Nagłowice – dworek Mikołaja Reja i Pałac Radziwiłłów

0
595

Raniutko ,jadąc w kierunku Kielc, około 6 rano zajechaliśmy niepozorną drogą do Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach. Była taka cisza, że tylko słyszeliśmy śpiewające ptaki. Koło dworu szczekał pies, bowiem w dworku mieszkają ludzie, którzy opiekują się obiektem.

Koło dworu jest piękny pomnik naszego pisarza, ścieżka edukacyjna z drewnianymi modelami np. żołędzi, kasztanów z opisami.

Parę słów o Nagłowicach

Nagłowice, to wieś sołecka w Polsce , leżąca w województwie śwętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Nagłowice. Sama miejscowość jest siedzibą gminy Nagłowice.

W latach 1954-1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Nagłowice.

W okresie 1975-1998 należała administracyjnie do nieistniejącego województwa kieleckiego.

W Nagłowicach przez jakiś czas mieszkał i tworzył Mikołaj Rej , zwany „ojcem literatury polskiej”.

Dworek Mikołaja Reja z muzeum

  • „Dwór murowany rodziny Walewskich, wzniesiony po 1878 r., we wnętrzu Muzeum Mikołaja Reja z ekspozycja przedstawiającą kopie rękopisów oraz współczesne drzeworyty przedstawiające życie i dorobek pisarza. Ponadto biblioteka, kawiarenka internetowa i pokoje gościnne.
  • Park angielski założony na przełomie XVII w. i XVIII w., cenny ze względu na pięć starych dębów, choina kanadyjska, orzech szary, wiązy, modrzewie i wyjątkowe na terenie Polski perukowce podolskie.”
  • źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagłowice#Zabytki

Zabytkowy park – absolutnie czyste piękno przyrody.

Ośrodek Teatralno Edukacyjny im. Mikołaja Reja w Nagłowicach

Budowla Pałacu Radziwiłłów powstała na skutek działań Michała Radziwiłła, sam budynek położony niedaleko dworu w którym mieści się Muzeum Mikołaja Reja. Łączyła je parterowa przewiązka, którą rozebrano w latach 1985-1987.

Budynek był w rękach rodziny Radziwiłłów do roku 1945. Potem, majątek o powierzchni 270 ha został rozparcelowany, a zaraz po zakończeniu wojny tymi dwoma bydynkami zarządzał Związek Literatów Polskich, jak czytamy w źródłach historycznych gościł tu między innymi Paweł Jasienica. Przez krótki czas po wojnie w dworze funkcjonował Dom Dziecka, później i pałac był włączony w tą działalność.

Na początku lat siedemdziesiątych w części pałacu wybudowano blok z mieszkaniami. W okresie 1985-1987 wykonano remont obydwóch budynków, kolejne pracy w okresie 2005-2011.

Sam park porządkowano w okresie 2003-2010.

W chwili obecnej w pałacu działa Ośrodek Teatralno Edukacyjny im. Mikołaja Reja oraz Socjalizacyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Nr 1 , która zajmuje niewielką część części mieszkalnej i przybudówki.

Podsumowanie

Zapraszam do Nagłowic, wspaniałe okolicznościach przyrody, piękne muzeum zaprasza, jest tu też możliwość wykupienia noclegów.

Uroczy park zachęca do spacerów.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj