Dyrektor Biega po Windę dla Swoich Dzieciaków – Zawadzkie województwo opolskie

0
1042

Nasza strona 50ok.pl wspiera wszelkie wysiłki, które są skierowane na realizację projektów ułatwiających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Można powiedzieć, że hasło #dostępność jest wpisane w nasze „redakcyjne DNA”.

Ważna inicjatywa w Zespole Szkół Specjalnych w Zawadzkiem

Parę dni temu dowiedziałam się, że w Zespole Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem, mieście – gdzie mieszkam od urodzenia, dzieje się coś ważnego, społecznie pozytywnego.

Nowy Dyrektor ZSS Pan Artur Walkowiak, który objął stanowisko od 1 września 2023, wieloletni nauczyciel tej placówki, postanowił wdrożyć w życie nietypową inicjatywę.

Zadeklarował, że będzie codziennie biegał 10 km, do momentu, aż dzieci z niepełnosprawnościami, które uczą się w tej szkole otrzymają wymarzoną windę. Koszt takiej windy to około 300 tysięcy złotych.

Pokonane trasy – dystanse Pan Dyrektor zamieszcza na Facebooku.

Do tej inicjatywy dołączają się inni lokalni biegacze, a osoby które nie mają takiej kondycji jak Pan Dyrektor, mogą pomóc szkole w różnych aspektach, w wsparciu rzeczowym, można wpłacić pieniądze na Fundację Mały Krok.

Jak powstała inicjatywa „biegania po windę”

Za zgodą Pana Dyrektora wkleję jego wypowiedź na Facebooku, o tym jak powstał ten pomysł. Pan Artur Walkowiak napisał:

„Rozpoczynam wyzwanie. Będę „BIEGAŁ PO WINDĘ DLA MOICH DZIECIAKÓW”.

Szkoła w której pracuję mierzy się z tym wyzwaniem od lat. Wspiera nas Fundacja „Mały Krok” która małymi kroczkami zmierza do celu. Ale postanowiłem przyspieszyć i wydłużyć krok. Będę biegał codziennie 10 km do momentu wybudowania windy. Zdaję sobie sprawę że będzie to długi bieg może nawet ultra maraton. Jestem zmotywowany , przygotowany kondycyjnie i mentalnie. Wiem, że dobiegnę do mety. Wtedy odpocznę, wsiądę z moimi dzieciakami do windy i podjedziemy jak najwyżej żeby patrzeć na lepszy bardziej kolorowy świat.

Biegam od kilkunastu lat mam na liczniku przebiegnięte ok. 30 tys. kilometrów. Bieganie ma sens jak ma cel. Zaczynałem biegać bo chciałem zgubić kilogramy, wzmocnić kondycję, poprawić wyniki. Od kilku lat biegam dla siebie teraz zrozumiałem, że warto biegać dla kogoś.

1 września br. zostałem dyrektorem WYJĄTKOWEJ SZKOŁY w Zawadzkiem w Zielonym Zakątku w środku pięknego lasu, przy ul. Czarnej 2, nieopodal Małej Panwi, gdzie są najwspanialsi Uczniowie, kochani Rodzice którzy zaufali nam i powierzyli swoje dzieciaki. Gdzie pracują, uczą wyjątkowi Pracownicy i Nauczyciele z pasją i wielkim sercem. Chciałbym być wyjątkowym dyrektorem w wyjątkowej szkole. Nie chcę przychodzić codziennie do pracy i ograniczać się do przekładania, czytani i podpisywania setek stron dokumentów, rozporządzeń, aneksów, itp. Potrzebuję aktywności

Szkoła w przyszłym roku będzie obchodziła jubileusz 50lecia. Z każdym rokiem do Szkoły trafia coraz większa liczba dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Na wózkach, nie poruszających się samodzielnie lub w bardzo ograniczonym stopniu. Zaczynałem pracę w tej szkole 26 lat temu. Wszyscy uczniowie wtedy poruszali się samodzielnie. Dzisiaj obok niepełnosprawności intelektualnej większość uczniów ma niepełnosprawności ruchową. Mam świadomość że nie możemy dłużej czekać. Każdego dni każdego ucznia musimy kilkakrotnie przemieszczać między piętrami.

Wiem że mam wsparcie. Wspiera nas Fundacja „Mały Krok”, Zespół Szkół Specjalnych w Zawadzkiem. Zawsze mogę liczyć na rodziców, nasz samorząd powiatowy który od lat finansuje i wspiera placówkę. Ale potrzebujemy większej liczby ludzi dobrej woli. Sami nie jesteśmy w stanie pozyskać całej kwoty. Wstępnie szacujemy koszt budowy na ponad 300 tys. złotych. Dla nas obecnie jest to Mount Everest, który musimy zdobyć na wózkach. Prosimy o pomoc!!!

Rozpoczynamy pisanie wniosku do PFRON-u. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się ok. lutego przyszłego roku. Na pewno potrzebujemy wkład własny. Do tego dochodzi przygotowanie dojścia i dojazdu do windy. Przebudowa wyjścia ewakuacyjnego. Ale to już szczegóły. O których innym razem.

Bardzo proszę znajomych, przyjaciół o wsparcie i udział w wyzwaniu. O udostępnianie. Mam nadzieję że będzie powiększała się liczba ludzi i instytucji którzy będą BIEGLI Z DYREKTOREM PO WINDĘ DLA DZIECIAKÓW.

Liczę na wsparcie moich przyjaciół biegaczy bo dla nich bieganie to życie i siła Biegacze Gminy Zawadzkie, Mafia Team Lubliniec. Są ludzie którzy sami nigdy nie pobiegną ale My możemy biegać dla nich. Już dzisiaj dziękuję za wsparcie materialne Natalii Honisz, Markowi Słodkowskiemu PCK Honorowi Dawcy Krwi Zawadzkie, Dunapack Packaging Lubliniec. Dziękuję znajomym którzy reagują pozytywnie na moje telefony i prośby.

Dzisiaj to początek. Będę codziennie informował o kilometrach. Zacząłem wczoraj po cichu bez rozgłosu dzisiaj dzień drugi o kolejne 10 km więcej. Jest pierwsza dwudziestka.

/…/

„…LUDZI DOBREJ WOLI JEST WIĘCEJ, …”

Fundacja Mały Krok

Do inicjatywy Pana Dyrektora dołączyła się Fundacja Mały Krok, która działa przy szkole. Miło mieć takie wsparcie. Nadmienię, że w roku 2024 Zespół Szkół Specjalnych w Zawadzkiem będzie obchodził 50 lecie istnienia placówki. Fundacja zbiera datki również i na tę okazję, by godnie uczcić ten fakt.

Akcja nabiera wiatru w żagle

Już teraz wiele dzieje się wokół akcji, pan Dyrektor został zaproszony niedawno do Radia Opole, inicjatywa nabiera rozpędu.

Miejmy nadzieję, że Uczniowie ZSS w Zawadzkiem doczekają się windy w niedługim okresie. Pomaga niesamowity entuzjazm Pana Dyrektora, ten jego uśmiech i powiedzenie ” Bo dobrych ludzi jest więcej ” pochodzących z kultowego utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

Trzymamy kciuki Panie Dyrektorze!

Niech Pana motywacją będą pańskie słowa, które mnie poruszyły i zapewne poruszą wiele serc Przyjaciół Szkoły.

„Wiem, że dobiegnę do mety. Wtedy odpocznę, wsiądę z moimi dzieciakami do windy i podjedziemy jak najwyżej żeby patrzeć na lepszy bardziej kolorowy świat.” Pan Artur Walkowiak z swojego FB

Johanka

PS. Znam tę szkołę i kadrę , pracowałam tu dwa lata.

Nie ma lepszych nauczycieli, w tej szkole najważniejszy jest Uczeń. I to jest fakt bezdyskusyjny.

J.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj