Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, koło Babic

0
163

Kiedy zwiedziliśmy kościół w niedalekich Babicach, tabliczki informacyjne zawiodły nas pod ten obiekt. Niestety z powodu tego, że byliśmy tam ok. 7, nie był jeszcze czynny, moje zdjęcia zrobiłam znad płotu, z różnych stron. Dobrze, że mam profesjonalny aparat z dużym zoom-em.

Muszę tu wrócić i pozwiedzać od środka. Byłam w maju 2023.

Skansen w Wygiełzowie

Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich w Wygiełzowie (do 17 stycznia 2023 r. Nadwiślański Park Etnograficzny) – nazwa powstałego w 1968 r. we wsi Wygiełzów w gminie Babice (powiat chrzanowski) woj. małopolskie skansenu, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego Krakowiaków Zachodnich charakterystycznego dla okolic Krakowa[1]. Krakowiacy Zachodni – grupa etnograficzna zamieszkująca obszar od Bochni, przez okolice Krakowa, ProszowicOświęcimiaWadowicOlkuszaMiechowaChrzanowa, aż po rzekę Przemszę stanowiącą granicę z Górnym Śląskiem.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Etnograficzny_Krakowiaków_Zachodnich

„Decyzja o powstaniu skansenu zapadła dzięki inicjatywie krakowskich etnografów i historyków sztuki m.in. ówczesnej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków w Krakowie dr Hanny Pieńkowskiej, jej zastępcy dra Mariana Korneckiego[2] oraz prof. Tadeusza Chrzanowskiego[3].

Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich położony jest u stóp wzgórza Lipowiec, na którym zachowały się ruiny zamku o tej samej nazwie. Do końca 2006 r. Skansen i ruiny zamku Lipowiec znajdowały się pod zarządem Muzeum w Chrzanowie, a od 1 stycznia 2007 r. weszły w skład nowo utworzonej instytucji pod nazwą Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego. 31 grudnia 2011 r., decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum zostało wpisane pod pozycją 104 do Państwowego Rejestru Muzeów. Od 18 stycznia 2023 r. instytucja nosi nazwę Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie[4][5], którego administracja w marcu 2024 roku została przeniesiona z Wygiełzowa do Muzeum Pożarnictwa w Alwerni[6].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Etnograficzny_Krakowiaków_Zachodnich

Obiekty na terenie Muzeum

„W 2012 roku na terenie skansenu znajdowało się 25 obiektów:

  1. Dom z Chrzanowa z 1804 r., typowy dla podmiejskiej architektury małomiasteczkowej. W izbie kuchennej ekspozycja garncarska ukazująca warunki życia i pracy rodzinny garncarza w I. poł. XX w.
  2. Dom z Alwerni z 1825 r., typowy dla małomiasteczkowej zabudowy rynkowej.
  3. Karczma, rekonstrukcja karczmy z Minogi z poł. XIX w.
  4. Studnia z Aleksandrowic z II. poł. XIX w.
  5. Spichlerz dworski jednokondygnacyjny z Kościelca z 1798 r. do magazynowania ziarna, mąki, kaszy i grochu. We wnętrzu spichlerza znajdują się sprzęty i narzędzia charakterystyczne dla tradycyjnej gospodarki chłopskiej: radłopług, kolca do pługa, grabie, widły, sprzęt do transportu – tracz, stępa, „lada” do cięcia liści, przetaki, wagi do słomy i siana, beczki na kapustę, szatkownica, pojemniki na ziarno (beczki ze słomy i beczki dłubane, skrzynie klepkowe – sąsieki).
  6. Chałupa modrzewiowa sołtysa M. Marchewki z Przegini Duchownej z 1862 r. z oryginalnym wyposażeniem wnętrza.
  7. Spichlerz z Giebułtowa z I. poł. XIX w. z gospodarstwa folwarcznego Sióstr Wizytek.
  8. Olejarnia z Dąbrowy Szlacheckiej z II. poł. XIX w., przebudowana w 1902 r., z oryginalnymi narzędziami do wyrobu oleju.
  9. Kuźnia z Liszek z II. poł. XIX w., z dachem z otworami dymnikowymi i okapem nad wejściem.
  10. Chałupa rodziny Drzyżdrzyków z Podolsza z 1862 r., średniozamożna z wystawą „Święcone w domu wójta” i „Dawny sprzęt gospodarstwa domowego”, w komorze znajduje się piec chlebowy i narzędzia do wypieku chleba: dzieża, pomietło, pociosek, łopata, foremki do kształtowania chleba. W izbie kuchennej znajduje się zestaw narzędzi do prania, prasowania i maglowania.
  11. Stodoła ośmioboczna z Przeciszowa z II. poł. XIX w. Dodatkową atrakcją są eksponaty, które mogą posłużyć się zwiedzający: cepyżarna, stępa.
  12. Chałupa z Przeciszowa z 1837 r. z wystawą „W szkole naszych dziadków” i ze sprzętami do obróbki lnu i warsztat wikliniarski.
  13. Stodoła ośmioboczna z Kaszowa z poł. XIX w.
  14. Chlewik z Kaszowa.
  15. Chałupa z Płazy z końca XIX w., biedniacka, w której znajduje się gospodarstwo zielarki i warsztat do szycia koszyków z korzenia sosny.
  16. Chałupa z Rozkochowa z 1813 r., stanowiąca zagrodę jednobudynkową, łączącą wspólnym dachem część mieszkalną i stajnię. W chałupie eksponowany jest warsztat do lania świec.
  17. Stodoła ośmioboczna plebańska z Regulic z poł. XIX w.
  18. Młyn z Sadek z drugiej połowy XIX wieku z izbą kurną.
  19. Zagroda okołowa ze Staniątek z 1855 r., w kształcie czworoboku z zamkniętym dziedzińcem w środku. We wnętrzu znajduje się sprzęt do połowu ryb, prasa do wyrobu grzebieni z rogu, narzędzia do skręcania sznurów. Znajduje się też wystawa „Wesele krakowskie”.
  20. Stodoła ze Staniątek z II. poł. XIX w.
  21. Kościół z Ryczowa z pocz. XVII w. o konstrukcji zrębowej, w typie budowli gotyckiej, z oryginalnym wyposażeniem, polichromia stropów i ścian z lat 30. XX w. Co roku na przełomie sierpnia i września w drewnianym kościółku odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej.
  22. Dzwonnica alarmowa z Nowej Góry z 1778 r.
  23. Dwór z Drogini z 1730 r. zamożnej rodziny szlacheckiej – jest to największy obiekt w skansenie. W części muzealnej wystawa „Mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej. Ekspozycja obejmuje pięć sal: salon, pokój pani, pokój rezydentki, sypialnia, gabinet pana.
  24. Spichlerz z Bobrka[7].

Ponadto w skansenie znajdują się:

  • ule kłodowe wykonane z pni grubych drzew, powszechne w rejonie nadwiślańskim,
  • dzwonek na Anioł Pański z Rozkochowa z II. poł. XIX w.,
  • Krzyż Bożej Męki z Luborzycy k. Krakowa z II. poł. XIX w.
  • amfiteatr o łącznej powierzchni 730 m², widownia może pomieścić ok. 500 osób.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Etnograficzny_Krakowiaków_Zachodnich#Obiekty

Podsumowanie

Z obowiązku dziennikarskiego (żart, bo nie jestem dziennikarką), nadmienię, że wyżej, trzeba znacznie iść na górę jest zamek, a właściwie jego ruiny. Jak kiedyś znowu tu będę jechała, zahaczę i opiszę.

Jak widzicie, podczas podróży spontanicznych można odkryć takie wspaniałości, świat, którego już nie ma. Wielkie brawa dla twórców Muzeum, bo to ocalić.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj