SN CIEŃKÓW- sposób na aktywny i zdrowy wypoczynek

0
2738
https://www.nat.pl/nasze-obiekty/hotel-nat-w-wisle

Położenie i walory turystyczne

Wszyscy znamy Wisłę, jej niezwykłe zalety w każdym aspekcie.

Położona jest w Beskidzie Śląskim, w dolinie Wisły. Otaczają ją wspaniałe pasma : Stożek; Czantoria i Barania Góra. Popularność miejscowość zawdzięcza bogatej gamie imprez kulturalnych i sportowych, z których chyba najważniejszym jest Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Jak magnes przyciąga też sława naszego Mistrza Adama Małysza, bowiem każdy chce poznać miejsce, gdzie nasz sportowy brylant się wychował.

Wisła fot. Johanka

W Wiśle nie tylko zobaczymy Zameczek Prezydencki na Zadnim Groniu z 1930, ale wiele zabytków i arcyciekawych szlaków turystycznych.

Niewątpliwie do nich należy szlak Pętlą Cieńkowską, zaczyna się on od Kolei Linowej Cieńków , a po drodze podziwiamy Skocznię im.Adama Małysza.

Dzielnica Malinka

Moim skromnym zdaniem jedną z najbardziej urokliwych części Wisły jest właśnie dzielnica Malinka , której nazwa pochodzi od potoku, na stoku Cieńkowa.

źródło zdjęcia:https://www.nat.pl/nasze-obiekty/hotel-nat-w-wisle

W pobliżu niej jest wiele obiektów, które mają gabinety odnowy biologicznej,które ukoją nasze mięśnie – po wyczerpujących górskich wędrówkach . Cały rok działa prężnie Kolej Linowa Cieńków, a w zimie cała infrastruktura narciarsko-sportowa skoncentrowana jest w SN Cieńków. Trzeba pamiętać, że Pasmo Cieńkowa stanowi niejako granicę Czarnego od Malinki. Przyjeżdżając tu trzeba się nastawić na uderzające swym surowym pięknem widoki Beskidu Śląskiego .

Z rzeczy praktycznych powiem, że jest tu duży parking , zostawiamy pojazd. Warto udać się pieszo na stację kolei linowej, wjechać na Cieńków Niżni, a następnie udać się w kierunku skoczni im. Adama Małysza. Ścieżka jest wygodna i przyjazna. Nie zabraknie pod drodze punktów gastronomicznych, z lokalną kuchnią.

źródło zdjęcia:https://www.nat.pl/nasze-obiekty/hotel-nat-w-wisle

Pokrzepieni posiłkiem możemy ruszać w dalszą drogę. Wiedzie nas ona ścieżką edukacyjną z punktami na odpoczynek. W końcu docieramy na wieżę widokową skoczni. Pamiętajcie, że bilet na kolej jest jednocześnie biletem na ten punkt widokowy.

Z tego miejsca widok jest zaiste imponujący. Jak już ochłoniemy od piękna tej skoczni, musimy zjechać koleją niżej i zwiedzamy jej dolną część .

Na prawo, po obejściu budynków i zabudowań, warto udać się na ścieżkę dla pieszych i rowerzystów, wiodącą wzdłuż w/w potoku. Trasa ma charakter edukacyjny. Po kilometrze wędrówki docieramy do parkingu, przy dolnej stacji wyciągu Cieńków, skąd zaczęła się nasza wycieczka. Podróż można oczywiście pokonać w drugą stronę.

Co zobaczymy w pobliżu ?

Szlak Spacerowy Cieńków -Malinka ( szlak niebieski )

Szlak Spacerowy Cieńków -Wisła Czarne ( szlak niebieski)

Zaproszenie do Wisły Malinki

Spacery wśród malowniczych okolic, z całą rodziną, to sposób na wypoczynek od codzienności i aktywny wypoczynek na przyzwoitym poziomie.

Zabieraj wnuki, czy dzieciaki, to jest najwspanialszy pomysł, aby spalić kalorie. Bogata oferta okolicznych ośrodków wczasowych jest na każdą kieszeń. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Cieszą atrakcyjne oferty i zniżki dla seniorów, jak wiecie, ja bardzo zwracam na to uwagę. Bardzo dużo pozytywnych zmian obserwuję z tym temacie.

Wracając do naszej cudnej Wisły Malinki -tutaj lepiej niż gdzie indziej można zapomnieć o codzienności.

Zapraszam Was na aktywne wakacje , latem i zimą!

Każda pora roku na tu swoje zalety turystyczne!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj