Kościół pw. Św. Mateusza Apostoła w Górznie

0
701

Województwo wielkopolskie jest piękne, to wiemy.

W drodze do Ostrowa Wielkopolskiego przy trasie, którą jechaliśmy zobaczyłam przepiękny kościół. Mimo upału, wręcz nieludzkiego skwaru zatrzymaliśmy naszego busa na nie osłoniętym żadnym cieniem parkingu koło świątyni i poszłam zrobić kilka zdjęć tego przepięknego obiektu sakralnego.

Parę słów o miejscowości

Górzno to wieś licząca około 340 mieszkańców, położona w województwie wielkopolskim, w północnej części powiatu ostrowskiego oraz gminy Ostrów Wielkopolski.

Znajduje się w odległości około 10 km od Ostrowa Wielkopolskiego i położona jest przy drodze krajowej nr 11 do Pleszewa. W miejscowości znajduje się stacja benzynowa wraz z parkingiem oraz kompleksem „Podjadek” – jest to zajazd drogowy i restauracja wraz z „letnim ogrodem”. Tuż obok znajdują się kościół oraz park, co sprawia że Górzno jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek w podróży.

Wieś znana jest od 1403 roku.

  • Głównym zabytkiem jest drewniany kościół Świętego Mateusza Apostoła z 1755 roku, fundacji Fabiana Moszyńskiego, z kwadratową wieżą i wielobocznym prezbiterium. Wyposażenie wnętrza z II połowy XVIII wieku, w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Pocieszenia z około połowy XVIII wieku. Obok klasycystyczny nagrobek Bereznickich z połowy XIX wieku.
  • parku krajobrazowym z połowy XIX wieku (powierzchnia 13 ha) ze stawami znajduje się neoklasycystyczny Pałac Lipskich, zbudowany w 1912 roku – obecnie własność prywatna. Budynek jest piętrowy, w rzucie symetrycznym, zbliżony do litery H, z poprzecznymi skrzydłami.
  • Przy wjeździe do Górzna od strony Górzenka mamy pomnik 3 robotników rolnych, zabitych przez wojsko w czasie strajku 6.VIII.1922 roku.

Opisy powyższych obiektów pochodzą z Mapy przyrodniczo-krajoznawczej „Powiat Ostrowski” (autor Paweł Dolata) oraz ze strony internetowej Galeria Wielkopolska p. Aleksandra Lieberta [1].”

źródło: https://pl.wikivoyage.org/wiki/Górzno_(powiat_ostrowski)

Kościół pw. Św. Mateusza Apostoła w Górznie

Kościół św. Mateusza Apostoła w Górznie – rzymskokatolickikościół parafialny położony we wsi Górzno (powiat ostrowskiwojewództwo wielkopolskie). Do rejestru zabytków wpisany został 19 maja 1954 pod numerem IV-73/54/54 i 22 stycznia 1991 pod numerem 571/A[1].”

źródło” https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mateusza_Apostoła_w_Górznie

” Kościół parafialny powstał we wsi prawdopodobnie w pierwszej połowie XVI wieku. W 1520 istniał tu kościół noszący wezwanie św. Mateusza Apostoła[2]. Obecna świątynia jest drewniana, konstrukcja zrębowa, oszalowana, z 1755[3], fundacji Fabiana Moszyńskiego, z kwadratową wieżą i wielobocznym prezbiterium[4]. W roku 1757 była wewnątrz ozdobiona przez Michała Niwskiego, a w 1883 restaurowana[5]. W pierwszej połowie XX wieku dach (namiotowy[5]) pokryto blachą cynkową, a wnętrze zostało obite deskami sosnowymi na wzór stylu zakopiańskiego. W 1984 i 1993 był restaurowany[5], a w 1999 międzywojenną blachę zdjęto z dachu i położono w jej miejsce gontyświerkowe[2].”

źródło” https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mateusza_Apostoła_w_Górznie

„Wyposażenie jednonawowego wnętrza (barokoworokokowe[2]) jest z II połowy XVIII wieku. Ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia pochodzi z około połowy XVIII wieku, a rzeźby z połowy XVII wieku[6]. Obraz św. Walentego to dzieło XIX-wieczne, a polichromia reprezentuje styl secesyjny[4] (motywy geometryczne[5]).”

źródło” https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mateusza_Apostoła_w_Górznie

/…/ Obok świątyni stoi drewniana dzwonnica z 1999, wzniesiona na planie kwadratu z izbicą i zwieńczona namiotowym dachem. Przy kościele znajduje się klasycystyczny nagrobek rodziny Bereźnickich[4].”

źródło” https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mateusza_Apostoła_w_Górznie

Podsumowanie

Kolejny piękny zabytkowy kościół został przeze mnie obejrzany w czasie podróży, gdyby nie nasz turystyczny „spontan” – nie przyjechałabym tu nigdy.

Ważne dla mnie jest wybieranie dróg, jak ja to określam ” piątek kolejności odśnieżania”, spotkamy wówczas takie perełki architektoniczne, jak ta.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj