Świlcza – kościół Wniebowzięcia Maryi Panny

0
165

Dzisiaj kolejna miejscowość odwiedzona po drodze, w kwietniu 2024. Z drogim zobaczyłam kościół i poprosiłam małżonka, by skręcił. Kościół był imponujący.

Dwa słowa o wsi

Świlcza – wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Świlcza[4][5]. Świlcza bezpośrednio graniczy z Rzeszowem.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Świlcza oraz parafii Wniebowzięcia NMP, należącej do dekanatu Rzeszów Zachóddiecezji rzeszowskiej.

W Świlczy znajdują się: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Mieści się tu również stadion zdobywcy Pucharu Wójta Gminy Świlcza 2007, klubu Świlczanka Świlcza, który w sezonie 2013/2014 występuje w rzeszowskiej B klasie.

Do miejscowości można dojechać PKS-em, pociągiem oraz autobusem MPK linii nr 22 z ul. Bardowskiego w Rzeszowie i linii nr 3 z Boguchwały.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Świlcza

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Świlczy

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Świlczy – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Rzeszów Zachód. Mieści się obecnie pod numerem 134.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Wniebowzięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Świlczy

Historia

„Parafia została erygowana w pierwszej połowie XV wieku przez abpa Lwowa Jana Rzeszowskiego herbu Półkozic, przed 1424 r. Administracyjnie należała do diecezji przemyskiej, wchodziła w skład dekanatu rzeszowskiego, w połowie XIX w. należała przez kilkadziesiąt lat do dekanatu głogowskiego. Do parafii Świlcza od początku istnienia (do roku 1912) należały: Świlczy z Kamyszynem, Rudna Wielka z Pogwizdowem, Rudna Mała z Rejteradą, Rogoźnicę i Woliczkę[1].

Życie parafialne koncentrowało się początkowo wokół kościoła św. Walentego; w czerwcu 1624 r. wieś z kościołem została spalona przez Tatarów – Kantemira Murzę (ostała się figurka świętego z relikwiami). W 1636 r. Mikołaj Spytko Ligęza dokonał budowy nowego modrzewiowego kościoła pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W październiku 1967 r. kościół spłonął. Do dziś zachował się tylko odpust drugorzędny ku czci świętych Apostołów[1].

Obecny kościół pw. Wniebowzięcia NMP został wznoszony od roku 1936 przez ks. Józefa Pączka (stara drewniana świątynia była za mała dla wiernych). Do roku 1939 wyciągnięto mury na ok. 4 m. wysokości. Budowę nowej świątyni przerwała wojna. Dopiero w 1957 r. ks. Jan Ramocki otrzymał pozwolenie na dalszą budowę. Świątynię poświęcono w 1960 r. Od 1962 r. trwały prace wykończeniowe (prowadził je ks. Władysław Aszklar). Konsekracja kościoła miała miejsce 15 sierpnia 1981 r.[1]

Obecnie na terenie parafii znajduje się kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Świlczy, kościół filialny wybudowany w latach 1981–1988 pw. św. Józefa w Woliczce oraz kaplica dojazdowa pw. bł. ks. Jana Balickiego w Świlczy – Kamyszynie, w dniu 3 sierpnia 2008 r. poświęcona przez bpa rzeszowskiego Kazimierza Górnego[2][3][4].

W drewnianym nieistniejącym kościele świętych Szymona i Judy Tadeusza – Apostołów, w lipcu 1982 r. swoją mszę św. prymicyjną odprawił bł. ks. Jan Balicki, urodzony w Staromieściu (obecnie część Rzeszowa), od II klasy gimnazjum mieszkający przez około 10 lat w budce kolejowej z rodziną w Świlczy[5][6].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Wniebowzięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Świlczy#Historia

Podsumowanie

Zapraszam do Świlczy, warto zobaczyć. Podróże spontaniczne po Polsce są fascynujące, znajdujemy wiele perełek jak ta.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj