Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu Rokitnicy

0
1414

Niedawno byłam na smutnej uroczystości rodzinnej w Zabrzu na oś. Helenka, potem zostaliśmy przez kuzynkę zaproszeni do małej pizzerii-restauracji w Zabrzu Rokitnicy .

Szukając miejsca parkingowego przejeżdżaliśmy niedaleko pięknego kościoła. Wysiadłam z auta i komórką zrobiłam kilka zdjęć.

Po powrocie do domu zaczęłam googlować by dowiedzieć się czegoś więcej o tym kościele.

Kościół pw Najświętszego Serca Pana Jezus

Zabytkowy kościół jest położony w Zabrzu -Rokitnicy, przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14.

Jego budowę rozpoczęto w 1911 roku , według projektu architekta Ernesta Kühna . Kamień węgielny został pooświęcony 15 paździenika 1911 roku.

Sam koszt budowy wyniósł 206 932 marek. Uroczystość poświęcenia kościoła odbyła się 17 listopada 1912 roku. Jego konsekracji dokonał biskup Adolf Bertram 28 października 1923 roku.

Świątynia ma trzynawową wieżę i prezbiterium z półkolistą absydą w stylu późnego eklektyzmu.

W roku 1913 został zbudowany ołtarz główny, dokonał tego Georg Schreiner. Jego konstrukcja była wykonana ze drewna pochodzącego ze świerku.

Na ołtarzu umiejscowiono figurę Chrystusa, a wokół niej różne postaci. Na samej górze w rękach aniołów widzimy wieniec i napis IHS.

W mensie umieszczono relikwie Św. Maurycego i Św. Urszuli.

Ołtarze boczne są dwa: jeden to ołtarz Niepokalanego Poczęcia Maryi z roku 1925 autorstwa Mathiasa Beule, a po prawej Świętego Józefa z roku 1926 autorstwa Franza Schinka.

W tyle kościoła znajduje się kaplica Jezusa ubiczowanego z rzeźbą z roku 1933 autorstwa Franza Schinka i obraz nieznanego malarza z roku 1870.

W dawnych czasach w kościele używano fisharmonii.

Organy, które są obecnie, zbudowała firma Paula Berschdorfa z Nysy za kwotę 20 750 marek. W roku 1928 były gotowe do użytku.

Sam instrument jest wyposażony w 33 głosy, 2 manuały, trakturę pneumatyczną.

Podsumowanie

Nawet przypadek sprawi, że ujrzymy coś ciekawego, coś interesującego historycznie, tak było ze mną tym razem.

Jak wiecie, jestem zwolennikiem turystyki spontanicznej, dlatego dużo staram się zwiedzać, nawet przypadkiem, a efekty tego zamieszczam tu na stronie.

Zapraszam Was do takiej formy turystyki, przy okazji odkryjecie wiele nieznanych miejsc wartych spopularyzowania i nie będzie ona nudna .

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj