Krzyżówka dla seniora – sport czy rozrywka?

0
5525

Krzyżówki, rebusy i kalambury słowne to bardzo popularne, zwłaszcza wśród osób starszych, formy łamigłówek. O ile młode pokolenie niemal całkowicie przerzuciło się na gry komputerowe, to starsze pozostało wierne tradycyjnym  zadaniom z kratkami do wypełnienia.

Krzyżówki można rozwiązywać wszędzie

Krzyżówki z dużymi literami mile widziane

To, czego seniorzy poszukują to głównie krzyżówki – najlepiej z dużymi literami oraz popularne wykreślanki, sudoku i bijące rekordy popularności krzyżówki panoramiczne. Te ostanie, uważane za najbardziej przyjazne seniorom zawdzięczają swoją popularność prostocie określeń, które muszą zmieścić się na diagramie krzyżówki, nierzadko w jednej kratce. To wielkie wyzwanie dla układających krzyżówki panoramiczne.

Krzyżówki mają bardzo pozytywne działanie na naszą kondycję umysłową, gdyż nie tylko zmuszają do wysiłku nasze szare komórki, ale też poszerzają nasze horyzonty. Wprawdzie coraz częściej encyklopedie i leksykony zastępowane są przez wyszukiwarki internetowe, ale to nie zmienia faktu, że dzięki łamigłówkom sięgamy do zapomnianej już wiedzy z różnych dziedzin.

Krzyżówki z czarnymi polami są zawsze na topie

Mistrzowie krzyżówek i szarad

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że krzyżówkowicze, nazywani też szaradzistami to rywalizujący ze sobą zawodnicy. Organizują mistrzostwa miast, regionów, a nawet mistrzostwa Polski. Cyklicznie odbywają się konkursy kompozycji krzyżówkowych, rywalizują ze sobą kluby szaradzistów, a w Internecie tysiące ludzi zdobywa punkty w meczach i zawodach on-line. Punktowane są bezbłędne rozwiązania zadań – im trudniejsze, tym więcej punktów można za nie zdobyć, czas w jakim rozwiązało się zadanie albo też premiuje się każdy wyraz wpisywany do diagramu.

 W jaki sposób zostać zawodowym szaradzistą?

Nic prostszego! Wystarczy w najbliższym saloniku prasowym kupić gazetkę z krzyżówkami i cieszyć się rozkoszami łamania głowy. Pamiętajmy, aby dobrać właściwy dla naszej wprawy poziom zadań, gdyż powieszenie sobie poprzeczki zbyt wysoko zniechęci nas do szaradziarstwa. Z pewnością można zacząć od krzyżówek panoramicznych i wykreślanek, a następnie stopniowo poznawać inne typy zadań. Dla bardziej doświadczonych godne polecenia są zwłaszcza jolki, syntezy czy też krzyżówki z przymrużeniem oka. Te ostatnie, pełne są dowcipnych określeń, skojarzeń i żartów językowych.

Krzyżówka panoramiczna z określeniami na diagramie

Najlepiej już dziś zacząć gimnastykę umysłową i zrobić pierwszy krok ku tytułowi Szaradziarskiego Mistrza Polski! Ograniczeń wiekowych brak – liczy się tylko wiedza.        

Wiele ciekawych zadań można pobrać za darmo na stronie Rozrywki, Technopolu i innych wydawnictw. Bardziej zaawansowani powinni odwiedzać strony klubów szaradziarskich np. sosnowieckiej Ariady zrzeszającej krzyżówkowiczów województwa śląskiego.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj