Jachówka – kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

0
197

Kiedy wyjechaliśmy z Budzowa, natrafiliśmy na kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jachówce. Zatrzymaliśmy naszego busa, ja poszłam robić zdjęcia. Zapraszam Was do Jachówki.

Parę słów o wsi

Jachówka – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Budzów[3][4].

W latach 1954–1960 wieś należała i była siedzibą władz gromady Jachówka, po jej zniesieniu w gromadzie BudzówW latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Leży w Beskidzie Makowskim, w dolinie potoku Jachówka, u północnego podnóża Makowskiej Góry.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jachówka_(województwo_małopolskie)

Historia

„Jachówka została założona w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Swą nazwę wzięła od pierwszego osadnika Jacha.

Pod koniec XIX w. wieś liczyła 151 domów i 868 mieszkańców wyznania rzymsko-katolickiego, należących do parafii w sąsiedniej Bieńkówce. Mieli oni 574 morgi roli, 46 mórg łąk i ogrodów, 1004 morgi pastwisk i 344 morgi lasu. 15 mórg lasu było własnością ks. Maurycego MontléartSłownik geograficzny Królestwa Polskiego w 1882 r. pisał: Z powodu nieurodzajności gleby, w której przeważa glinka z kamieniem, trudni się ludność handlem i przemysłem i dlatego odbywa często dalekie podróże. Zamożna ludność, oceniając korzyści nauki i dobrego nauczyciela, dopłaca na utrzymanie nauczyciela 50 zł. (…) Mimo odludnego położenia każdy mieszkaniec umie czytać i pisać.[5] Wody Jachówki napędzały wówczas we wsi 3 młyny i 11 traczów (tartaków).

Do miejscowych zabytków należy m.in. przydrożna kapliczka z 1830 r. Znajduje się tu również dom rodzinny katolickiej mistyczki Rozalii Celakówny.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jachówka_(województwo_małopolskie)#Historia

Związani z Jachówką

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jachówka_(województwo_małopolskie)#Związani_z_Jachówką

Kościół w Jachówce

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jachówce[1] – parafiarzymskokatolicka należąca do dekanatu Sułkowice. Została erygowana w 1984. Kościół pochodzi z 1938 roku.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Najświętszego_Serca_Pana_Jezusa_w_Jachówce

Podsumowanie

Trafiłam tu przypadkiem, to jest najlepsze w zwiedzaniu bez planu, człowiek odkrywa wiele ciekawych miejsc i perełek, jak ta.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj