Jasna Góra_sanktuarium z atmosferą i nastrojem

0
3921
fot.Johanka

Byłam „nieco” dawno na Jasnej Górze, gdyż tak na dłużej udałam się tam w 2011 roku, ale często tam się obok przejeżdża, to wstępuje na chwilę, na Aleje i zwiedza otoczenie.

Wtedy tam pojechałam, aby dokładnie pozwiedzać, jak wielokrotnie to czyniłam podczas wycieczek szkolnych, bo przecież moje miasteczko, gdzie mieszkam w sumie niedaleko leży od Częstochowy.

Trochę historii…

Historia klasztoru ma swój początek 22 czerwca 1382, kiedy do Polskie sprowadzono Paulinów z kościoła pod Budą na Węgrzech.

Uczynił to Władysław Opolczyk, a mocą dekretu z 9 sierpnia 1382 w pobliżu wsi Stara Częstochowa osadzono ich na wzgórzu wsi. Oddano im do użytkowania drewniany kościółek pod wezwaniem Najświętszej Panny Marii Dziewicy i Rodzicielki. Badania historyczne wskazują, że obok drewnianej świątyni, stała murowana strażnica.

Początkowo mieszkało tu 16 zakonników. Książę Opolski Władysław po erekcji klasztoru dał im , przywieziony z ziemi halickiej obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który wg legendy namalował Łukasz Ewangelista. Obraz wkrótce zasłynął łaskami i cudami.Tak naprawdę obraz jest dziełem nieznanego włoskiego artysty.On też namalował szramy na policzku Matki Boskiej, co wskazały przeprowadzone w XX wieku badania malowidła.

Zakonnicy dostawali dziesięcinę, a potem nakłady zwiększył Władysław Jagiełło. Wskutek napływu środków, podjęto decyzję o budowie klasztoru.

Prace budowlane zaczęły się od 1424 roku, a kiedy już w 1429 wzniesiono świątynię murowaną , w miejsce drewnianej. Od strony zachodniej, dostawiono czworoboczny klasztor z wewnętrznym krużgankiem.

Splądrowanie świątyni i profanacja Cudownego Obrazu

14 kwietnia 1430 nastąpiło splądrowanie świątyni, łącznie z sprofanowaniem i zniszczeniem cudownego obrazu. przez bandę rzezimieszków, z udziałem Polaków, Czechów i Morawian.

Obraz wyrwano z ołtarza, ciśnięto na ziemię – okradziono z kosztowności i pocięto szablami.Po renowacji, w Krakowie, ozdobiono go srebrnymi ramami, i został uroczyście przeniesiony na Jasną Górę w 1434 roku.

Dalsza rozbudowa

Liczne pielgrzymki spowodowały konieczność rozbudowy klasztoru, którą kontynuowano do 1644 roku, rozbudowując gotycką kaplicę Matki Bożej.

Przez 28 lat budowano tez fortyfikacje, od roku 1620 , z przerwami.

kula szwedzka w murze klasztoru

Podczas potopu szwedzkiego krół Jan II Kazimierz Waza złożył śluby lwowskie, natomiast 16 marca 1657 przybył na Jasną Górę i modlił się o o uratowanie Rzeczypospolitej przed Szwedami.

W 1717 nastąpiła koronacja Obrazu Marki Boskiej na Jasnej Górze.

Zwiedzanie: Skarbiec i inne wspaniałe zabytki

Skarbiec Pamięci Narodu

Utworzono go 3 maja 2006 w wyniku podjętych w 1991 prac konserwatorskich, które prowadziły do odsłonięcia bastionu. Jako elementy stałej wystawy znalazło się ponad 500 eksponatów sztuki wotywnej. Wszystko miało miejsce przy udziale mecenasa Jana Kulczyka. Eksponaty są w szafach ze specjalnego szkła i specjalnie oświetlone, idzie się gęsiego i swoje trzeba odstać. Ale to co widziałam zapiera dech w piersiach. W skarbcu prosi się o zachowanie ciszy, także malutkie dzieci, to nie najlepszy pomysł. Mogą poczekać, na ławeczce w pobliżu, a rodzice czy dziadkowie mogą iść osobno pozwiedzać.

Wewnątrz nie można robić zdjęć, to tylko wejście .

O szczegółach zabytków przechowywanych tutaj przeczytasz w książkach, dostępnych tu.

Inne ekspozycje

Byłam też na wystawie eksponatów dawnej Solidarności, zwłaszcza związane z Lechem Wałęsą, łącznie z historycznym długopisem , sztandarami itd.Jest też oczywiście medal Nagrody Nobla i uroczysty dyplom.

Wiele jest też z wystaw z II wojny światowej.

Część ekspozycji jest z katastrofy smoleńskiej z 2010 roku, która stworzono później, niż ja byłam i nie mam zdjęć.

Podsumowanie

Jasna Góra ma piękne okolice do spacerów, wokół klasztoru jest piękna droga krzyżowa i zadbane alejki.

Jest też pomnik Księdza Jerzego Popiełuszki.

Jest też ławeczka z rzeźbą pani Haliny Poświatowskiej, polskiej poetki.

Niedaleko jasnej Góry na Alejach spotkamy cudowną fontannę z piękną dziewczynką trzymająca na dłoniach gołębie.

Niedaleko jest też park im.Staszica, cudowny, z mostkami, alejami do spacerów, stawkiemm z ozdobnymi rybkami.

Wiele par młodych robi tu sobie plenerowe zdjęcia.

Także, kochani Sympatycy naszej strony , ruszamy się z kanapy i przyjeżdżamy do Częstochowy.

Jasna Góra to nie tylko miejsce kultu religijnego katolików, ale też świadectwo wielu wydarzeń historycznych.

Bierzcie, wnuczki, czy dzieci, przyjeżdżajcie, tu na pewno nie można się nudzić i to o każdej porze roku.

Więcej o zabytkach tej części Polski poczytacie tutaj

Johanka

wszystkie zdjęcia wykonała Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj