Zabrze – w sercu śląskiej ziemi- warte odwiedzenia!

0
2075

Zabrze – w sercu śląskiej ziemi- warte odwiedzenia!

Zabrze jest miastem na prawach powiatu i leży w województwie Śląskim, w zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (50,18o N 18,46o E). Zabrze zajmuje powierzchnię 80,43 km2. Graniczy ono od północnego wschodu z Bytomiem, od wschodu z Rudą Śląską, od południa z gminą Gierałtowice, od zachodu z Gliwicami, a od północnego zachodu z gminą Zbrosławice.

Miasto położone jest w obrębie dwóch jednostek geomorfologicznych: Wyżyny Śląskiej i Kotliny Raciborskiej. Północna część miasta znajduje się w obrębie Płaskowyżu Bytomskiego stanowiącego zachodni fragment Wyżyny Śląskiej, natomiast południowa leży na obszarze Działów Gliwickich będących podstawową częścią Kotliny Raciborskiej. Najwyżej położone partie z pojedynczymi wzniesieniami dochodzą do 300 m n.p.m. i ciągną się wzdłuż wschodniej granicy miasta. Najniżej położone są tereny południowej i środkowej części miasta (225 m n.p.m.).

Położenie miasta jest bardzo korzystne, jednak w sferze komunikacji jest jeszcze sporo do zrobienia. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 4, zapewniająca dobre połączenie z zachodem kraju. Dobre powiązanie z aglomeracją katowicką zapewni realizowana właśnie Drogowa Trasa Średnicowa. Po wybudowaniu autostrad A-4 i A-1, Zabrze będzie miało znakomitą komunikację na kierunkach wschód-zachód oraz północ-południe.

źródło:https://zabrze.com.pl/p,s,historia.html

foto:Johanka

Polecam wszystkim seniorom, dzieciom, Zabrze naprawdę zmienia oblicze, jest wiele urokliwych zakątków.

Można wziąć dla kółka, pojeździć, ciekawe tereny poprzemysłowe.

Niebanalne miejsce na weekend! Tak, to tu!

Tanie zwiedzanie dla seniorów,jak najbardziej!

Śląsk jest piękny!

 

      

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj