Kwidzyn – miasto z klimatem

0
399

Dzisiaj Drodzy Sympatycy 50ok.pl , opisuję Kwidzyn, w którym byłam w sierpniu 2022, urzekło mnie to miasto, które słynie między innymi z zamku, ale postanowiłam go opisać w osobnym reportażu. Mam nadzieję, że z chęcią poczytacie.

Parę słów o Kwidzynie

Kwidzyn (łac. Quedin/Insula Sanctae Mariae, niem. Marienwerder, prus. Kwedīns, Kwēdina, Kwīdina[2], błędnie Kwidzyń[3]) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, siedziba władz powiatu. Według danych GUS z 30 czerwca 2021 r., Kwidzyn liczył 38 179 mieszkańców[1] i był pod względem liczby ludności dziewiątym miastem w województwie pomorskim.

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwidzyn

Położenie

„Miasto położone jest nad rzeką Liwą, prawym dopływem Nogatu, 5 km od Wisły.

Kwidzyn pod względem historycznym leży w Prusach Górnych[4], na obszarze dawnej Pomezanii[5]. Etnograficznie stanowi także część Powiśla[6].

Według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski miasto położone jest na pograniczu trzech mezoregionów: Pojezierza Dzierzgońsko-Morąskiego i Pojezierza Łasińskiego stanowiących razem część makroregionu Pojezierza Iławskiego, a także na Dolinie Kwidzyńskiej, wchodzącej w skład makroregionu Doliny Dolnej Wisły[7].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwidzyn

Budynek Poczty Polskiej Kwidzynie

Szliśmy po centrum Kwidzyna, po starym mieście. Doczytałam, ze wiele z gruzów z zburzonego miasta poszło na odbudowę Warszawy.

Chodząc po uliczkach Kwidzyna w czasie naszej krótkiej wizyty zachwycałam się jego architekturą i atmosferą.

Turystyka

Kwidzyn znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich. Główną atrakcją turystyczną miasta jest gotycki zespół zamkowo-katedralny, składający się z zamku kapituły pomezańskiej oraz katedry z pochówkami m.in. wielkich mistrzów krzyżackich oraz celą bł. Doroty z Mątowów.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwidzyn

Urząd Miasta Kwidzyn

Zaparkowaliśmy naprzeciwko, budynek przy ruchliwej ulicy, chciałam sfotografować, ale zawsze w kadr wchodził mi hydrant w kształcie klauna 🙂

Podsumowanie

Polecam Wam Kwidzyn, który był wówczas w czasie remontu zamku oraz muzeum, mam nadzieję, że już ukończyli. Robiono tam podjazd dla osób na wózkach finansowany z PFRON. Szkoda, że byłam w poniedziałek, a w poniedziałki muzeum to jest nieczynne, miejcie to na uwadze .

Zapraszam na kolejny reportaż, tym razem o zamku w Kwidzynie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj