Budzów – kościół Matki Bożej Pocieszenia

0
244

Kiedy wjechaliśmy na stromą górę, by zobaczyć militaria, które prywatny pasjonat wystawił na posesji, obok tego dostrzegliśmy kościół.

Zatem nasz wjazd, który był wyczynem dla naszego starego busa, pozwolił zwiedzić i ten zabytek.

Parę słów o wsi

Budzów – wieś w Polsce, położona w Beskidzie Makowskimwojewództwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Budzów[4][5]. Siedziba gminy Budzów.

Budzów znajduje się w Beskidzie Makowskim, między wschodnią częścią Pasma Koskowej Góry a Pasmem Chełmu. Zabudowania i pola Budzowa zajmują dość rozległe dno doliny Paleczki i jej dopływu – Jachówki, oraz zbocza obydwu pasm. Przez miejscowość przechodzi droga wojewódzka nr 956[6]. Do miejscowości należą przysiółki: Mirochówka i Zimzielówka.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Budzów_(województwo_małopolskie)

Historia

„Wieś Budzów została założona mocą przywileju króla Kazimierza Wielkiego, ogłoszonego na zamku lanckorońskim 15 maja 1369 roku. W 1410 roku wśród wsi królewszczyzny lanckorońskiej wymienia się także wieś Zachełmną.

W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady BudzówW latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa bielskiego.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Budzów_(województwo_małopolskie)#Historia

Budzowski Kościół Marii Bożej Pocieszenia

Sama świątynia powstała w latach 1913-1914. Ufundowali go Karol Habsburg i parafianie.

Wezwanie kościoła to Matki Bożej Pocieszenia. Zanim powstał kościół, we wsi Budzów stała drewniana budowla, zbudowana w okresie 1862-64, która niestety spłonęła w 1912 roku. Parafia została erygowana tu w 1852 roiku ,a wieś należała do duszpasterstwa w Makowie Podhalańskim.

Kościół w Budzowie jest murowany, z cegły, w stylu określanym jako neoromańskim. Ma układ jednonawowy z transeptem i jest na planie krzyża. Nawa kościoła jest zakończona wysoką 36 metrową, imponującą wieżą.

W świątyni jest zabytkowy obraz Matki Bożej Pocieszenia z 1846 roku, który znany jest z licznych łask , których doświadczają wierni i mieszkańcy. Ten obraz jako jedyny ocalał z pożaru, o którym wspomniałam. Jest on kopią obrazu z klasztoru karmelitów z Czernej.

Autorem obrazu jest o.Romuald Parszywka, karmelita bosy.

„Jest zasłaniany malowidłem przedstawiającym śmierć św. Mikołaja z Tolentino, pędzla Zdzisława Bąkowskiego. Po bokach znajdują się figury św. Piotra i św. Pawła – apostołów, pochodzące z 1865 roku, z poprzedniej świątyni, ocalone także z pożaru, będące dziełem Emila Nitcke, rzeźbiarza tyrolskiego. Ołtarze boczne są także neogotyckie poświęcone czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Jezusa Miłosiernego. Pierwszy z nich otoczony jest figurami św. Alojzego z Gonzagi i św. Stanisława Kostki, zaś drugi figurami biskupów: św. Wojciecha i św. Stanisława.”

Źródło: korzystałam z :https://sucha24.pl/artykul/kosciol-w-budzowie/913046

Obok kościoła jest duży cmentarz, na zboczu.

Podsumowanie

Tym reportażem kończę relację z Budzowa. Zapraszam Was w te malownicze okolice, warto.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj