Toszek- miasteczko na weekend dla seniora i nie tylko

0
3560
fot.Johanka

Szukacie miejsca na weekend dla seniora? Czy byliście kiedyś w Toszku? To małe i przytulne miasteczko położone w województwie śląskim, w powiecie gliwickim.

Kiedy wyjdziemy na toszecki rynek , mamy wrażenie, że czas tu nie płynie, że stanął i trwa a my z nim… Urokliwe kamieniczki, zadbane,niektóre zagospodarowane na obiekty handlowe, wspaniale harmonizują z całym otoczeniem.

Z jednej strony szary i dumnie prezentujący się budynek władz samorządowych,a z drugiej strony cudowna ,ale współczesna fontanna, chłodząca nas latem.Wygodne ławeczki, aż proszą, by usiąść, założyć okulary słoneczne i podumać. Z góry rynku patrzy na nas z kolumny Święty Nepomucen,a parę kroków dalej widzimy ulicę kościelną, która prowadzi nas do kościoła rzymsko-katolickiego należącego do Parafii Św.Katarzyny Aleksandryjskiej. Koło niego dostrzeżemy grotę z figurą Najświętszej Maryji Panny, są ławeczki, nabożeństwa odbywają się tu też na dworze.

Wiele szlaków w tym miasteczku jest z kostki brukowej, mamy wrażenie, że jesteśmy czynnymi uczestnikami lokalnej historii. To jest niebanalne. Dobre buty, plecak, i już podchodzimy pod górkę, gdzie za imponującą bramą wita nas zamek w Toszku. Mogą tu dotrzeć i seniorzy, gdyż podejście nie jest strome,a można dojechać autem blisko bramy.

Na terenie zamku jest wieża , którą można zwiedzać.

Zamek jest częściowo odnowiony, w większości ze środków unijnych. Jest obecnie siedzibą Centrum Kultury w Toszku. Wstęp na tereny zamkowe jest bezpłatny.

Na toszeckim zamku odbywają się turnieje rycerskie w strojach z epoki, przeważnie w maju.

Działało  tu prężnie Towarzystwo Śpiewacze, którego szlachetne tradycje kontynuuje Chór Tryl pod dyrekcją Marii Garbal. Daje on koncerty na zamku oraz uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych w kraju u za granicą , gdzie jest nagradzany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj