Zabytkowy Kościół p.w. Św.Mikołaja w Królewie

0
913

Kiedy Johanka z małżonkiem jechała na tegoroczną majową wyprawę po Polsce, zwiedzaliśmy spontanicznie, bez planu, po drodze liczne ciekawe miejsca. Tak właśnie trafiliśmy do Królewa.

Gdzie jest Królewo, parę słów o tym miejscu

Jest to wieś w województwie pomorskim, podlegająca pod powiat malborski, gminę Stare Pole, na terenie Żuław Elbląskich przy drodze krajowej nr 22. W latach 1975-1998 znajdowała się administracyjnie na terenie województwa elbląskiego.

Źródła historyczne mówią, że założono ją przed 1340 rokiem na cześć wielkiego mistrza Ludwika Königa i nazwana jego imieniem.

Wg danych GUS mieszka tu 382 osoby.

Piękny kościół p.w. Św.Mikołaja.

W tym miejscu w XIV wieku powstał pierwszy budynek kościoła, następnie został rozebrany i wzniesiono kolejny kościół, w drugiej połowie XV wieku. Powodem rozbiórki był zły stan techniczny.

Obecnie zbudowany kościół powstał w latach 1821-21 w typowym stylu neogotyckim. W 1839 roku do kościoła dobudowano wieżę, ale rozebrano ją 5 lat później.

Budynek jest ceglany, na prostokątnym planie, jest wpisany wraz z otaczającym go cmentarzem do rejestru zabytków. Mury wokół kościoła pochodzą z początku XX wieku.

Dzisiaj oglądana wieża przykościelna powstała w 1844 roku, od razu widać jej przekrzywienie, okoliczni mieszkańcy zwą ją krzywą wieżą.

Kościół wtopił się w krajobraz wsi. Wieża ma 4 kondycje, ma dach pokryty blachą. Jak czytamy na tablicy przy kościele, w latach 1894-1895 przeprowadzono prace wzmocnieniowe pod kierunkiem okręgowego inspektora budowlanego Abessera.

Podsumowanie

Jak widzicie, piękny kościół aż prosi się o odwiedzenie.

Ruszamy się z kanapy i zwiedzamy te okolice, może w drodze znad morza warto tu zboczyć.

Nasz piękny kraj ma dużo perełek architektonicznych takich jak ta. Zaprasza Was

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj