Dzisiaj będzie temat poważny, mam wsparcie merytoryczne naszego gościa , którego znacie drodzy Sympatycy 50ok.pl – z niedawnego wywiadu na naszej stronie: społecznika z mojego rodzinnego Zawadzkiego – Pana Norberta Czaplę, który na własnym przykładzie pokazał mi nasze miasto, oczami osoby na wózku.
Obiecał też pomagać mi merytorycznie w przekazywaniu problemów z jakim borykają się osoby z niepełnosprawnością ruchową, na łamach naszej strony https://50ok.pl
A więc do dzieła : zaczynamy!
Bariery dla osób z niepełnosprawnościami
Jest to temat ważny, bo problemy w poruszaniu i wyjściu z domu dla takich osób są czasem trudną codziennością, z którą muszą się zmagać dodatkowo, oprócz swoich problemów zdrowotnych.
Jak mówi pan Norbert działa on na swoją rzecz, ale również chce pomóc osobom na wózkach i nie tylko. Ja uważam, że jeśli poprzez nasz cykl ktoś pomyśli przy przebudowie i rozbudowie obiektów użyteczności publicznej w naszym mieście, będzie to sukces, a jak wdroży się to o co nam „idzie” – jeszcze większy.
Mam wrażenie, że bariery architektoniczne zaczynają się najpierw w nas, w naszym umyśle.
Jeśli nie zmienimy postrzegania naszego świata tylko z pozycji osoby pełnosprawnej, mało się zmieni. Powinniśmy dostrzec to, z czym mają problemy osoby na wózkach, ale nie tylko, dla wielu osób starszych sforsowanie stromych schodów, czy wejścia bez barierki, zamontowanej dla bezpieczeństwa, też jest „mission impossible” ( misją niewykonalną).
Odbyłam kilka rozmów on -line z Panem Norbertem oraz spotkanie osobiste, jak już mówiłam, jestem pod wielkim wrażeniem osobowości naszego gościa. Już jedna rozmowa spowodowała, że moje postrzeganie mojego miasta jest inne…Jak nasz gość pokazał mi miejsca , które są dla niego niedostępne, otwarły mi się oczy, postanowiłam to przekazać innym ludziom, by poszerzyć ich wrażliwość społeczną.
Przykłady barier architektonicznych w moim mieście
Patrząc z perspektywy osoby na wózku, jest wiele do zrobienia w naszym mieście. Są super rozwiązania, które cieszą oczy, ale są też takie miejsca, że po prostu nawet nie wiem jak to skomentować, ale idźmy do konkretów…
Najpierw pozytywy:
Budynek lokalnego banku.
Na skutek starań Pana Norberta, zniknęły dwa schodki i dzięki życzliwości zarządu BS w Zawadzkiem , do bankomatu prowadzi super podjazd. Oceńcie sami. Brawo!
Podjazd do banku również został dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki działaniom naszego gościa. Chwalimy BS , nie ma dwóch zdań!
Niedaleko kolejne z osiągnięć Pana Norberta , dwa miejsca parkingowe i przesunięcie znaku drogowego !
Centrum przesiadkowe i dworzec PKS.
Świetnie pomyślany jest podjazd dla osoby na wózku, jest przystanek, gdzie w razie niepogody można się schować w oczekiwaniu na autobus. Widać, że ktoś pomyślał o potrzebach osób z niepełnosprawnościami.
Zobaczcie Państwo sami, byłam na miejscu i sporządziłam dokumentację fotograficzną .
To pozytyw, ale całkiem niedaleko nie jest już „różowo” w tym temacie.
Dworzec PKP (poczekalnia)
No i tu zaczynają się „schody” i w przenośni i w rzeczywistości.
O ile budynek odnowiono, niemałym nakładem środków finansowych na jakie było stać takie małe miasto jak nasze, to chyba nie do końca wyszło, jak miało „wyjść”.
Otóż, jest świetnie urządzona toaleta, przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, ale … oba wejścia, z czego jedno , które jest obecnie zamknięte, mają trudne do pokonania schody osobie na wózku, bez jakiegokolwiek podjazdu dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Nie wiem jak osoba niepełnosprawna ma się dostać do tej pięknie odnowionej toalety, ale na mój rozum, to raczej niewykonalne. Jest to totalny absurd.
Pan Norbert interweniował poprzez Pana Radnego Powiatu, który przedstawił problem na Sesji Rady Miasta. Jednakże jak na razie nic się nie poprawiło w tej materii. Jak zazwyczaj zapewne wszystko rozbija się o środki finansowe, choć przecież jest wiele możliwości ubiegania się o dofinansowanie zewnętrzne, z różnych źródeł.
Mam nadzieję, że ktoś przejrzy na oczy. Niepełnosprawni chcą jedynie normalności, tyle i aż tyle.
Budynek MOPS w Zawadzkiem
Mieści się on w starym budynku, z koszmarnymi, stromymi, schodami, trudnymi do sforsowania nawet dla osoby pełnosprawnej. Zapewne niejedna starsza osoba ma trudność tu wejść.
Niby jest kartka, że osoba niepełnosprawna ma podjechać od tyłu, gdzie stacjonuje załoga karetki, ale w sumie jest tam ciasno, niewygodnie, nie ma stanowiska, gdzie można coś podpisać itd. Poza tym taka sytuacja moim zdaniem nie jest godna dla osoby niepełnosprawnej, czekającej gdzieś w ciasnym korytarzu .
Myślę, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej powinien być przyjazny osobom niepełnosprawnym.
Nie chodzi mi o nastawienie pracowników tego ośrodka do petentów, ale o sam obiekt jako budynek. Kartka informacyjna skierowana do osób na wózku to chyba za mało i przyjmowanie ich w wąskim korytarzu mogłoby się odbywać inaczej , trzeba to przemyśleć i zadziałać.
Budynek Urzędu Miasta Zawadzkie
Jak wiecie pan Norbert Czapla, jest dzielną osobą, skutecznie walczy z tym, co mu przynosi codzienne życie, ale stara się pomóc ludziom niepełnosprawnym i starszym. Dzięki jego inicjatywie, zainstalowano dodatkową poręcz na schodach budynku Urzędu Miasta w Zawadzkiem.
Z drugiej strony budynku, jest kolejne osiągnięcie Pana Norberta z pomocą władz miasta, mianowicie jest to podjazd dla osób niepełnosprawnych, a na dole utworzono stanowisko, gdzie można podpisać dokumenty, z lampką.
Jest to godne podkreślenia, bardzo pozytywne. Krawężnik, który jest koło podjazdu wymagałby jednakże – nieco przystosowania, do wózka inwalidzkiego. Ale chwalimy! Nie ma dwóch zdań!
Chwalimy też Urząd Miasta w Zawadzkiem, za miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Brawo!
Budynek Biblioteki Miejskiej
Nasza biblioteka ma wejście, które jest dość trudne do pokonania dla osoby na wózku, ale to nie jest najważniejsze. Jak już się dostanie do biblioteki , to na dole jest sala komputerowa , a sam księgozbiór jest I piętrze, trzeba iść po 2 poziomach schodów , niedostępnych dla osób niepełnosprawnych.
Powiecie, przecież bibliotekarka przyniesie co sobie taka osoba zażyczy, ale to połowiczne rozwiązanie, a jakby osoba niepełnosprawna chciała poszperać po regałach biblioteki- jest to niemożliwe i niedostępne.
Budynek dawnego przedszkola nr 1, gdzie sama chodziłam.
Obecnie mieści się tak kilka instytucji, członkowie ich spotykają się w sali integracyjnej.
„Integracyjne pomieszczenia ” może wewnątrz są imponujące, ale na zewnątrz sytuacja nie jest tak ciekawa, bowiem na drodze stoją schody, a po podjeździe nie ma śladu. Także nawet gdyby osoba na wózku przyjechała, to nie wjedzie do budynku. I znowu rozbijamy się o finanse, często bywa, że jak już się załatwi projekt, to mija np. dwa lata, projekt traci ważność i nie udaje się sfinalizować powstania podjazdu. Pan Norbert marzy, by powstał podjazd.
Budynek lokalnego Zakładu Gospodarki Komunalnej
Kiedy osoba niepełnosprawna chciałaby wjechać i coś załatwić, niestety. Są niby niskie dwa stopnie przy wejściu, ale dla wózka nie do przebycia.
Powiecie, wiele spraw można załatwić internetowo, albo pracownik wyjdzie, ale jednak osoba nie wjedzie. Może kiedyś jakiś mini podjazd powstanie.
Niektórzy niepełnosprawni nie potrafią obsługiwać komputera i internetowe załatwianie spraw staje się niemożliwe.
Chwalimy Zaw-Kom Sp. z o.o. za miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
O pozostałych barierach na przykładzie mojego miasta opiszemy w kolejnym felietonie.
Dziękuję Panu Norbertowi za udzielone mi wskazówki, za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Johanka
Szerzej o tematyce, którą ja próbuję Państwu przybliżyć choć w części , możecie Państwo zapoznać się na stronach i grupach tematycznych na FB, gdzie pan Norbert aktywnie działa, jest administratorem kilku grup dla osób niepełnosprawnych, pod artykułem są linki z adresami i kontakt mailowy.
Linki do stron, na których działa Pan Norbert
Pięknej muzyki w Jego wykonaniu można posłuchać tutaj:
I.S.P.O.N – o rehabilitacji na wesoło:
Inne grupy:
WSPÓLNIE walczmy z barierami dla równości i integracji społeczeństwa:
https://www.facebook.com/groups/1950844231820791/?modal=false&should_open_composer=false&hoisted_section_header_type=notifications&show_migration_preparation_dialog=false&show_migration_onboarding_dialog=false
Kampania Informacyjna Na Rzecz Osob Niepełnosprawnych – Równouprawnienie: https://www.facebook.com/groups/niepelnosprawniwspoleczenstwie/?modal=false&should_open_composer=false&hoisted_section_header_type=notifications&show_migration_preparation_dialog=false&show_migration_onboarding_dialog=false
NIEPEŁNOSPRAWNI: Szukam pracy/ Oferuję pracę: https://www.facebook.com/groups/389186564443118/?modal=false&should_open_composer=false&hoisted_section_header_type=notifications&show_migration_preparation_dialog=false&show_migration_onboarding_dialog=false
IKON – Internetowy Klub Osób z Niepełnosprawnością:
https://www.facebook.com/groups/1974595316117926/?modal=false&should_open_composer=false&hoisted_section_header_type=notifications&show_migration_preparation_dialog=false&show_migration_onboarding_dialog=false
Grupa Aktywnych Niepełnosprawnych Poszukujących Pracy:
https://www.facebook.com/groups/120096264807197
RAZEM walczmy z barierami dla społeczeństwa, do którego należymy wszyscy!
https://www.facebook.com/groups/269336550127777/?modal=false&should_open_composer=false&hoisted_section_header_type=notifications&show_migration_preparation_dialog=false&show_migration_onboarding_dialog=false
Grupa Osób Niepełnosprawnych mieszkających w gminie Zawadzkie: https://www.facebook.com/groups/415207585306836/?modal=false&should_open_composer=false&hoisted_section_header_type=notifications&show_migration_preparation_dialog=false&show_migration_onboarding_dialog=false
Kontakt:
E-mail: [email protected]
Grupa I.S.P.O.N – Zmieniamy świat na lepszy i dostępniejszy. https://www.facebook.com/groups/167473306611787
Ispon-News Wspólny Front https://www.facebook.com/ISPONOWO