Jak DPS-y działają w pandemii- rozmawiamy z Panią Dyrektor Jolantą Osuch

0
1512
Dyrektor DPS w Strzelcach Opolskich Pani Jolanta Osuch _fot. Johanka

Proszę o parę słów na temat Domu, którym Pani Dyrektor zarządza

Dom Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich z filią w Szymiszowie i filią w Leśnicy przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn, łącznie zapewnia całodobową opiekę 238 mieszkańcom.

Nasz DPS jest prowadzony przez Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich. Nasza współpraca układa się dobrze, bo wszyscy są bardzo zaangażowani zarówno w pracę, jak i pozyskanie środków finansowych na koszty działalności .

Należy nadmienić, że niedawno ukończono termomodernizację w filii w Szymiszowie, dzięki staraniom Starostwa , które pozyskało środki zewnętrzne, ale i dołożyło swój udział finansowy.

Budynek DPS w Szymiszowie jest zabytkowy, wiele prac musiał nadzorować konserwator zabytków. Nie obyło się bez przeszkód w ukończeniu inwestycji i normalnej działalności pozostałych Domów.

Jakich przeszkód?

Przede wszystkim pandemia, której nikt z nas się nie spodziewał .

W roku 2020 roku Dom Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolski został poddany, jak dotąd największej próbie w swojej działalności. Wybuch pandemii postawił przed pracownikami nowe zadania, do których nikt nie był przygotowany.

Jak poradziliście sobie w tym trudnym czasie?

Jednostka szybko  zmieniła zasady funkcjonowania. Zostały podjęte działania mające zminimalizować wystąpienie zakażenia Covid-19.

Opracowano i wdrożono w życie odpowiednie procedury sanitarno-epidemiologiczne, m.in. utworzono izolatoria dla osób z podejrzeniem zakażenia, wyposażono pracowników w środki ochrony indywidualnej. Zakupiono również urządzenia do tlenoterapii, które okazały się bardzo pomocne w okresie szczytu zachorowań w placówkach, gdzie nie zabierano chorych mieszkańców do szpitala.

Pan Wojewoda opolski oraz Pan Starosta Strzelecki uruchomili środki finansowe, dzięki którym mogliśmy wynagrodzić trud ludziom w formie finansowej oraz dokonać zakupów środków ochrony osobistej i odkażających ze specjalnie uruchomionej dotacji przeznaczonej na walkę z COVID-19 SARS-2.

Przy udziale Urzędu Wojewódzkiego w Opolu pozyskano środki grantowe w postaci projektu „Wspieramy DPS”, gdzie mogliśmy wynagrodzić finansowo pracę naszych pracowników w walce z pandemią, a grant pozyskany z NFZ był przeznaczony dla personelu pielęgniarskiego, który wybrał tylko nas jako jedyne miejsce zatrudnienia.

Z czego jest Pani najbardziej dumna w czasie walki z pandemią w Domu Pomocy Społecznej w roku 2020 ?

Z załogi. Bez tych wspaniałych pracowników, nic byśmy nie zdziałali.

Postawa personelu i zaangażowanie w pracy na rzecz drugiego człowieka ukazały, że załoga Domy Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich z filią w Szymiszowie i filią sprawdziła się jako zespół, który nie zwiedzie w nawet najtrudniejszej sytuacji.   

W każdym z domów okresie powstania ognisk zachorowań, pracownicy wyrazili zgodę na pracę w systemie skoszarowanym – czyli pozostali na okres 10 -12  dni z mieszkańcami, by wygasić ogniska zachorowań.

Personel Domów wykazał się dużym zaangażowaniem i nie pozostawił  mieszkańców bez opieki. Opuścił na czas pracy swoje rodziny i obowiązki życia codziennego, by ratować zdrowie i życie mieszkańców, po mimo strachu i obaw o własne zdrowie.

Pracownicy sami zgłaszali chęć pozostania z mieszkańcami, a osoby, które nie pracowały w systemie skoszarowanym i pozostawały w domu był w gotowości do pracy, gdyby zaistniała taka potrzeba.

Trud pracy w tym okresie był olbrzymi, bowiem pracownicy wykonywali swoje dotychczasowe obowiązki pielęgnacyjno – opiekuńcze, ale również zamieniali się w psychologów, duchownych wspierając mieszkańców, którzy przeżywali okres nasilenia wybuchu pandemii.

Personel robił wszystko, by mieszkańcy nie byli sami ze swoimi obawami i strachem wiedząc, że zdrowie psychiczne i poczucie bezpieczeństwa jest niezbędnie do pokonania choroby i powrotu do zdrowia.

Jak wygląda sytuacja obecnie w Pani Domu Pomocy Społecznej?

Od momentu epidemii minął rok.

Pierwsze miesiące zmusiły nas do radykalnych zmian i zmiany postaw : od strachu , do spokoju. Obecnie funkcjonujemy jak przez wybuchem pandemii i pomału wracamy do „normalności”. Mieszkańcy , którzy przez prawie rok żyli w dużych ograniczeniach, zaczynają normalnie funkcjonować. Spożywają razem posiłki na stołówce, spotykają się na terapii, swobodnie wychodzą na nasze podwórko.

Nie bez znaczenia jest fakt, że nasi mieszkańcy zostali zaszczepieni , co zwolniło ich z obostrzeń wewnątrz Domu.

Wszyscy pracownicy i mieszkańcy czują się dobrze i mamy ogromną nadzieję, że to się nie zmieni.

Johanka: Dziękuję za umożliwienie rozmowy z Panią Dyrektor , mimo Pani licznych obowiązków!

Więcej o życiu społecznym tego DPS znajdziecie Państwo na stronie :

www.dps.strzelceop.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj