Jaskinia Raj i rezerwat przyrody – wstępnie

0
931

Przybyliśmy tu około 7 rano i wszystko było zamknięte, postanowiłam napisać dwa słowa, bo wrócę tu na pewno, by zwiedzić Jaskinię Raj.” Tak było w roku maju 2022.

Tak napisałam poprzednim reportażu obiecałam że wrócę i tak zrobiłam. Przybyliśmy w maju 2023, tym razem zwiedziliśmy.

Postanowiłam edytować poprzedni wpis uzupełniając o nowe wiadomości i zdjęcia.

Parę słów tytułem wstępu

Jaskinia Raj – wapiennajaskinia krasowa położona w Chęcinach[1] (Góry Świętokrzyskie) w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj, 11 km na południowy zachód od Kielc. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową; obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych[2]. Jest udostępniona dla ruchu turystycznego.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Raj_(jaskinia)

Infrastruktura obiektu

Na razie widzicie infrastrukturę, są zarówno dinozaury, dzieje człowieka pierwotnego i sama jaskinia.

Jestem głęboko przekonana, że oferowane atrakcje zaspokoją ciekawość milusińskich i dorosłych.

Jak zwiedzamy?

Parkujemy na parkingu, a następnie 350 m trzeba iść pieszo. Niestety asfalt jest poprzecinany wyłaniającymi się spod asfaltu korzeniami drzew, można się przewrócić na rowerze, o wózku nie wspomnę. Ale to rezerwat przyrody, darmo oczekiwać wykostkowanych ścieżek.

Z rzeczy jakie mnie urzekły, to szczebiot ptaków, który sprawia, że czujemy się jak w raju.Piękne drzewa, ptaki, które przelatują nam nad głowami. Cisza, spokój, sielanka.

Oto filmik ze śpiewem ptaków, który nakręcił Małżonek Johanki:

EDIT: Wizyta maj 2023 ___nowe zdjęcia

Jak mówiłam, ścieżka prowadząca do Jaskini Raj nie jest równa, patrzcie pod nogi.

Na wstępie opisuję zwiedzanie .

Bilet wstępu normalny kosztuje 30 złotych. Uwaga : nie zadziałała nam karta, dobrze, że miałam gotówkę. To oddalone miejsce, może coś z internetem, weźcie to pod uwagę.

Zdjęcia poczekalni ze zwierzętami za szybą. Padał deszcz i pomieszczenie było zaparowane.

Ważne: ubieramy się w polar czy swetry. W jaskini jest chłodno ok.9 stopni cały rok. Jest tam swoisty mikroklimat, jak się wchodzi i po drodze w czasie zwiedzania zamykamy drzwi, które właśnie chronią jego zachowanie.

Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, trasa ma ok.180 m. Osobiście myślałam całe swoje życie, że to wysoka jaskinia, nic bardziej mylnego. Ale , kochani Sympatycy 50ok.pl sprawdźcie sami!

Niestety na terenie Jaskini nie ma możliwości robienia zdjęć. Jest poczekalnia, z której prowadzą drzwi, z wypchanym nietoperzem nad nimi.

To daje „atmosferę „- dzieciaki bardzo komentowały. Wchodzi się po 10 osób, a jaskinię zwiedza się ok. 20 minut.

Byłam zachwycona poziomem pana Przewodnika, przepięknie, bez znudzenia opowiadał, był erudytą i wielkie wiedzy, mimo młodego wieku.

Czy warto tu przyjechać?_EDIT 2023

Szkoda, że mnie i Małżonka Johanki „dokoptowano” do wycieczki szkolnej, dzięki temu szybciej weszliśmy, ale dzieci były głośne i nie słuchały uwag nauczycielek. To mi przeszkadzało w zwiedzaniu. Ale jestem zachwycona samą jaskonią i bardzo serdecznie polecam.

Podsumowanie

Jak widzicie, muszę tu koniecznie wrócić, teraz wiem gdzie, jakie są godziny otwarcia, oczywiście, możecie liczyć Drodzy Sympatycy 50ok.pl na relację ze zwiedzania jaskini.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj