Ratusz i Pomnik Myśliwca w Strzelcach Opolskich

0
682

Pracuję w tym mieście, które jest dla mnie bliskie, dzisiaj przypomnę parę miejsc, natomiast inne reportaże ze Strzelec Opolskich , opisy kilku kościołów znajdziecie na stronie.

Dwa słowa o Strzelcach Opolskich

Strzelce OpolskieStrzelce Opolskie (daw. Wielkie Strzelce[2] niem. Groß Strehlitz[3]śl. Wielge Strzelce) – miasto w Polsce położone w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelce Opolskie. Historycznie leży na Górnym Śląsku, na zachodnim skraju Wyżyny Śląskiej, na północno-wschodnim stoku Góry Świętej Anny, w pobliżu granicy z województwem śląskim.

Według danych na 30 czerwca 2016 miasto było zamieszkane przez 18 205 osób.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelce_Opolskie

Położenie

„Miasto Strzelce Opolskie położone jest w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części województwa opolskiego, na jego pograniczu z województwem śląskim. Zlokalizowane jest na północno-wschodnim stoku Garbu Chełmu[4][5].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelce_Opolskie#Położenie_i_podział_miasta

Ratusz w Strzelcach Opolskich

Ratusz w Strzelcach Opolskich – obecny ratusz został wzniesiony w latach 1844–1846, w miejscu poprzedniego, zniszczonego w pożarach. W roku 1911 został przebudowany, w 1945 roku częściowo zniszczony, a następnie odbudowany w latach 60. XX wieku. Obecnie jest siedzibą władz samorządowych Strzelec Opolskich.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelcach_Opolskich

Historia ratusza

„Pierwszy ratusz w Strzelcach Opolskich istniał już w XVI wieku, w 1754 roku budynek ten spłonął[1]. W roku 1785 wzniesiono kolejną siedzibę władz miejskich, która również została zniszczona w pożarach w latach 1827 i 1827. W okresie 1844-1846 wzniesiono nowy ratusz według planów budowniczego Rocha[1]. W roku 1911 obiekt został częściowo przebudowany, a w roku 1945 uległ zniszczeniom wojennym, odbudowano go dopiero w latach 60. XX wieku na podstawie starych, przedwojennych planów[1].

Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z 2 maja 1966 roku ratusz został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1381/66[2].

W 2009 roku zakończono remont wieży, a w roku 2010 udostępniono ją do zwiedzania[3].”

źródło ;https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelcach_Opolskich#Historia

Architektura

„Wzniesiony na planie prostokąta ratusz, jest budowlą neogotycką, podpiwniczoną i posiadającą trzy kondygnacje[1]. Na bokach wyróżniają się dwa duże ryzality, połączone na froncie portykiem, podtrzymującym balkon z żelazną balustradą. Od tyłu na osi elewacji stoi wieża, w dolnej części czworoboczna, wyżej przechodząca w ośmiobok[1]. Wieża zwieńczona jest dekoracyjnym gzymsem i fryzem oraz nakryta wysokim hełmem z dwoma prześwitami[1]. Na fasadzie ratusza znajduje się tablica ku czci Piotra Gaszowca. Przed budynkiem znajduje się fontanna strzelca, postawiona w 1923 roku, a po drugiej stronie pomnik poświęcony ofiarom wojen i przemocy.

Obecnie jest siedzibą władz samorządowych Strzelec Opolskich[1].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelcach_Opolskich#Architektura

Pomnik Myśliwca

„Historia pomnika nierozerwalnie wiąże się z pochodzeniem nazwy miasta – Strzelce. Jedna z wersji utrzymuje, że miasto zawdzięcza swą nazwę zamieszkującym na tych terenach we wczesnym średniowieczu strzelcom książęcym, myśliwym, którzy w strzeleckich lasach polowali wraz z księciem na licznie występującą tu zwierzynę.

Stulecia mijały, a brak było symbolu miasta. W 1929 r., przed ratuszem, w miejscu dotychczasowej starej studni, postawiono fontannę z pomnikiem średniowiecznego myśliwego. Figurę odlano w Królewskiej Odlewni w Gliwicach.

Pomnik, nazywany też strzelcem lub myśliwcem, mieszkańcom i turystom kojarzy się z piastowskimi korzeniami miasta i symbolizuje rodowód nazwy: Strzelce.”

źródło :https://www.strzelceopolskie.pl/turystyka/pomnik_mysliwca_w_rynku

Podsumowanie

Zapraszam do Strzelec Opolskich, proszę poszukać innych reportaży na temat ciekawych miejsc w Strzelcach Opolskich i zabytków na naszej stronie. Napisałam wiele.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj