Babice – kościół Wszystkich Świętych w powiecie chrzanowskim w woj. małopolskim

0
144

Dzisiaj dla odmiany po opisywanych przeze mnie wschodnich częściach Polski, zapraszam do Babic.

Dwa słowa o Babicach

Babice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba gminy Babice.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Babice_(powiat_chrzanowski)

Historia

„Pierwsze wzmianki pisane o wsi Babice, zwanej dawniej Babycze, a lub Babicą, pochodzą z pierwszej połowy XIII w. Ok. 1240 r. możnowładca Klemens z Brzeźnicy (mylony w niektórych publikacjach z Klemensem z Ruszczy) podarował tutejsze dobra ziemskie klasztorowi benedyktynek w Staniątkach jako wiano dla swojej córki, która wstąpiła do tegoż klasztoru. Dobra te wraz z wsiami Zagórze i Jankowice oraz zamkiem Lipowiec, nabył od zakonnic biskup Jan Prandota. Wieś Babice aż do rozbiorów należała do klucza lipowieckiego, będącego w posiadaniu biskupów krakowskich[6].

W 1808 r. Babice liczyły 83 domy oraz 532 mieszkańców: 130 dzieci, 279 kobiet i 123 mężczyzn. Większość mieszkańców zajmowała się winiarstwem i rzemiosłem[7].

W 1868 r. dobra w Babicach, położone w powiecie chrzanowskim Królestwa Galicji i Lodomerii, wraz z Lipowcem i dużą ilością lasów kupił od Antoniny z Szybalskich Łąckiej magnat śląski hr. Guido Donnersmarck[8][9].

W 1905 r. tutejsze dobra tabularne należały do Stefanii Wysockiej i 1 współwłaściciela[10].

W 1942 r. Niemcy wysiedlili część mieszkańców wsi, sprowadzając na ich miejsce swoich kolonistów. W dniach 19-25 stycznia 1945 r. w Babicach i najbliższej okolicy Armia Czerwona toczyła z Niemcami ciężkie walki, ponosząc duże straty. Znaczna część gospodarstw w Babicach uległa zniszczeniu. Uszkodzony został też kościół[11].

W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Babice. W latach 1945–1975 w województwie krakowskim[12], epizodyczny okres przynależności do województwa katowickiego w latach 1975–1998, decyzją Edwarda Gierka I Sekretarza PZPR, chcącego osłabić potencjał przemysłowy Krakowa przenosząc najbardziej uprzemysłowione powiaty województwa krakowskiego m.in. do województwa katowickiego, od 1999 Babice powróciły do naturalnych związków z Krakowem stając się częścią województwa małopolskiego.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Babice_(powiat_chrzanowski)#Historia

Zespół kościoła Wszystkich Świętych w Babicach

Zespół kościoła Wszystkich Świętych w Babicach – zabytkowy zespół kościoła znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w Babicach. Zespół, w skład którego wchodzi: kościół oraz dzwonnica wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach

Historia

„W 1524 r. Jan Konarski ufundował kościół który spłonął[2]. Nowy budynek – wykorzystując zachowane prezbiterium, nawę, zakrystię z kruchtą – wybudowano w 1763 roku. Fundatorem był bp. Kajetan Ignacy Sołtyk. W latach 1891–1898 przedłużono korpus oraz dobudowano parę kaplic. Plany sporządził miejscowy architekt Franciszek Urbańczyk[2][3]. W 1909 r. dodano wieżę w fasadzie[3].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach#Historia

Architektura

„Budynek orientowany, murowany, sklepiony, jednonawowy. Eklektyczny z elementami barokowymi. Prezbiterium węższe od korpusu, prostokątne.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach#Architektura

Wystrój

  • „Wystrój rokokowy pochodzi z 1778 roku[3];
  • w ołtarzach obrazy pędzla Wojciecha Eliasza i M. Przybysławowicza[2].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach#Wystrój_i_wyposażenie

Otoczenie kościoła

  • „Dzwonnica murowana – XVIII/XX w;
  • nagrobki na cmentarzu przykościelnym;
  • trzy pomniki przyrody: Lipa drobnolistna o obwodach: 295 cm 345 cm 360 cm[4].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespółkościoła_WszystkichŚwiętych_w_Babicach#Otoczenie_kościoła

Podsumowanie

Zapraszam do zwiedzania spontanicznego, tym sposobem tu trafiłam. Polska jest piękna, ja odwiedzam nieznane miejsca, to jest piękne odkrywać małe perełki.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj