Kiedy jechałam w kierunku domu na Opolszczyźnie z odwiedzin u kolegi z Twittera ( doktorze Brunecie pozdrawiam !), przejeżdżałam koło pięknego kościoła w Czeczewie, zatrzymaliśmy się i poszłam zrobić zdjęcia.
Parę słów o Czeczewie
„Czeczewo (dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne w Polsce – w j. kaszub. Czeczewò) – wieś kaszubska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Przodkowo.
W latach 1954–1959 wieś należała i była siedzibą władz gromady Czeczewo, po jej zniesieniu w gromadzie Banino. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
W miejscowości znajduje się rzymskokatolicka parafia św. Józefa, należąca do dekanatu Kielno w archidiecezji gdańskiej.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czeczewo_(województwo_pomorskie)
„Miejscowość pod zlatynizowaną nazwą villa Cenczenwo wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Świeciu w 1283 roku sygnowanym przez księcia pomorskiego Mściwoja II[5]. Dawna niemiecka nazwa wsi to Czetschau.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czeczewo_(województwo_pomorskie)
Parafia Św.Józefa w Czeczewie
„Parafia św. Józefa w Czeczewie – rzymskokatolicka parafia usytuowana w przy ulicy Kieleńskiej w Czeczewie w gminie Przodkowo. Wchodzi w skład dekanatu Kielno w archidiecezji gdańskiej.
W 1923 zawiązał się Komitet Budowy Kościoła[1], którego celem stało się pozyskanie środków materialnych na budowę Kościoła. W roku 1925 biskup Augustyn Rosentreter – Ordynariusz Chełmiński, erygował parafię pod wezwaniem św. Józefa w obrębie wiosek należących dotychczas do parafii: Żukowa, Kielna, jak i Przodkowa. Początkowo opiekę duszpasterską nad parafią sprawowali kapłani z okolicznych parafii – zwłaszcza z Żukowa. Msze w trakcie budowy były sprawowane w miejscowej Szkole Podstawowej. Parafię usamodzielnił biskup Stanisław Okoniewski. W 1927 mianowany kuratusem został ks. Melocha; w trakcie jego posługi dokończono między innymi budowę Kościoła, zakupiono ziemię pod cmentarz oraz wybudowano kostnicę. Ponadto w 1927 parafia otrzymała trzy dzwony, które zostały podarowane przez Walentego Hirsch z Detroit w Stanach Zjednoczonych, który był polskim emigrantem pochodzącym z Czeczewa. Dwa mniejsze zostały zagrabione przez Niemców w czasie II wojny światowej. Największy z nich, ważący 600 kg, ocalał.
W trakcie posługi ks. Kinka m.in. wymalowano kościół, zaś ks. Lica – przeprowadził remont wieży kościelnej i przyczynił się do konsekracji ołtarza posoborowego.”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Józefa_w_Czeczewie
Podsumowanie
To nie jest ostatnia relacja z tego regionu. Okolica jest przepiękna, tu zawiodło mnie zwiedzanie spontaniczne.
Czekajcie na inne relacje!
Johanka