Kończewice – Kopiec „Ziemia Polaków”

0
201

Kiedy opuściliśmy przepiękne Chełmno, udaliśmyśmy się w dalszą podróż, w jej trakcie, zboczyliśmy z drogi, albowiem dostrzegłam kopiec, w czasie budowy i różne już powstałe elementy. Na tyle nas to zaciekawiło, że zatrzymaliśmy się i wysiedliśmy z busa, podeszliśmy pod kopiec, który jeszcze był w trakcie budowy, było to w maju 2022.

Parę słów o wsi Kończewice

Kończewice, wieś w Polsce, położona w województwie kujawsko – pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Chełmża. W okresie 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego, które oczywiście obecnie nie istnieje. Przez Kończewice przebiega droga wojewódzka nr 551, a od zachodniej strony opływa ją rzeka Fryba.

Kopiec Ziemia Polaków w Kończewicach

Jak wspomniałam miejsce te leży na skrzyżowaniu dwóch dróg : drogi wojewódzkiej 551 z drogą krajową nr 1. Samo miejsce ma być symbolem, upamiętnia bohaterów,miejsca walki , męczeństwa i chwały Polaków. Skąd wyszła inicjatywa powstania tego Kopca?

Mianowicie – od lokalnych kombatantów. Stowarzyszenie Budowy Kopca „Ziemia Polaków” wsparł samorząd Gminy Chełmża.

W Murze Pamięci zgromadzono w woreczkach , urnach , ziemię podarowaną przez wielu Ofiarodawców, z wielu miejsc walki naszych rodaków, żołnierzy z różnych formacji wojskowych. Do tej pory zgromadzono ziemię ze ponad dwustu miejsc z kraju czy zagranicy.

Kopiec ten jest obecnie miejscem uroczystości patriotycznych, świąt państwowych. Jak doczytałam, będzie w tym miejscu istniała możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych. Nie wiem, czy dokończono go, wiem, że było staranie ukończyć go do 11 listopada 2022.

Podsumowanie

Jak widzicie, nawet jadąc drogą główną, można różne rzeczy zwiedzać, nawet tak ciekawe jak Kopiec Ziemia Polaków w Kończewicach.

Zwiedzanie spontaniczne jest super!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj