Gorlice – Prawosławny Sobór Świętej Trójcy

0
213

Przejeżdżając przez Gorlice dostrzegłam tę świątynię, niestety nie zwiedzałam samego miasta. Jest to przyczynek do tego, by tu wrócić. Koniecznie.

Prawosławny Sobór Świętej Trójcy w Gorlicach

Sobór Świętej Trójcy – prawosławny sobór katedralny i cerkiew parafialna w Gorlicach. Należy do dekanatu Gorlice diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Znajduje się przy ulicy św. Maksyma.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sobór_Świętej_Trójcy_w_Gorlicach

Prawosławny Sobór Świętej Trójcy

„Świątynia wybudowana w latach 1986–1991 na planie krzyża greckiego w stylu bizantyjsko-ruskim z kopułą główną i 4 kopułkami wokół. Od września 2007 w cerkwi spoczywają relikwie św. Maksyma Gorlickiego przeniesione ze Zdyni. Oprócz tego świątynia posiada cząstki Świętych Relikwii: Krzyża Pańskiego, Apostoła Andrzeja, św. Łazarza, św. Pantelejmona, Świętych Hioba i Amfilochiusza Poczajowskich, św. Hioba Uholskiego.

5 kwietnia 2014 w cerkwi umieszczono kopię Iwerskiej Ikony Matki Bożej, napisaną przez mnichów z Monasteru Iwiron na Świętej Górze Athos[1].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sobór_Świętej_Trójcy_w_Gorlicach#Architektura_i_wyposażenie

Tytulatura

„10 marca 2009 cerkiew Świętej Trójcy została katedrą biskupa gorlickiego – sufragana diecezji przemysko-nowosądeckiej.

Od 2016 świątynia jest katedrą diecezji przemysko-gorlickiej[2]. 6 września 2016 w gorlickiej katedrze odbył się uroczysty ingres arcybiskupa Paisjusza (Martyniuka), powołanego na ordynariusza diecezji[3].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sobór_Świętej_Trójcy_w_Gorlicach#Tytulatura

Podsumowanie

Gdyby nie moje zwiedzanie bez planu, nie widziałabym tego pięknego obiektu.

Muszę tu wrócić .

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj