Dzisiaj dla odmiany po opisywanych przeze mnie wschodnich częściach Polski, zapraszam do Babic.
Dwa słowa o Babicach
„Babice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba gminy Babice.”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Babice_(powiat_chrzanowski)
Historia
„Pierwsze wzmianki pisane o wsi Babice, zwanej dawniej Babycze, a lub Babicą, pochodzą z pierwszej połowy XIII w. Ok. 1240 r. możnowładca Klemens z Brzeźnicy (mylony w niektórych publikacjach z Klemensem z Ruszczy) podarował tutejsze dobra ziemskie klasztorowi benedyktynek w Staniątkach jako wiano dla swojej córki, która wstąpiła do tegoż klasztoru. Dobra te wraz z wsiami Zagórze i Jankowice oraz zamkiem Lipowiec, nabył od zakonnic biskup Jan Prandota. Wieś Babice aż do rozbiorów należała do klucza lipowieckiego, będącego w posiadaniu biskupów krakowskich[6].
W 1808 r. Babice liczyły 83 domy oraz 532 mieszkańców: 130 dzieci, 279 kobiet i 123 mężczyzn. Większość mieszkańców zajmowała się winiarstwem i rzemiosłem[7].
W 1868 r. dobra w Babicach, położone w powiecie chrzanowskim Królestwa Galicji i Lodomerii, wraz z Lipowcem i dużą ilością lasów kupił od Antoniny z Szybalskich Łąckiej magnat śląski hr. Guido Donnersmarck[8][9].
W 1905 r. tutejsze dobra tabularne należały do Stefanii Wysockiej i 1 współwłaściciela[10].
W 1942 r. Niemcy wysiedlili część mieszkańców wsi, sprowadzając na ich miejsce swoich kolonistów. W dniach 19-25 stycznia 1945 r. w Babicach i najbliższej okolicy Armia Czerwona toczyła z Niemcami ciężkie walki, ponosząc duże straty. Znaczna część gospodarstw w Babicach uległa zniszczeniu. Uszkodzony został też kościół[11].
W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Babice. W latach 1945–1975 w województwie krakowskim[12], epizodyczny okres przynależności do województwa katowickiego w latach 1975–1998, decyzją Edwarda Gierka I Sekretarza PZPR, chcącego osłabić potencjał przemysłowy Krakowa przenosząc najbardziej uprzemysłowione powiaty województwa krakowskiego m.in. do województwa katowickiego, od 1999 Babice powróciły do naturalnych związków z Krakowem stając się częścią województwa małopolskiego.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Babice_(powiat_chrzanowski)#Historia
Zespół kościoła Wszystkich Świętych w Babicach
„Zespół kościoła Wszystkich Świętych w Babicach – zabytkowy zespół kościoła znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w Babicach. Zespół, w skład którego wchodzi: kościół oraz dzwonnica wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach
Historia
„W 1524 r. Jan Konarski ufundował kościół który spłonął[2]. Nowy budynek – wykorzystując zachowane prezbiterium, nawę, zakrystię z kruchtą – wybudowano w 1763 roku. Fundatorem był bp. Kajetan Ignacy Sołtyk. W latach 1891–1898 przedłużono korpus oraz dobudowano parę kaplic. Plany sporządził miejscowy architekt Franciszek Urbańczyk[2][3]. W 1909 r. dodano wieżę w fasadzie[3].”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach#Historia
Architektura
„Budynek orientowany, murowany, sklepiony, jednonawowy. Eklektyczny z elementami barokowymi. Prezbiterium węższe od korpusu, prostokątne.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach#Architektura
Wystrój
- „Wystrój rokokowy pochodzi z 1778 roku[3];
- w ołtarzach obrazy pędzla Wojciecha Eliasza i M. Przybysławowicza[2].”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach#Wystrój_i_wyposażenie
Otoczenie kościoła
- „Dzwonnica murowana – XVIII/XX w;
- nagrobki na cmentarzu przykościelnym;
- trzy pomniki przyrody: Lipa drobnolistna o obwodach: 295 cm 345 cm 360 cm[4].”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach#Otoczenie_kościoła
Podsumowanie
Zapraszam do zwiedzania spontanicznego, tym sposobem tu trafiłam. Polska jest piękna, ja odwiedzam nieznane miejsca, to jest piękne odkrywać małe perełki.
Johanka