Szczyrk – miejsce przyjazne nie tylko seniorom

0
12121

Szczyrk to miejsce magiczne o każdej porze roku. W latach 70 i 80 XX wieku ośrodek narciarski wybudowany głównie dla potrzeb rekreacji górników i ich rodzin był też kultowym miejscem miłośników białego szaleństwa z całej Polski. Miejscowość o wyjątkowych zupełnie warunkach naturalnych, świetne miejsce do uprawiania turystyki górskiej pieszej i rowerowej. Okoliczne szczyty i pasma górskie to: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.), czy pasma Kotarza (965bi m n.p.m.), przez które w większości poprowadzone zostały malownicze szlaki turystyczne.

Warto też odwiedzić Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), przez którą prowadzi atrakcyjna szosa ze Szczyrku w kierunku Wisły. Charakterystycznym znakiem tego miejsca jest Biały Krzyż i często przełęcz nazywa się również po prostu Biały Krzyż. 

Co warto zobaczyć w Szczyrku

Kto dawno w Szczyrku nie był nie pozna tego miejsca. Największa przemiana to ryneczek – Plac św.Jakuba oraz- Ścieżka nad Żylicą – zmodernizowany deptak nad Żylicą oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Dalej nowa  Skocznia „Skalite” oraz Centralny Ośrodek Sportu z ogólnodostępną krytą pływalnią i bardzo szerokim wachlarzem usług rehabilitacyjnych i odnową biologiczną. Nic dziwnego! W końcu trenują tu nasi wybitni sportowcy, a galeria fotografii w obiekcie budzi podziw. Kogóż tu nie ma! Wielokrotni medaliści olimpijscy Kamil Stoch, Adam Małysz, Simon Amman i inni wybitni skoczkowie austriaccy, niemieccy i słoweńscy. To też baza treningowa kadry narodowej siatkarek, łuczników i piłkarzy.

Fot. http://bielskobiala.naszemiasto.pl/tag/szczyrk-rynek-centrum.html

Wyjątkowe zupełnie są w Szczyrku obiekty sakralne, z których najbardziej znany jest kościół św.Jakuba.

Niezwykły klimat i chyba najpiękniejszą panoramą może poszczycić się Kościół na Górce św. Jana Bosko prowadzony przez Salezjanów. Obecnie bardzo modne miejsce do brania ślubów. Podobno terminy są zajęte na 2 najbliższe lata!

Warto też wybrać się tam na odpusty 3.05 lub 15.08. Wraca atmosfera z dziecięcych wspomnień. Koniecznie trzeba też odwiedzić cudowne źródełko znajdujące się w lesie tuż za kościólkiem, z którego woda ma, według wielu ludzi, właściwości lecznicze.

Narciarstwo w Szczyrku

Od roku 2018 Szczyrk stał się niekwestionowanym liderem pośród polskich ośrodków sportów zimowych. Dzięki inwestycjom inwestorów zagranicznych i krajowych funkcjonuje w Szczyrku 5 stacji narciarskich z ponad 100 km tras, a drugie tyle będzie wytyczone w najbliższych latach i to bez ingerencji w przyrodę. Wykorzystane zostaną istniejące przecinki, pola wiatrołomów oraz pola i łąki. Oferta dla juniorów i dla seniorów.

Więcej informacji o Szczyrku na stronie http://www.szczyrk.pl/ .

Zdjęcie czołówkowe: LOTOS Cup 2017 – letni finał w Szczyrku (fot. Anna Karczewska / PZN)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj