Barczewo- synagoga , która jest…galerią sztuki

0
902

Jak zazwyczaj , trafiłam tu przez przypadek, kiedy jechałam na kolejną „Wyprawę Johanki” w maju 2022. Kochany Małżonek Johanki, jak zwykle kierował naszym busem , szczęśliwie dotarliśmy tu i zwiedzaliśmy.

Z tych naszych wypraw wynoszę wiele ciekawych historii i zdjęć, a potem Wam prezentuję Drodzy Sympatycy 50ok.pl.

W Barczewie jest kilka zabytkowych kościołów i rynek, jest nawet Zakład Karny nad wodą , jednakże one wymagają większego opisania, bo są tego warte, już zapowiadam dalsze felietony o tym mieście.

W uliczkach Barczewa można się zgubić i zapomnieć o całym świecie.

Parę słów o mieście Barczewo

Barczewo dawniej nazywało się Wartembork, po niemiecku Wartenburg in Ostpreussen.

Jest miastem na północy Polski, leży w województwie warmińsko-mazurskim,w powiecie olsztyńskim, jest siedzibą gminy miejsko wiejskiej Barczewo, nad rzeką Pisą Warmińską.

Stanowi ośrodek usług, drobnego przemysłu : drzewnego, chemicznego, metalowego, spożywczego oraz włókienniczego.

Historycznie patrząc, leży na Warmii, na terenie dawnego pruskiego terytorium plemiennego Galindii.

Z ciekawostek podam, że urodził się tu sławny kompozytor, Feliks Nowowiejski, twórca między innymi Roty.

Synagoga

Na ulicy Kościuszki 9 (dawniej Wartenburg, Passenheimer Strasse) znajdziemy synagogę, która jest jedyną zachowaną synagogą w powiecie olsztyńskim.

Historia

Budynek synagogi powstał w latach 1845-1850. W 1937 decyzją barczewskiej gminy żydowskiej została sprzedana osobom prywatnym. Tylko dzięki temu nie została zniszczona podczas słynnej nocy kryształowej. Z dokumentów wiemy, że pod koniec 1938 w budynku synagogi odbywały się zajęcia modelarsko-warsztatowe.

Podczas II wojny światowej, okupanci hitlerowscy urządzili sobie w tym budynku …więzienie, które funkcjonowało w latach 1940-1945. Po zakończeniu wojny, budynek pełnił funkcję budynku mieszkalnego dla personelu więziennego, a następnie został opuszczony i ulegał procesom niszczenia.

W okresie 1976-1978 przeprowadzony został gruntowny remont synagogi, urządzono tu Muzeum Warmii i Mazur w Olszynie, zachowując wszelkie relikty sakralnego charakteru tego budynku. Następnym użytkownikiem tego obiektu było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”.

W okresie 1980–1996 mieściło się tu Centrum Tkactwa Warmii i Mazur, kierowane przez autorkę tkanin dekoracyjnych Barbarę Hulanicką . Jej dzieła zdobią Watykan i Biały Dom w Waszyngtonie.

W roku 2000 niszczejący,a potem generalnie zniszczony budynek poddano kolejnemu generalnemu remontowi.

Obecnie jest tu Galeria Sztuki „Synagoga”, która jest prowadzona przez członków Stowarzyszenia „Pojezierze”.

Architektura

Budynek jest z cegły ceramicznej, ma dwie kondygnacje. Jego plan jest zbliżony do kształtu prostokąta.

Jest w stylu neoklasycznym, na fundamentach zbudowanych z kamienia polnego.

Ma dach jednospadowy , pokryty blachą. Do dzisiaj zachowała się ozdobna fasada, na której widzimy duże otwory okienne, zamknięte półkoliście i pięcioboczna apsyda.

Wyjaśnienie słowa absyda :

Apsyda (lub absyda) – pomieszczenie na rzucie półkola, półelipsy lub wieloboku, dostawione do bryły budynku, często świątyni i otwarte do jej wnętrza. Zazwyczaj zamyka prezbiterium, czasem nawy boczne i ramiona transeptu lub westwerk. Apsyda jest zwykle mniejsza lub równa bryle części budynku, która jest przez nią zamknięta[1]. Występowała już w architekturze rzymskiej, stąd przejęta przez chrześcijaństwo[2].

Apsydy półkoliste występowały od wczesnego chrześcijaństwa do romanizmuGotyk stosował przeważnie wieloboczne zamknięcia naw, które czasem są też określane mianem apsyd.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Apsyda_(architektura)

Wewnątrz jest dawna główna sala modlitewna, z płaskim sufitem i podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi.

Zachował się też babiniec, z drewnianą balustradą, którą podpierają dwa słupy. Niestety nie zachowało sie dawne wyposażenie wnętrza.

Podsumowanie

Jest to piękny budynek, których jest już bardzo mało. Warto tu przyjechać, by to zobaczyć na własne oczy.

Polecam wycieczkę do Barczewa, wkrótce opiszę inne piękne miejsca w tym mieście, naprawdę warto tu przyjechać.

Polecam Wam Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj