Monument ku czci Powstańców Śląskich w Zdzieszowicach-robi wrażenie!

0
4635

Monument ku czci Powstańców Śląskich

w Zdzieszowicach

Byłam tam w weekend.

Monument naprawdę robi wrażenie,prowadzą do niego marmurowe stopnie, na dole są jeszcze miejsca, gdzie płonął ogień podczas uroczystości państwowych.

Autorem tego pomnika jest Jan Borowczak (1931-1984), wybitny opolski rzeźbiarz, który pochodził właśnie z Gorzowa Śląskiego. 

Jan Borowczak był twórcą wielu monumentalnych pomników i rzeźb. 

Pierwszym z dużych pomników autorstwa Jana Borowczaka to Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Powstał on w 1964 roku. Do realizacji Jan Borowczak zaprosił Jerzego Beskiego, Floriana Jesionowskiego i Mariana Nowaka. Betonowe pylony – znicze, z unoszącymi się na nich postaciami w metalu, stoją na terenie dawnego obozu w Łambinowicach.

Drugi to Pomnik Martyrologii Robotników Przymusowych w Blachowni Śląskiej koło Kędzierzyna Koźla. Nowatorska forma poziomej bryły pomnika w rytmicznych kanelurach ukazuje postacie ludzkie wyniesione z zapomnienia. Pomnik odlany został w betonie w 1967 roku.

Trzecim to odlany w betonie Pomnik Wyzwolenia, który stanął w Gorzowie Śląskim, rodzinnym mieście rzeźbiarza w 1970 roku. Orzeł w ręce przedstawionej na pomniku kobiety symbolizuje piastowską historię Ślaska, a trzy pylony w tle symbolizują trzy powstania śląskie.

Czwarty był Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu z 1972 roku. Postać kobiety w rozwianym płaszczu, stojąca na turze, zyskała nazwę Opolskiej Nike, a żartobliwie nazywana jest przez opolan Babą na byku. Pomnik w 2011 roku przeszedł remont i całkowitą renowacje.

Piąty jest odlany w brązie w 1973 roku Pomnik Matki Polki w Raciborzu. Nawiązuje on do klasycznych rzeźb antycznych. 

Jako szósty z monumentalnych pomników Jana Borowczaka powstał Pomnik Powstańca Śląskiego w Zdzieszowicach w 1983 roku. Przedstawia postać powstańca. W tle postaci rysuje się kolista forma, symbol słońca z powstańczej pieśni „Już zachodzi czerwone słoneczko…”

źródło:http://www.nto.pl/wiadomosci/olesno/a/baba-na-byku-gorzowska-elza-i-inne-znane-opolskie-pomniki-maja-tego-samego-autora-zdjecia,13109938/

Pomnik w Zdzieszowicach ufundowany przez miejscowe Zakłady Koksownicze.

fotografie Johanka

   

Warto przyjechać, naprawdę zdjęcia nie oddają wyrazu artystycznego. Pomnik jest ogromny, wysoki, strzelisty, czułam się jak mrówka.

Jan Borowczak zasłużył sobie na wyrazy uznania.

Pod pomnikiem odbywają się różne uroczystości państwowe.

Johanka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj