Frombork- świetne miejsce na weekend i zwiedzanie
Frombork, zwany Klejnotem Warmii, a także Grodem Kopernika, jest miejscem, w którym ten wielki polski astronom spędził ponad 30 lat swojego życia. Jako jedyne miasto na świecie może pochwalić się, że jego najsławniejszy obywatel „poruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i niebiosa”. To tutaj napisał swoje dzieło „De Revolutionibus” prawie pięć wieków temu! Tymi ulicami chodził i wypatrywał gwiazd na niebie. Tutaj też we fromborskiej katedrze Mikołaj Kopernik został pochowany. Postać Kopernika i jego dzieło wyróżnia Frombork w skali światowej. Wiele fromborskich atrakcji turystycznych wiąże się właśnie z jego działalnością.
Z całą pewnością wart zobaczenia jest uznany za Pomnik Historii zespół katedralny na Wzgórzu Katedralnym.
WZGÓRZE KATEDRALNE
KATEDRA
Bazylika Archikatedralna p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła jest najstarszą budowlą fromborskiego Wzgórza Katedralnego.
Wzniesiona w latach 1329 – 1388 z inicjatywy biskupów warmińskich budowla, ma charakter halowy, jest trójnawowa z wydłużonym prostokątnym prezbiterium, posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego i Zbawiciela. Innymi cennymi zabytkami są późnogotycki poliptyk, kamienny portal z XIV w., epitafia kanonika Boreschowa i Mikołaja Kopernika, krucyfiks z XV w., fragmenty stalli gotyckich, gotyckie płyty nagrobne i prospekt organowy z 1683 r. W katedrze znajdują się organy barokowe, będące jednymi z najsłynniejszych w kraju. Fromborską atrakcją kulturalną jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się w katedrze w sezonie letnim. Koncerty te mają 50-letnią tradycję. Biorą w nich udział wirtuozi z kraju i z zagranicy.
W Bazylice Archikatedralnej spoczywa Mikołaj Kopernik, gdzie był kanonikiem i gdzie po 460 latach został odnaleziony. Tam można obejrzeć sarkofag z doczesnymi szczątkami astronoma.
GRÓB MIKOŁAJA KOPERNIKA
Grobu Mikołaja Kopernika poszukiwano kilkakrotnie. Pierwsze takie prace podjęło Warszawskie Towarzystwo Naukowe w 1802 roku, kolejne przeprowadzono w 1909 i 1939. W czasie II wojny światowej poszukiwania bezskutecznie prowadzili Niemcy, a po jej zakończeniu Rosjanie. Wszystkie te próby zakończyły się niepowodzeniem.
Astronom był kanonikiem fromborskiej katedry. Z zachowanych dokumentów wynika, że jego pieczy podlegał ołtarz Świętego Krzyża. Dlatego właśnie pod tym ołtarzem prowadzone były wykopaliska. Dopiero w 2005 r. odnaleziono kilka trumien i szkieletów. Ostatecznie po szeregu badań porównawczych kodu DNA, naukowcy potwierdzili, że szczątki należą do Mikołaja Kopernika. Ponowna uroczysta ceremonia pogrzebowa szczątków astronoma odbyła się 22 maja 2010 roku w Bazylice Archikatedralnej.
DAWNY PAŁAC BISKUPI
Budowla gotycko – barokowa położona w południowo – wschodniej części Wzgórza Katedralnego, zbudowana około roku 1350, zwana również pałacem Ferbera. Obecnie mieści główne sale ekspozycyjne Muzeum Kopernika. W XIII w. znajdowała się tu szkoła katedralna. Od połowy XV wieku rozbudowany został głównie z inicjatywy biskupa Maurycego Ferbera. W czasie pierwszej wojny szwedzkiej pałac spłonął. Odbudowy podjął się biskup Jan Stefan Wydżga. Kolejnymi restauratorami byli biskup Krzysztof Andrzej Szembek oraz biskup Ignacy Krasicki. Od końca XV w. pałac stanowił rezydencję biskupów warmińskich, a od 1850 r. zaadoptowano go na biura kurii diecezjalnej. W 1945 r. budynek doszczętnie spłonął. Odbudowa trwała od 1965 do 1969 r.
Zwiedzający muzeum mogą się tu zapoznać z instrumentami astronomicznymi od czasów Kopernika, wystawami stałymi, m.in. „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” oraz ekspozycjami czasowymi: kartografią i ikonografią miast, historią oficyn wydawniczych i księgozbiorów warmińskich. W Muzeum znajduje się ekspozycja zabytkowego wnętrza pt. „Gabinet uczonego doby renesansu”, przypominająca pracownię Mikołaja Kopernika.
DZWONNICA zwana WIEŻĄ RADZIEJOWSKIEGO
Najwyższa gotycko – barokowa budowla Wzgórza Katedralnego, zwana również Wieżą Radziejowskiego, usytuowana w południowo – zachodnim narożniku, wzniesiona na przełomie XVI i XVII w. Wieża o wysokości 70 m pełniła od 1685 r. trzy funkcje: dzwonnicy, punktu obserwacyjnego i latarni morskiej. Jej odbudową w 1683 roku zajął się biskup Michał Stefan Radziejowski. Po zniszczeniach w 1945 r. odbudowana została w latach 1972-1973. Wewnątrz uwagę zwiedzających przyciąga tajemnicza metalowa kula, majestatycznie poruszająca się na stalowej lince. To unikatowe wahadło Foucaulta, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka, który jako pierwszy wykonał to doświadczenie w 1851 roku. W przyziemiu dzwonnicy mieści się planetarium. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.
PLANETARIUM
Planetarium mieści się w przyziemiu Wieży Radziejowskiego. Wyposażone w aparaturę firmy Carl Zeiss wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy gwiazd. W planetarium można również przyjrzeć się meteorytom umieszczonym w gablotach.
WIEŻA KOPERNIKA
Najstarszy element fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. Zbudowana przed 1400 r. Pięciokondygnacyjna, podpiwniczona, użytkowana była również dawniej do celów mieszkalnych. Wyższe kondygnacje wielokrotnie przebudowywane w XV – XVIII w. Spalona w 1945 r. Prace rekonstruktorskie zakończono w 1965 r.
W latach 1504-1543 wieża była własnością Mikołaja Kopernika. Wbrew temu, co przedstawia słynny obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, Wieża nie była miejscem, z którego astronom prowadził obserwacje nieba. Powojenne badania dowiodły, iż jej gabaryty są zbyt małe, aby mogły pomieścić sporych rozmiarów instrumenty astronomiczne. Specjalna ceglana platforma (pavimentum), na której ustawiono sprzęt znajdowała się w ogrodzie Kopernika w jego zewnętrznej kanonii, mieszczącej się za zachodnią fosą (nie odnaleziono jednak żadnego fragmentu tej platformy).
A na koniec, perełka, nie wiem, czy dziś istnieje, to zdjęcie pochodzi z roku 2007. 🙂 Zapewne w ramach dekomunizacji została zlikwidowana.Johanka
źródło:http://www.frombork.pl/strona-23-Atrakcje_turystyczne+Atrakcje_turystyczne.html
fotografie Johanka