Łosiów mało znane miejsce na Opolszczyźnie

0
1131

Jak wiecie podczas tegorocznej -sierpniowej wyprawy Johanki, zwiedziłam wiele ciekawych znanych i nieznanych miejsc w Polsce. Jednym z tych miejsc jest Łosiów na Opolszczyźnie.

Byłam tu pierwszy raz. Cisza i spokój, sielsko i anielsko. Wieś położona jest w województwie opolskim , powiecie brzeskim, w gminie Lewin Brzeski.

Parę słów o Łosiowie

Północno zachodnia część wsi wznosi się na jednym z najwyższych wzniesień w tej okolicy, na wysokości około 181 metrów nad poziomem morza, zwanym Wałem Łosiowsko-Michałowskim.

Co roku organizowane są tu targi : Wiosna Kwiatów, które cieszą się niezwykłą popularnością.

Dziesiątki fanów pięknych kwiatów i roślin – ściągają tu licznie na to wydarzenia, organizuje je oczywiście lokalny Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Oprócz kwiatów, ekspozycji typowo ogrodniczych- wiele stoisk oferuje naturalne wyroby z lokalnych gospodarstw, firm.

Pierwszą wzmiankę źródła historyczne odnotowują w 1189 roku z dokumentów biskupa wrocławskiego Żyrosława. Od 1207-1810 Łosiów był siedzibą komturstwa zakonu maltańskiego joannitów. W 1945 roku wieś włączono do Polski.

Lokalna społeczność pamięta tragedię, jaka się tu rozegrała w 1954 roku, kiedy w wyniku wybuchu miny zginęła tu grupka chłopców w wieku od 6-14 lat. Dzieci pochowano na cmentarzu w Lewinie Brzeskim.

W latach 1973-75 była tu siedziba gminy Łosiów, a od 1975 Łosiów należy do gminy Lewin Brzeski. W latach 1975-98 miejscowość należała do ówczesnego województwa opolskiego.

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie

Łosiów – znany z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – ale znalazłam tam i inne ciekawe miejsca.

Teren ośrodka jest malowniczy . Mieści się na terenie dawnego majątku ziemskiego, zachowało się tu wiele budynków gospodarczych takich jak: zabytkowy pałac, spichlerz oraz zapierający dech w piersiach swym pięknem lokalny park. Jest w nim wiele pomników przyrody.

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie_ fot. Johanka

Zabytkowy kościół w Łosiowie

Kościół parafialny pw Św. Jana Chrzciciela został zbudowany w 1255 roku jako własność zakonu joannitów. Obecny kościół o charakterze barokowym -zbudowano w 1703 roku , przebudowany w latach 1728-1731 – XVIII w z zachowaniem fragmentów murów gotyckich. Został odnowiony w 1935 r. , ucierpiał w II wojnie światowej. Wyremontowany po 1945 r. W roku 2008 kościół doczekał się gruntownej renowacji elewacji i pokrycia dachowego. Ołtarz kościoła jest zwrócony tyłem do Ziemi Świętej.

Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem „Piękna Madonna” (Matka Boska Łosiowska) z 1410 roku. Wykonana z lipowego drewna przez Józefa Weissa z Otmuchowa, umiejscowiona w ołtarzu bocznym, w bogatej zdobnej ramie z 1704 roku. W tabernakulum kościoła znajduje się krzyż maltański.

Sama bryła kościoła to prezbiterium, nawa z dwiema kaplicami i wieża. Nawę zamyka chór boczny murowany. Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku. Sklepienia zdobią malunki z XVIII wieku przedstawiające sceny z życia Jana Chrzciciela.

W kościele jest wiele zabytkowych malowideł: Zaślubiny Mistyczne św. Katarzyny (XVIII w.), Biczowanie Chrystusa (pocz. XX w.) oraz rzeźba- w kaplicy południowej rzeźba Chrystusa Bolesnego (Frasobliwego) z XVII wieku, barokowa ambona, bogato zdobione regencyjne organy z XVIII wieku, misternie rzeźbione balaski, marmurowa chrzcielnica, cztery ławy z barokową płaskorzeźbioną dekoracją o motywach roślinnych na bokach, liczne maltańskie krzyże i kartusze herbowe.

opracowano: źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81osi%C3%B3w

Tajemnicza tablica na kamieniu niedaleko kościoła w Łosiowie

Niestety nie znalazłam nic na temat pochodzenia tej tablicy. Jeśli ktoś wie, proszę o komentarz pod felietonem.

Podsumowanie

Miłe okolice w Łosiowe zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych. Na pewno jest to miejsce godne polecenia. Przy drodze głównej jest ekspozycja dawnych urządzeń rolniczych przy Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, jednakże nie miałam możliwości zrobić im zdjęcia, bo za późno je dostrzegłam i nie było gdzie zaparkować.

Bierzemy dzieci lub wnuki, zwiedzamy piękną Opolszczyznę!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj