Najstarszy znak drogowy w Europie jest…w Koninie

0
866

Dzisiaj kolejny felieton o cudownym mieście jakim jest niewątpliwie Konin.

Znalazłam zabytek- ciekawostkę, o której wcale nie wiedziałam, że takowa istnieje. Mówię o najstarszym znaku drogowym w Europie, który jest przy Kościele Parafialnym pw. Świętego Barłomieja.

Rzucił mi się w oczy podczas zwiedzania Konina, ale nie wiedziałam co to jest. Na okolicznych tablicach doczytałam wiele interesujących faktów.

Najstarszy znak drogowy w Europie

Ze źródeł historycznych możemy przypuszczać, że słup został ufundowany przez możnowładcę śląskiego Piotra Włostowica, zwanego Duninem. Trwają spory czy chodzi o innego Piotra, wojewodę Piotra Wszebora.

Włostowic za zasługo dla Bolesława Krzywoustego otrzymał liczne ziemie i dobra na Kujawach, a także stanowisko wojewody. W roku 1151 przez miasto Konin wiódł szlak handlowy, który łączył południową Europę i ośrodki nad Bałtykiem.

Słup został posadowiony dokładnie w połowie tej drogi. Jest oddalony od Kruszwicy o 52 km i od Kalisza o tę samą odległość. Ma 2,52 wysokości.

Do roku 1828 słup stał przy dzisiaj już nie istniejącym zamku (obecny teren Placu Zamkowego). Krój liter inskrypcji ze słupa w Koninie posłużył do stworzenia napisu na sarkofagu Mieszka I i Bolesława Chrobrego umiejscowionych w Katedrze Poznańskiej.

Słup został wyrzeźbiony w piaskowcu, który prawdopodobnie pochodzi z kamieniołomu we wsi Brzeźno pod Koninem. Przypuszcza się , że w podobnym materiale wyrzeźbiono kolumny w Strzelnie). Na słupie widnieje łacińska inskrypcja wierszowana a każdą z nich w kolejnej linii poprzedza znak krzyża.

Kościół Parafialny pod wezwaniem Świętego Bartłomieja

Ten niepowtarzalny kościół liczy trzy nawy i reprezentuje w większości styl gotycki. Najstarsza część kościoła to zakrystia, która zajęła wcześniejsze: kaplicę Świętej Trójcy i prezbiterium. Do dziś zachowały się najstarsze części z piaskowca.

Nawy i kaplica, wykonane z cegły, powstały w XV wieku. Później dobudowano kolejne części, w wieku osiemnastym od strony południa Kaplicę Najświętszej Marii Panny fundacji Jana Zemełki (o charakterze renesansowym ), która była pokryta ośmioboczną kopułą i latarnią. Następnie dobudowano kruchtę, od strony północy.

W latach 1866-1872 odbył się duży remont, kolejny w 1900-1910.

W pracach brał udział Eligiusz Niewiadomski, to on wykonał polichromię i okna świątyni zyskały secesyjne witraże.

Tak, dobrze się wam przypomina ze szkoły – to ten sam, który dokonał zamachu i zabójstwa prezydenta RP Gabriela Narutowicza!

Od roku 1965 w rejestrze zabytków nieruchomych widnieje kościół pw Św. Bartłomieja w Koninie.

Prezbiterium świątyni pokrywa sklepienie sieciowe, natomiast w nawach jest ono gwiaździste.

Wewnątrz świątyni są też pomniki: epitafium Mikołaja Grochowskiego z roku 1570 oraz wczesnobarokowy wykonany z marmuru sarkofag Stanisława Przyjemskiego- marszałka wielkiego koronnego i starosty konińskiego -a na przeciw niego pomnik jego stryja Krzysztofa Przyjemskiego. Ołtarze w bocznych nawach reprezentują styl barokowy.

W renesansowej kaplicy o której pisałam wcześniej, obserwujemy bogato zdobione stelle z ornamentami roślin, ptaków czy jednorożców oraz figura w stylu gotyckim przedstawiająca Madonnę z początku XVI wieku.

Fundator Zemełka został pochowany w kaplicy o czym świadczy jego marmurowy nagrobek. W kruchcie bocznej dostrzeżemy kropielnicę o charakterze gotyckim.

W skarbcu, o czym doczytałam , jest monstrancja z XV lub XVI wieku. Same drzwi frontowe są ozdobione okuciami brązowymi w kształcie lwich łbów. Na zewnątrz zakrystii wmurowano krzyż kamienny z piaskowca.

W okolicy kościoła jest właśnie kamienny słup drogowy, opisany wyżej.

Podsumowanie

Jak widzicie, ten zabytek może być kolejną zachętą by odwiedzić przepiękny Konin.

Zapraszam Was, ruszamy się z kanapy- kierunek Konin.

Johanka

Oczywiście będzie co najmniej jeden kolejny felieton o pięknym Koninie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj