Kiedy tu przejeżdżaliśmy w drodze powrotnej z Wyprawy Johanki w maju 2023 dostrzegłam wieżę kościoła, poprosiłam męża, aby gdzież zaparkował, a ja wyszłam po drodze z auta i robiłam zdjęcia.
Szkoda, że akurat skończyła się msza i nie mogłam wejść do kościoła i zrobić więcej zdjęć, ale tyle ludzi wychodziło, że nie było możliwości.
Idąc do auta i męża, zauważyłam inny biały obiekt, z ciekawości zajrzałam. Był to pomnik „Przejście” , o którym napiszę niżej.
Obok był też cmentarz wojenny z 2018 roku, ale było już późno, nie odwiedziłam.
Dwa słowa o Zabawie
„Zabawa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Radłów.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabawa_(powiat_tarnowski)
Historia
„W latach 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy Zabawa. W latach 1975−1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.
We wsi znajduje się cmentarz wojenny nr 260 poległych w czasie I wojny światowej.
W 1944 roku w pobliskiej miejscowości (Wał-Ruda) przeprowadzono akcję Most III.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabawa_(powiat_tarnowski)#Historia
Zabytki
„Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[4].
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabawa_(powiat_tarnowski)#Zabytki
Religia
„We wsi znajduje się Sanktuarium bł. Karoliny Kózki, która mieszkała w pobliskiej Wał-Rudzie.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabawa_(powiat_tarnowski)#Religia
Cytuję za Gazetą Krakowską, artykuł z dnia 18.11.2023 autor pan Redaktor Paweł Chwał ( link źródłowy pod cytatem)
„Dobiega końca remont pomnika „Przejście” w Zabawie koło Tarnowa. To jedyny taki monument w kraju, upamiętniający osoby, które nagle – w wyniku różnego rodzaju wypadków komunikacyjnych – straciły życie. W najbliższą niedzielę (19 listopada) odbędą się przy nim ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.„
„To jedyny taki pomnik i miejsce w Polsce
Stojący od 2012 roku obok sanktuarium bł. Karoliny Kózki w Zabawie pokaźnych rozmiarów pomnik stanowi cel podróży wielu osób z całej Polski. To nie tylko rzeźba, będąca symbolicznym zderzeniem dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia, ale również, a może przede wszystkim miejsce, gdzie osoby, które straciły w wypadkach najbliższych próbują zrozumieć ich śmierć i pogodzić się z ich odejściem. Pomnik pełni tym samym funkcję terapeutyczną. Polega ona na pokonywaniu kilku bram w formie poszarpanych krzyży, które symbolizują kolejne etapy doświadczenia psychologicznego po otrzymaniu wiadomości o śmierci bliskiej osoby.” /…/
„Stowarzyszenie od lat organizuje nie tylko listopadowe uroczystości przy pomniku, ale również cykliczne warsztaty terapeutyczne skierowane do ofiar wypadków i ich rodzin. Przyjeżdżają na nie osoby z całej Polski. Jedne skończą się w najbliższą niedzielę, kolejne odbędą się w przyszły weekend.”
„Pomoc dla osób, które zmagają się z traumą
Od ponad dwóch miesięcy w Zabawie działa także pilotażowy program bezpłatnej pomocy psychologicznej i terapeutycznej dla osób, które uczestniczyły w wypadkach drogowych lub straciły w nich swoich bliskich. Dzięki podpisanej umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia, w należącym do parafii budynku, stojącym naprzeciw domu bł. Karoliny w Wał Rudzie powstała przychodnia, w której stale przyjmuje czterech psychologów oraz jeden psychiatra.” /…/
„Pomoc świadczona jest wszystkim, którzy doświadczyli traumy – nie tylko rodzicom, czy małżonkom ale również rodzeństwu czy znajomym i przyjaciołom zmarłego oraz osobom, które brały udział w wypadkach i nie mogą się po nich pozbierać. Z usług centrum można korzystać za darmo i nie wymagane jest skierowanie. Rejestracja jest możliwa pod numerem: 505717815 lub mailowo: [email protected]. Zainteresowanie placówką – jak przyznaje ks. Szostak – jest bardzo duże.
Kontrakt z NFZ to duży krok do utworzenia w Zabawie Centrum Leczenia Traumy, gdzie ta pomoc dla ofiar wypadków drogowych ma być jeszcze szersza.”
źródło:https://gazetakrakowska.pl/w-zabawie-pod-tarnowem-upamietnia-ofiary-wypadkow-drogowych-przy-odnowionym-pomniku-przejscie-rzezba-pelni-tez-role/ar/c1-18072077
Podsumowanie
Jestem pod wrażeniem wymowy pomnika i celu jego postawienia – wsparcie rodzin w traumie śmierci bliskich w wypadkach drogowych.
Musicie to zobaczyć na własne oczy.
Johanka