Chce się żyć Maciej Pieprzyca -recenzja

0
148

Jak zwykle , przeglądając oferty na popularnym portalu aukcyjnym, za całe 3 złote nabyłam książkę autorstwa Macieja Pieprzycy „Chce się żyć”.

Powiem Wam, że były do świetnie zainwestowane środki.

Chce się żyć „

Z okładki dowiedziałam się, że jest to opowieść o Mateuszu, który jest osobą z porażeniem mózgowym, z intelektem uwięzionym w ułomnym ciele.

Akcja powieści zaczyna się w 1981 roku w czasie dramatycznych chwil w historii Polski.

Mateusz przychodzi na świat w szpitalu, ale poród jest trudny, kleszczowy. Nikt nie diagnozuje dziecka, wypisują do domu, a rodzina jest pozostawiona sama sobie.

Druzgocąca diagnoza, że dziecko będzie rośliną oraz najprawdopodobniej jest osobą niepełnosprawną intelektualnie uderza w tatę i doprowadza do rozpaczy mamę.

Lata PRL są ciężkie. Nie mogą nawet wózka inwalidzkiego załatwić. Nadmieniam, że wtedy niepełnosprawni byli „ukrywani” w domu.

Mama Mateusza jest krawcową, która szyje w domu, tata ślusarz jest złotą rączką, działa w opozycji demokratycznej, siostra Matylda wstydzi się brata i go nienawidzi, jedynie brat Tomek zawsze jest po stronie brata.

Opowieść Macieja Pieprzycy kreśli losy rodziny Mateusza na tle prawdziwych wydarzeń historycznych, są to między innymi lata transformacji ustrojowej.

Wyobraźcie sobie jak to jest , cytując fragment przeboju grupy Lombard „oczyma widza oglądasz grę „, czyli wszystko rozumiesz, ale nie możesz nic powiedzieć, nikt cię nie rozumie, bo „bulgotasz”.

Jednak Mateusz , który jest narratorem w książce, nie poddaje się, prowadzi wiele lat walkę o to by ktoś go zrozumiał. Książka jest przejmująca. Wstrząsnęły mną fragmenty opisujące losy chłopaka w ośrodku dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

I nagle zbiegiem okoliczności – po wielu wielu latach pewna pani, która na co dzień pracuje w szkole specjalnej odkrywa, że można się z nim porozumieć, co będzie dalej, doczytajcie.

Jednak przy całej tragedii chłopaka, jest jedna pozytywna strona powieści, jak mówi Autor, na okładce:

„To historia dająca nadzieję. Dzięki sile ducha można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim, jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy.”

Kim jest autor

Autor jest scenarzystą i reżyserem. Jest autorem wielu znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych między innymi „Przez nokaut”, „Jestem mordercą”, spektakli telewizyjnych :”Padnij” , „Fryzjer” ; filmów fabularnych „Inferno , „Barbórka” , „Drzazgi”.

Film „Chce się żyć”powstał na bazie tej powieści.

źródło: okładka książki

Podsumowanie

Polecam Wam tę opowieść, gdyż opisuje walkę o godność życia, dorastanie, dojrzewanie, pierwsze miłości, które przeżywa główny bohater.

Nie zapomnę nigdy tej książki, jest ona tak wstrząsająca , a jednocześnie niesie pozytywny przekaz.

Myślę, że książka „Chce się żyć ” Macieja Pieprzycy jest warta Waszej uwagi.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj