Niemodlin atrakcyjne miejsce na weekend
NIEMODLIN – leży w krainie geograficznej zwanej Równiną Niemodlińską w samym centrum dużego kompleksu leśnego jednego z największych na Opolszczyźnie – Borów Niemodlińskich.
Równina Niemodlińska to obszar pomiędzy doliną Nysy Kłodzkiej na zachodzie i Białej na południowym – wschodzie, graniczący na południu z Płaskowyżem Głubczyckim. Jego sfalowana powierzchnia krajobrazowo zbliżona jest do tego ostatniego. Również tu przeważają uprawy rolne, ale sieć wodna jest bardziej rozwinięta a obszar równinny jest bardziej zalesiony. Doliny rzeczne są płytsze, szersze i często lekko podmokłe.
Miasto usytuowane jest przy trasie 46 prowadzącej z Opola do Nysy i dalej w stronę Sudetów (do Kłodzka, przejść granicznych z Republiką Czeską: Kudowa Zdrój, Boboszów). Oddalone jest od Opola o 25 km i 30 km od Nysy. W bliskim sąsiedztwie Niemodlina znajduje się autostrada A4, a w miejscowości Sosnówka znajduje się zjazd z autostrady.
Okolice Niemodlina, to także ciekawy zespół krajoznawczy regionu. Z punktu widzenia turystyki i krajoznawstwa najciekawiej zapowiada się zachodni skraj Borów Niemodlińskich, zwłaszcza gdy weźmie się pod również uwagę leżące w jego pobliżu miasteczka i wsie. Przez ten teren przewija się rzeka Ścinawa Niemodlińska prawobrzeżny dopływ Nysy Kłodzkiej. Jej biegowi towarzyszą osiedla, leśne polany, łąki nadbrzeżne i liczne stawy. Pod osłoną niemodlińskich lasów rośnie również także wiele roślinności uznanych za pomniki przyrody. Trzy kilometry od Niemodlina w miejscowości Lipno znajduje się piękny czterohektarowy park, w którym znajduje się kilkadziesiąt gatunków i odmian egzotycznych drzew i krzewów strefy umiarkowanej całego świata. Nie brakuje także okazów rodzimych, które reprezentuje przede wszystkim reliktowy miłorząb dwudzielny – jeden z największych w Polsce.
źródło:https://niemodlin.pl/952/1044/podstawowe-informacje-o-gminie.html
Zamek Niemodlin wzniesiony został przez rodzinę książęcą Bolesława I aby bronić ziem opolskich. Podbijany, burzony, palony i zdobywany przez europejskie mocarstwa, mimo setek lat wojen stoi dumnie i do dziś czuwa nad ziemiami opolskimi.
Jest odbiciem polskiej historii, kamieniem szlachetnym o który walczyli Niemcy, Czesi, Polacy; księgą na której stronach zapisała się historia regionu, historia Polski, Europy. Każda cegła, każdy fragment muru niesie za sobą oddzielną opowieść ilustrowaną stylami architektury.
Mury, podziemne tunele, lochy oraz ukryte pomieszczenia być może nadal kryją skarby zachodniej Polski, należące do najpotężniejszych rodów tamtego okresu, chowane tu przed wojenną zawieruchą przez 700 lat historii Zamku.
Okoliczni mieszkańcy wciąż przekazują sobie historie o tajemniczych mieszkańcach Zamku. O niektórych chciałoby się zapomnieć inne śmieszą i wciąż wzruszają. Smutna legenda Białej Damy z Niemodlina, wesoła historia figlarnej Ciotki Elżbiety czy dramatyczne wydarzenia z udziałem Rozpustnych Mnichów do dziś wracają w opowieściach, a duchy często pojawiają się nad zamkową kaplicą.
Zamek od zawsze był inspiracją dla twórców kultury, artystów, malarzy, pisarzy i poetów. Zaintrygowany magią okolicy Jan Jakub Kolski zrealizował tu swój słynny film Jasminum.
Od niedawna Zamek znów ma polskich właścicieli, którzy odkupili go od Włochów i zamierzają przywrócić mu dawną świetność a przede wszystkim ponownie otworzyć dla zwiedzających.
Zamek książęcy Niemodlin z radością powita wszystkich chcących poznać jego tajemnice i historię oraz tych, którzy chcą ją pisać wspólnie z nowymi właścicielami.
źródło:http://niemodlinzamek.pl
zdjęcia Johanka