Chata Koplinga w Kolonowskiem

0
1851

Kiedy niedawno odwiedziłam zaciszne Kolonowskie, opisując piękną kroszonkę, która została postawiona w tym miasteczku , gdyż jako region – ubiegamy się o wpisanie opolskiej kroszonki do listy dziedzictwa narodowego UNESCO, nie przypuszczałam, że natknę się na obiekt tak piękny i klimatyczny jak Chata Koplinga.

Mieści się tu Izba Regionalna Historii Lokalnej w Kolonowskiem , przy ulicy Leśnej 8a .

Kilka słów o historii

Ze źródeł historycznych wiemy, że to najstarszy budynek miasta , sięgający swą historią do czasów założenia miasteczka.

Chata pochodzi z roku 1780, wzniesiono ją przy obiekcie nie istniejącej już huty. Jak usłyszałam od mieszkańców, mieszkał ty kierownik huty i działały tu biura owej huty. Przestała ona istnieć w 1945 roku, a chata przeszła na własność huty w Zawadzkiem.

W tym czasie umiejscowiono w niej szkołę ewangelicką, a potem mieszkania czynszowe. Od roku 1998 budynek przeszedł pod władanie i własność gminy Kolonowskie.

Zanim się to stało, grono zapaleńców, działaczy społecznych od 1996 roku – ratowało budynek przed zniszczeniem. Inicjatorem prac był proboszcz Wolfgang Globisch.

Powstałe Stowarzyszenie Rodzina Koplinga dążyło do przystosowania chaty do funkcji muzealno ekspozycyjnej, co się ziściło.

Fot. wnętrza Izby z tablicy stojącej przed muzeum

Ostatecznie w 2009 roku dokonano remontu dachu placówki.

Co zobaczymy w chacie?

Izba muzealna zawiera wspaniałe eksponaty z przeszłości Kolonowskiego, między innymi dokumenty, urządzenia i narzędzia hutnicze, sprzęty domowe i rolnicze, a także podręczniki szkolne z dawnych lat.

Osobny pawilon mieści dawne maszyny rolnicze.

Gdy podeszłam pod obiekt, zachwyciłam się jego surowym pięknem. Drewniana chata, zadbana o efektownym , zabytkowym dachu z malutkim okienkiem na górze. Przed chatą stała rzeźba Filipa Collonny, założyciela miejscowości.

Co ciekawego wiemy o Muzeum?

Trzeba nadmienić, ze obiekt ten znajduje się na szlaku „Morawsko-polskie ścieżki tradycji i poznania” utworzonej przez Lokalną Grupę Działania „Kraina Dinozaurów”.

Serdecznie Was zapraszam do odwiedzenia tego miejsca, naprawdę to perełeczka na naszej wspaniałej Opolszczyźnie!

O innych miejscach w Kolonowskiem napiszę niedługo!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj