Jack Alain Leger- Godzina tygrysa – recenzja

0
425

Zakupiłam tę książkę na popularnym serwisie aukcyjnym, zaciekawiła mnie okładka i tytuł, nie znałam autora. Zainwestowałam całe 4 złote, albowiem książka była używana i z pieczątkami bibliotecznymi. Nie żałuję. Dlaczego, zapoznajcie się z recenzją.

Wczoraj skończyłam ją czytać o 2 w nocy.

Godzina Tygrysa

Poznajemy twórcę imperium medialnego Events. 3xE bo tak nazywają Eliotta Ernesta Emersona, który naprawdę pochodził z rodziny żydowskiej, już jego ojciec zmienił nazwisko na Emerson i w sumie odciął się od rodzinnych korzeni.

Po powrocie z II wojny światowej, syn żydowskiego emigranta spełnia „amerykański sen”, za żonę bierze dziewczynę z dobrego domu, pochodzącą z rodziny pierwszych osadników, którzy przybyli do Ameryki na Mayflower.

Życie się toczy, aż do wielkiej tragedii jaka spotyka rodzinę , jakiej, doczytajcie. Elliot żeni się ponownie, znowu spotyka go rodzinna tragedia, jaka, również doczytajcie.

Twórca wydawnictwa Events na nowo układa sobie życie po ciosach od losu. Nie wszystko jest różowe, druga żona, młoda wdowa po właścicielu firmy produkującej konserwy wołowe, którą poślubił Elliott – nie ułatwia mu spokojnego życia. Dba tylko o przemijającą urodę, trwoni ciężko zarobione pieniądze męża. Mają dwoje dzieci, syna Jeremy`ego oraz Faye, malarkę, która ma problemy psychiczne i nieustanny konflikt z matką. Eliott z żoną wychowują również jego syna z pierwszego małżeństwa. Co się wydarzy z nim, czytajcie.

Elliott swoje troski, smutki, zwierzenia o nieudanym małżeństwie, powierza młodej sekretarce Lauren, która rodzi mu syna, nieślubnego. W purytańskim piśmie jakiego jest prezesem, w ówczesnej Ameryce, to byłby skandal. Zatem mały Abel będzie się wychowywał w zupełnie innym miejscu, pod innym nazwiskiem, a ojciec będzie mu finansował naukę.

Jako 10 latek dowiaduje się prawdy o swym pochodzeniu, jest w szoku. Nienawidzi ojca, że się go wyrzekł, o to , że zamiast być z nim, wyrzuty sumienia zagłuszał kupując mu 3 razy w roku stosy zabawek.

Poznajemy później losy głównego bohatera Abla, już jako młodego studenta, który jeździ do Europy wspinać się w górach, tam poznaje niezwykłego przewodnika, z którym przyjaźń będzie najważniejszą w życiu.

Pewnego dnia Abel dzwoni do przybranej matki, którą nazywa Ma ( Madeleine, jest ona z pochodzenia Francuzką, nauczyła Abla tego języka) po przygodzie w górach, kiedy o mało co nie zginął. Przy okazji telefonu dostaje wiadomość, że prawdziwy ojciec umiera i wzywa go do siebie. Jest on niedaleko od miejsca, gdzie akurat Abel jest. Przybywa więc do rezydencji ojca, gdzie początkowo biorą go za domokrążcę i ogrodnika. Na łożu śmierci przy drugiej żonie i dzieciach uznaje syna Abla, prosi go o wybaczenie. Ukryty przed światem syn dowiaduje się, że będzie uwzględniony w testamencie. Druga żona i syn szaleją z wściekłości.

Magnat prasowy umiera. Richie Garrymore młody zdolny reporter dostaje od dyrektora naczelnego Events napisanie tekstu na cześć zmarłego. Niezwykle zdolny dziennikarz czyni to w świetnym stylu. Po ogłoszeniu testamentu „Bękart” nagle ma być prezesem i razem z Jeremy`m kierować Events.

I tak pozornie zaczyna się współczesna opowieść o Kainie i Ablu, przy czym wybrany na głównego bohatera Abel, jest właśnie idealnym ucieleśnieniem dobrego brata, a Jeremy – prawdziwym biblijnym Kainem.

Na początku pozyskania niespodziewanej fortuny, Abel kupuje domek przybranej matce, finansuje kolegom wyprawę w Himalaje, a potem chce jechać do Wietnamu, bynajmniej nie walczyć, ale jako reporter. Abel ma dziewczynę Johannę, z którą łączy go silna miłość, jednakże para rozstaje się po jakiejś kłótni.

Kiedy Abel jedzie do Wietnamu poznajemy okrucieństwa wojny, opisy są straszne, nie dla wrażliwego czytelnika. Kilka razy ktoś usiłuje go zabić, przez fałszywą przesyłkę z bombą ginie niewinne dziecko, a dziennikarz trafia do szpitala. Tam przypadkowego pacjenta zabito myśląc, że to on, a wiadomość o jego śmierci trafia do Ameryki. Wdowa po Eliottcie i syn Jeremy cieszą się, że rywala już nie ma, zagarniają jego pieniądze.

Główny bohater ranny trafia do szpitala, zostaje wzięty za rosyjskiego szpiega, trafia do więzień i obozów pracy w Wietnamie, na wiele lat, doprowadza go na skraj życia. Wychudzony jak ofiary obozów koncentracyjnych przybywa po 8 latach więzienia z Wietnamu do kolegi od wspinaczki do Francji, ze Szwajcarii, z dużą ilością gotówki. Kto mu ją dał w Wietnamie, doczytajcie.

Tam wraca do życia i postanawia się zemścić na tych, którzy do skrzywdzili. Ale nie przemocą.

„Abel, nie będziesz się mścił, będziesz bronią przeznaczenia. Nie będziesz zabijał, powiesz prawdę i jej pozwolisz działać. Bo jakież byłoby twoje zwycięstwo, gdybyś musiał przelewać krew jak twoi oprawcy? I czymże byłby Abel, gdyby posłany przez Boga z powrotem na ziemię zabił Kaina? Czy nie przyszliśmy na świat, żeby się doskonalić, a nie żeby powtarzać błędy przeszłości? Czy nie mamy tu wiecznie powracać? Widzisz, synu, kiedy wybije godzina Tygrysa, zjawisz się, by upominać, nie karać. Nie jesteś, nigdy nie będziesz Kainem, nie zabijesz swojego brata…” z książki Godzina Tygrysa”.

Kto wypowiedział te słowa i w jakich okolicznościach, musicie doczytać.

Gdy już przyjedzie do sobie zdrowotnie, Abel postanawia stworzyć nowe imperium medialne, które nazywa IMAGINE od piosenki Johna Lennona. Na łamach pisma dokonuje zemsty, niczym współczesny Hrabia Monte Christo – opisuje, co zrobiono mu, innym osobom, kto ich skrzywdził. Pomaga mu były dyrektor naczelny Events, który na wieść o jego rzekomej śmierci 8 lat wcześniej, rzuca pracę, żonę, Nowy Jork i zamieszka w lesie z daleka od cywilizacji, a teraz pomaga mu, dołącza zdolny reporter, o którym wspomniałam wcześniej – Richie Garrymore, którego gryzą wyrzuty sumienia, dlaczego – doczytajcie.

Abel odnajduje kolegę ze studiów, a który jest obecnie na wózku inwalidzkim Thomasa. Co się wydarzy?

Czy główny bohater odnajdzie Johannę, jaka niespodzianka go czeka ?

Czy można się podnieść po upodleniu przez los i życie ? Co spowoduje zemsta ?

Jak po tym wszystkim co się przeżyło, często na granicy załamania i śmierci można zachować człowieczeństwo?

Ta książka o tym jest, na pewno będę ja pamiętała na długo.

Parę słów o autorze

Autor urodził sie 5 czerwca 1947, zmarł 17 lipca 2013 roku.

Jack-Alain Léger (ur. jako Daniel Théron) jest francuskim pisarzem i piosenkarzem.

Był rodowitym paryżaninem. W młodości wykryto u niego chorobę w postaci zaburzeń afektywno- dwubiegunowych.

Miał za sobą karierę jako krytyk literacki, w czasopiśmie Paris Match. Pod koniec lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku nagrał dwie płyty rockowe jedną jako Melmoth, drugą pod szyldem Dashiell Hedayat.

Tymi pseudonimami podpisywał swoje książki. Jako ciekawostkę podam, że jego powieść „Monsignore” sprzedała się we Francji w 350 tysięcznym nakładzie, na całym świecie została przetłumaczona na 23 języki, w tym na język polski.

Pisarz popełnił samobójstwo w wieku 66 lat.

Inne książki autora : „Beine” (1969),”Monsignore” (1976, polskie wydanie: „Monsignore”, Wydawnictwo Śląsk, 1988),”L’heure du Tigre” (1979, polskie wydanie: „Godzina Tygrysa”, Książnica, 2004),”Autoportrait au loup” (1982),”Les Souliers rouges de la duchesse” (1992),”Les aurochs et les anges” (2007),”Zanzaro circus : Windows du passé surgies de l’oubli” (2012).

Korzystałam z notki biograficznej z www. lubimyczytac.pl

Podsumowanie

Książka jest tak wciągająca, że zarwałam noc, skończyłam o 2 w nocy.

Jestem wstrząśnięta, czytałam o okrucieństwach wojny w Wietnamie, o krzywdzie głównego bohatera, zwłaszcza o jego małej 10 letniej przyjaciółce . Płakałam, wzruszałam się, wiele mądrych zdań z książki pozostanie we mnie na zawsze. Abel został moim książkowym przyjacielem, głęboko mądry i wrażliwy.

Polecam, nie jest to łatwa lektura, ale warto przeczytać.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj