Ratusz, mury obronne w Wieluniu

0
254

Dzisiaj ostatni mini reportaż o Wieluniu, byłam tam dokładnie rok temu, w upalni letni dzień. Było ponad 30 stopni ciepła, podobnie jak teraz.

Ratusz w Wieluniu

Ratusz w Wieluniu – siedziba władz miejskich znajdująca się przy placu Kazimierza Wielkiego w Wieluniu, w województwie łódzkim.

Na początku XIX w. rozebrano stary gotyckiratusz miejski znajdujący się na starym rynku, zaś nowy ratusz postanowiono wybudować przy Krakowskim Przedmieściu, dobudowując go do Bramy Krakowskiej, która pełni funkcję wieży ratuszowej. Zamiar ten zrealizowano w 1842 roku, budując późnoklasycystyczny ratusz według projektu Henryka Marconiego. W 1940 roku na wieży ratuszowej pojawił się zegar pochodzący z wieży zburzonego przez okupanta kościoła św. Michała[1].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Wieluniu#

Mury Obronne w Wieluniu – Baszta Prochownia

Mury obronne Wielunia – miały długość około 1200–1300 metrów[1] i obejmowały teren starego miasta o powierzchni 12 ha. Zbudowane zostały na planie nieregularnego owalu złożonego z prostych odcinków. Miały wysokość 6-6,5 metra, wzniesione z lokalnego piaskowca, zwieńczone ceglanym krenelażem[1]. Pierwotnie mury nie posiadały żadnych baszt, a jedynie dwie bramy: Kaliską i Krakowską.

Wieluń jest jednym z 25 miast otoczonych za czasów Kazimierza Wielkiego murami obronnymi. Tworzył on wraz z m.in. „Orlimi Gniazdami” pas fortyfikacji strzegących południowo-zachodniej granicy Korony, ciągnących się od Krakowa aż do Ostrzeszowa. Wieluńskie fortyfikacje powstawały po pożarze miasta w 1335 roku, stopniowo zastępując umocnienia drewniano-ziemne.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mury_obronne_w_Wieluniu

Bramy i Baszty

Bramy i baszty:

  • Brama Krakowska – jedyna zachowana do dziś brama miejska. Zbudowana w XIV w. u wylotu traktu do Krakowa, na początku XIX wieku rozebrano stary ratusz miejski, zaś nową budowlę postanowiono dobudować do Bramy Krakowskiej wykorzystując ją jako wieżę ratuszową.
  • Brama Kaliska – zbudowana u wylotu traktu do Kalisza.
  • Brama Maksymiliańska – (dobudowana w XVI wieku) u wylotu na Opole.
  • Baszta Męczarnia – znajduje się w pobliżu ratusza i Bramy Krakowskiej, przy ul. Podwale.
  • Baszta Prochownia – ruiny baszty znajdują się w sąsiedztwie ratusza.
  • Baszta Skarbczyk – zlokalizowana w pobliżu Muzeum Ziemi Wieluńskiej, przy ul. Narutowicza.
  • Baszta Swawola – znajduje się na plantach przy ul. Palestranckiej.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Mury_obronne_w_Wieluniu

Podsumowanie

Wieluń jest piękny, choć to była bardzo krótka wizyta, wspominam ją miło, jak kiedyś będę jechała gdzieś w pobliżu, muszę się koniecznie zatrzymać i zwiedzić to, co mi teraz umknęło.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj