Ruiny zamku w Strzelcach Opolskich- ciekawe miejsce

0
2083

Ruiny zamku w Strzelcach Opolskich- ciekawe miejsce

Najstarsza wzmianka o zamku myśliwskim w Strzelcach Opolskich na Opolszczyźnie pochodzi z 1303 roku. Prawdopodobnie gród książęcy był zlokalizowany dokładnie w tym samym miejscu, gdzie obecnie stoi zamek, a raczej jego ruiny.

Historia zamku

Zamek w Strzelcach oraz sama osada, jak i jej nazwa na to wskazuje, były miejscem osiedlania się myśliwych książąt opolskich. W roku 1323 za panowania księcia Alberta – syna księcia Bolesława I, miasto zostało umocnione. Książę ten na swym zamku urządzał tzw. dni dworskie, na które zapraszał rycerzy i znamienitszych mieszczan. Często też dawał dowody łaski, darował mienie i rozdawał przywileje na rzecz rycerzy i duchowieństwa.

W XVI wieku, za czasów Hohenzollernów, zamek mocno podupadł, ale później odbudował go znacząco Jerzy von Redern. Kolejne zmiany na zamku w Strzelcach Opolskich dokonały się w XIX wieku za czasów panowania hrabiego Andrzeja Marii Renarda, wtedy powstała wieża, część zabudowań i browar.

W 1945 roku, po wejściu do miasta wojsk radzieckich, miasto i zamek zostały niemal doszczętnie spalone.

 

Zamek dzisiaj

Do dnia dzisiejszego od tamtego rozboju pozostały tu jedynie ruiny dawnej murowanej budowli. Istnieją plany rewitalizacji zamku w Strzelcach Opolskich, podobnie jak odnawiane i odbudowywane są mury obronne wokół zamku.

Zamek od południa otacza piękny zabytkowy park, w którym zorganizowano atrakcyjny park miejski, z placem zabaw, alejkami i pięknym starodrzewem.

Zamek
ul. Zamkowa, Strzelce Opolskie

autor:Anna Piernikarczyk

źródło:https://www.polskieszlaki.pl/zamek-w-strzelcach-opolskich.htm

foto własne Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj