Chełmno- zachwycające z cudownym rynkiem

0
388

Już opisałam kościoły w Chełmnie, przynajmniej te, które widziałam, ale miasto Chełmno ma wiele innych ciekawych miejsc do zwiedzenia.

Gdzie jest Chełmno?

Miasto leży w województwie kujawsko pomorskim, jest siedzibą powiatu chełmińskiego, leży w dolinie Dolnej Wisły, nad rzeką Wisłą, u ujścia Fryby.

Niedaleko, bo około 30 km jest Grudziądz, który też opiszę na tej stronie, bo byłam. Chełmno jest 40 km na północ od Torunia, który również opiszę, bo go zwiedzałam.

Większość terenu miasta leży na wzgórzu, stąd też nazwa, Chełmno, pochodząca od słowa chełm, oznaczajacego wzgórze.

Od tej nazwy powstały niemiekie Colmen a potem Culm.

Pomnik rodem z PRL

Jak doczytałam, jest to Pomnik Walki i Męczeństwa. Jest posadowiony na Placu Wolności. Jego odsłonięcie odbyło się 22 września 1968. Tematyka monumentalnego dzieła oddaje cześć pamięci Ofiar II wojny światowej. Na pomniku widnieją nazwy miejscowości, w których zginęli mieszkańcy powiatu chełmińskiego. Główna część napisu, to ” Zginęli za to że byli Polakami.” U stóp pomnika, na posadzce widać dwie betonowe płyty, a napis głosi, że są tam urny z prochami poległych i pomordowanych czyn społeczeństwa miasta i powiatu 1968 .

Karczma Chełmińska , w której gościły znane osoby

Spacerując wzdłuż murów obronnych z czasów gotyku, natrafiliśmy na „Hotel Karczma Chełmińska” znajdujący się niedaleko Kościoła Mariackiego. Zabytkowe wnętrza zapraszają. W witrynie widać znanych gości , których gościł hotel.

Rynek zachwyca , zwłaszcza ratusz

„Ratusz w Chełmnie – wzniesiony w końcu XIII wieku, został rozbudowany w latach 1567-1572 i ponownie w okresie 1884-1887. Będący jednym z najcenniejszych zabytków polskiego renesansu budynek jest obecnie siedzibą Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Ratusz w Chełmnie wzniesiono pod koniec XIII wieku jako niewielki gotycki budynek o dwóch kondygnacjach[1]. Mieściła się w nim waga miejska, sala obrad rajców i reprezentacyjna sala na piętrze. W latach 1567-1572 ratusz został gruntownie rozbudowany, po powiększeniu znalazły się w nim: więzienie, sala sądowa, sklep i waga miejska[1]. Wieżę wybudowano w latach 1584-1596, a w roku 1721 nakryto ją barokowym hełmem[2]. Ostatnią dużą rozbudowę przeprowadzono w okresie 1884-1887, kiedy to wg projektu T.W. Hermanna nadbudowano drugie piętro budynku[1]. Po II wojnie światowej ratusz był restaurowany w okresie 1956-1959, oraz w latach 70. XX wieku[1]. W roku 1983 w budynek stał się siedzibą Muzeum Ziemi Chełmińskiej[2].
Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 27 sierpnia 1929 roku ratusz został wpisany do rejestru zabytków[3].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Chełmnie

Piękny pomnik na koniu

1 października 2018 roku odsłonięto ten pomnik, który jest poświęcony Pamięci Kawalerzystów 8 Pułku Strzelców Konnych.

Przed drugą wojną światową pod Chełmnem stacjonowali właśnie ułani, którzy czynnie brali udział,w wojnie obronnej 1939 roku. Tradycje tych ułanów kutywuje klub jeździecki Joker z Działowa w powiecie wąbrzeskim.

Szefem komitetu budowy pomnika był Piotr Madej, projekt współfinansowano przy udziale władz samorządowych miasta i powiatu. Autorem projektu pomnika jest rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.

Auto w fontannie? W Chełmnie to było możliwe …

Byłam w sierpniowy, upalny dzień 2022 na rynku w Chełmnie, były występy artystyczne, koło ratusza były ekologiczne rzeźby, a w fontannie stało… auto w letnim anturażu.

Siedliśmy z małżonkiem, zamówiliśmy sobie lody i podziwialiśmy kamieniczki i piękno rynku. Trzeba to zobaczyć na własne oczy.

Neogotycka wieża ciśnień – jako kawiarnia otwarta 04.2022

Wieża, zamknięta w 1984 roku odzyskała blask. Otwarto tu w kwietniu 2022 roku kawiarnię oraz taras widokowy. Obiekt jest wysoki na 30 m. Warto wu wejść i z góry obejrzeć panoramę miasta. Budowla pochodzi z końca XIX wieku, kiedyś umożliwiała dostarczenie wody na wysokość II piętra.

Podsumowanie

Chełmno jest tak piękne, że zasługuje na odwiedzenie. Podróżujmy zamiast siedzieć na kanapie.

Polecam Wam to zabytkowe miasto o wyjątkowym charakterze.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj