Kościół Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

0
345

Kiedy w sierpniu 2022 wracaliśmy z kolejnej objazdowej Wyprawy Johanki, z drogi dostrzegłam nietypowy kształt koscioła, z racji miejsca zaraz domyśliłam się co to jest.

Parę słów o kościele

Kościół Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu to świątynia jednocześnie będąca kościołem akademickim dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej – znana powszechnie jako uczelnia Księdza Rydzyka. Należy ona do jurysdykcji zgromadzenia redemptorystów .

Lokalizacja

Sam budynek jest zlokalizowany w zachodniej części Torunia, w dzielnicy „Starotoruńskie Przedmieście przy ulicy Droga Starotoruńska 1. W sąsiedztwie jest Port Drzewny, MSKSIM oraz Park Pamięci Narodowej.

„Wznoszenie kościoła podjęto z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka, z datków wiernych zbieranych przez zgromadzenie redemptorystów. W zamierzeniu twórców świątynia ta powstała jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/KościółNajświętszej_Maryi_Panny_Gwiazdy_Nowej_Ewangelizacji_iśw._Jana_Pawła_II_w_Toruniu

Świątynię zaczęto planować w 2012 , kamień węgielny wmurowano w 2015 roku, a ukończono w 2016 r, kiedy „poświęcono świątynię; konsekrator: ks. kard. Zenon Grocholewski, współkonsekratorzy – współpracownicy św. Jana Pawła II: ks. kard. Stanisław Dziwisz i ks. abp Mieczysław Mokrzycki oraz ks. abp Celestino Migliore

18 maja 2016 „otwarto Kaplicę Pamięci, tworzoną od 2013 roku i ustanowioną ku czci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej”

20 października 2017-” powołano oficjalnie wspólnotę redemptorystów przy świątyni i ustanowiono kanonicznie jej przełożonego, którym został o. Andrzej Laskosz. Erygowania wspólnoty dokonał o. Janusz Sok, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Do czasu powstania domu zakonnego przy kościele, zakonnicy mieszkają w części campusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej„.

26 listopada 2017 otwarto Kaplicę Pamięci Męczenników Polskich.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/KościółNajświętszej_Maryi_Panny_Gwiazdy_Nowej_Ewangelizacji_iśw._Jana_Pawła_II_w_Toruniu

Kościół Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu_ fot. Johanka, zdjęcia z samochodu

Wnętrze kościoła

„Obiekt mieści ok. 3 tys. wiernych. W kościele jest 900 miejsc siedzących. Na dolnym poziomie jest Kaplica Pamięci z witrażami autorstwa Andrzeja Kałuckiego[17]. Witraże przedstawiają sceny z pontyfikatu papieża Jana Pawła II, a jeden z nich, o wymiarach 4×4 m, obrazuje pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Jana Pawła II i zawiera cytat ze słów papieża: „Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja”. Całość budynku wieńczy kopuła o wadze około 320 ton z dodatkową koroną. Projektantem obiektu jest architekt Andrzej Ryczek[18].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/KościółNajświętszej_Maryi_Panny_Gwiazdy_Nowej_Ewangelizacji_iśw._Jana_Pawła_II_w_Toruniu

Podsumowanie

Jak widzicie, nawet z auta można zobaczyć ciekawe rzeczy, jak będę w Toruniu, kolejny raz, postaram się zajrzeć do środka i obejrzeć ten obiekt z bliska.

Zapraszam na koleje reportaże z Torunia.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj