Warszawa _Zamek Królewski i okolice _ jak Johanka zwiedzała stolicę cz.4

0
859
fot.Johanka

Kiedy wchodzimy na Plac Zamkowy od razu widzimy imponującą kolumnę Zygmunta III Wazy, a obok budynek Zamku Królewskiego w wyrazistym pomarańczowo-ceglanym kolorze.

Cały plac jest bardzo przestrzenny, nieraz wiosną, czy latem ludzie siedzą na stopniach pod kolumną Króla Zygmunta.

Widziałam też zlot motocyklistów w tym miejscu. Egzotyczne połączenie nowoczesności z historią! Miejsce to o zmroku na specyficzny klimat! Obiekt jest świetnie oświetlony!

Trochę historii

Zamek Królewski w Warszawie jest wybudowany w stylu barokowo klasycystycznym, jak wspomniałam, mieści się przy placu Zamkowym nr 4.

Ma charakter muzeum, ale pełni też funkcje reprezentacyjne. Dawniej, od XVI wieku był siedzibą Książąt Mazowieckich, potem władz I Rzeczypospolitej, króla, i Sejmu.

W długiej historii zamek przeżył wiele zniszczeń i grabieży. W XX wieku po upadku powstania listopadowego by nawet przeznaczony na potrzeby administracji rosyjskiej , a w okresie I wojny światowej był rezydencją niemieckiego generalnego gubernatora.W okresie 1920-22 miał tu siedzibę Naczelnik Państwa , a w 1926-39 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzieła dewastacji dopełniła wojna w 1939 roku, kiedy spalony i ograbiony przez Niemców, został znacząco zniszczony w 1944 roku.

W roku 1965 ocalałe resztki budynku Biblioteki Królewskiej , pałac Pod Blachą oraz Arkady Kubickiego wpisano do rejestru zabytków.

W latach 1971-84 Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego kierował rekonstrukcją. W 1979 nastąpiło otwarcie instytucji kultury o nazwie: Zamek Królewski w Warszawie -Pomnik Historii i Kultury Narodowej, a od 2014 pod nazwą Zamek Królewski w Warszawie- Muzeum.Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.

W roku 1980 zamek wraz ze Starym Miastem wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1994 wraz z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim ( pisałam o nim na naszej stronie !!!!) został uznany za pomnik historii.

Co widziałam, czy warto odwiedzić?

Zamiast wymieniać te wspaniałe zabytki, pokażę Wam liczne zdjęcia. Oczywiście robione bez lampy błyskowej, by nie uszkodzić bezcennych dzieł. Proszę wybaczyć niedoskonałości z tym związane. A zabytki prezentują się same w swej doskonałości!

Przedmioty historyczne na Zamku Królewskim

W Kaplicy Małej Zamku Królewskiego w Warszawie przechowywane są między innymi insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego takie jak : Łańcuch Orła Białego, miecz ceremonialny Orderu świętego Stanisława oraz berło z akwamarynu.

W kaplicy zamkowej znajduje si.ę orna z sercem Tadeusza Kościuszki, naszego bohatera narodowego.

Oprócz tego są tu insygnia władzy Prezydenta RP ;chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe, które przekazał Lechowi Wałęsie Ryszard Kaczorowski, Prezydent RP .

W roku 1994 hrabina Karolina Lanckrońska przekazała do muzeum zamkowego 37 obrazów, między innymi dwa pędzla Rembrandta.

Od 2018 w depozycie zamku są skrzypce Antoniego Stradivardiego z 1685 roku o nazwie : „Polonia” oraz obraz Marcello Bacciarellego Portret Jerzego Mniszcha z córką Elżbietą i Kiopiem z 1795 roku, uważany dotychczas za zaginiony.

Zamek przyjazdy osobom niepełnosprawnym

Jak wiecie, Wasza Johanka jest bardzo wrażliwa na podkreślanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na szczęście, nie tylko ja, ale Zamek Królewski w Warszawie też to dostrzega.

W ofercie są bogate oferty : oświatowe, edukacyjne i kulturalne, wystawy stałe, czasowe, wykłady , koncerty i projekcje filmów.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc pracowników Muzeum. Wiedzą jak to zrobić, gdyż przechodzą częste szkolenia w tym zakresie. W miarę możliwości pomału ,ale systematycznie znikają bariery architektoniczne. Serce rośnie!

Podsumowanie

Ceny biletów nie są zbyt duże, normalny 30zł ulgowy 20 ale dzieci i młodzież do 16 roku życia bilet tylko 1 zł.

Zatem: bierzemy dzieci, wnuczki i ruszamy zwiedzać to wspaniałe miejsce , na pewno nie będziemy się nudzić!

Warto sprawdzić godziny otwarcia zamku, gdyż na przykład w okresie od 1 września do 30 kwietnia w poniedziałek jest zamknięty.Doczytacie na stronie internetowej tego Muzeum.

Nie siedzimy na kanapie, ruszamy się , zwiedzamy i na własne oczy podziwiajmy zabytki i skarby kultury narodowej.

Książki o Zamku Królewskim i zabytkach stolicy znajdziecie tutaj.

Johanka

Wszystkie zdjęcia: autor Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj