to jest to. Wielu mieszkańców Jemielnicy tu spaceruje, wielu też biega. Widok rowerzysty też nie należy do rzadkości.
O pięknym Klasztorze możecie poczytać w książkach, które znajdziecie tutaj.
Gastronomia
Przy drodze głównej w Jemielnicy, niedaleko sklepu DINO jest Selim-Kebab, oferujący kuchnię turecką. Ma wielu klientów, gdyż jakość jedzenia jest tu na pierwszym miejscu. W lokalnej prasie był ranking kebabów, on był w czołówce,zatem polecam, sama korzystam. Bardzo miła obsługa.
Oprócz tego w zakresie gastronomii jest restauracja Bawarska i przy drodze głównej Eka -En Der Ecke, ale tam nie byłam osobiście, więc nie będę pisała nic więcej.
Jak widzicie, oferta dla każdego, na każdą kieszeń.
Małe ślady przeszłości z epoki słusznie minionej
Przy głównej ulicy w Jemielnicy stoi dawny sklep GS, choć dawno nie istnieje, zostały po nim drzwi, dawne okna, to sprawia, że czujemy się jakby czas zatoczył koło. Popatrzcie sami:
Zaproszenie
Mała przytulna Jemielnica reklamuje się sama, warto przyjechać, pospacerować, pojeździć na rowerze po malowniczej okolicy.
Kompleks klasztorny też jest warty odwiedzenia, więc potencjalni pątnicy też znajdą miejsce na modlitwę.
Niedaleko Jemielnicy jest Centawa, o której pisałam, Zawadzkie , Zameczek Myśliwski w Kątach,są na tej stronie.
Zapraszam Was do Jemielnicy, ruszamy się z kanapy, zwiedzamy piękną Opolszczyznę. Bierzcie wnuczki, albo dzieciaki i w drogę !
Johanka
Foto: wszystkie fotografie są mojego autorstwa.red.Johanka