Kościół pw. św. Ducha -Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koninie

0
630

Kolejny felieton muszę poświęcić prawdziwej perle architektury, mianowicie Kościół pw. Świętego Ducha w Koninie.

Obok niego elegancja fara, czyli plebania, została zbudowana w 1840 r.

Niedaleko jest piękna Szkoła Podstawowa nr 1 w Koninie – imienia Zofii Urbanowskiej, konińskiej powieściopisarki.

Uwagę zwrócił również mural z artystyczną reklamą. Powiem Wam , jakoś to wszystko stroi i trwa i nie przeszkadza podziwiać razem i osobno.

Kościół pw. Świętego Ducha

Jak czytamy na tablicy umieszczonej na świątyni:

„Pierwotnie klasycystyczna budowla została wzniesiona w latach 1854-1856. Miała dach o niewielkim spadzie, na którym znajdowała się -kwadratowa w podstawie-sygnaturka z kopertowym daszkiem zwieńczonym metalowym krzyżem. Po stronie wschodniej w 1872r. wzniesiono wolnostojącą dzwonnicę z trzema dzwonami. W latach 1900-1915 kościół został gruntownie przebudowany w stylu neogotyckim. Dobudowano wieżę, do której przeniesiono dzwony, a dzwonnice rozebrano . Mury pierwotnej części budowli podwyższono, a nowy dach -pozbawiony sygnaturki -pokryto blachą. Przebudowano również wnętrze kościoła , urządzając chór z żelaznymi kolumnami i belkami oraz nową kamienną posadzkę. Wykonano także nowy prospekt organowy, ołtarz i ambonę.

Czy wiesz że… do 1856 roku założona w 1826 roku parafia korzystała z zakupionego przez ewangelików ( jeszcze w 1821 r) budynku dawnego drewnianego kościółka Szpitala Św. Ducha stojącego przed kościołem w obrębie obecnego ronda.”

źródło: tablica na świątyni.

I kolejne piękne ujęcia tej świątyni.

Paparazzi ma ciężki żywot 🙂

Śmieszna sytuacja spotkała mnie i małżonka, kiedy to przymierzaliśmy się by zza ronda zrobić zdjęcia kościoła , liczne autobusy PSK Konin skutecznie uniemożliwiały nam zrobienie zdjęć. Na pamiątkę zachowałam jedno z nieudanych zdjęć, gdzie zamiast imponującej budowli widnieje… jadący autobus należący do PKS w Koninie.

Podsumowanie

Jak widzicie same piękne zabytki można tu obejrzeć, zapraszam na podróż do tego cudownego miasta.

Dla zachęty parę zdjęć okolic tego kościoła. I będzie kolejny felieton o Koninie! Zapraszam!!!

Polecam Wam

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj