Dzisiaj kolejna relacja z Limanowej. Przepiękne miejsce, które odwiedziłam w maju 2023 roku.
Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym
Kiedy przybyłam do Limanowej, niedaleko rynku zobaczyłam głaz z tablicą która informowała, że biegnie tu tzw. Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym, liczący wiele punktów do odwiedzenia.
Pomysłodawcy tego szlaku szczycą się odwiedzinami Papieża i dbają o te miejsca. Na wspomnianym kamieniu widzimy płaskorzeźbę św. Jana Pawła II oraz tablicę informacyjną o szlaku.
Nad pomnikiem rośnie dąb, który wyrósł z żołędzia, poświęconego przez Ojca Świętego.
Pomnik Jana Pawła II w Limanowej
Pomnik Świętego Jana Pawła II , projektu Czesława Dźwigaja stoi koło Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.
Poświęcono go 20 czerwca 1998, w obecności trzech biskupów; Wiktora Skworca, Piotra Bednarczyka, Damiana Zimonia.
Muszę powiedzieć, że wobec różnych pomników Ojca Świętego, ten w Limanowej bez żadnych wątpliwości oddaje prawdziwy Jego wygląd. Jest bardzo wysoki, spogląda przodem na limanowski rynek.
Ciekawostka – Kim jest Czesław Dźwigaj
„Czesław Dźwigaj (ur. 18 czerwca 1950 w Nowym Wiśniczu) – polski artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Antoniego Hajdeckiego.
Autor licznych realizacji pomnikowych, najczęściej kojarzony z pomnikami Jana Pawła II, których blisko 50 opuściło jego pracownię.
Rozpoczął swoją karierę poprzez współpracę z kościołami. W latach 80. XX wieku wykonał m.in. serię brązowych odlewów dla katedry w Tarnowie (m.in. drzwi do kruchty, zakrystii, płaskorzeźby na domu parafialnym), później, za sprawą swoich sakralnych realizacji, stał się znany i popularny również w diecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej (jedna z ostatnich realizacji: brązowe drzwi do kolegiaty w Głogowie).
17 września 2004 został odsłonięty na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa autorstwa Czesława Dźwigaja. Natomiast 9 września 2005 został odsłonięty w Krynicy pomnik Nikifora Krynickiego./…/
W 2005, za wybitne zasługi w twórczości artystycznej i w działalności społecznej, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[3].”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Czesław_Dźwigaj
Widziałam inne pomniki Pana Profesora, w Szczecinie pomnik upamiętniający wydarzenia grudnia 1970; pomnik Św. St. Wyszyńskiego
Podsumowanie
Zapraszam na kolejne relacje z Limanowej, niewątpliwie trzeba tu przyjechać.
Johanka