Hrubieszów, restauracja Shalom

0
539

W Hrubieszowie są ślady ludności narodowości żydowskiej, większość wywieziono i stracono w Sobiborze, który opiszę niedługo, bo tam byłam. To taki obóz zagłady jak Oświęcim, ale tu na wschodzie.

Ślady narodowości żydowskiej w mieście

Zwiedzając, przez przypadek natrafiliśmy na ten budynek, obecnie restauracja Shalom, o cechach budowli z elementami charakterystycznymi dla tej narodowości i kultury. Jak doczytałam w restauracji jest niestety mało dań żydowskich, ale warto odwiedzić.

Jest też w tym mieście kirkut, ale nie widzieliśmy o nim, następnym razem uzupełnię i przedstawię Wam na 50ok.pl.

Restauracja mieści się niedaleko Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, którą opiszę następnym razem.

Żydzi w Hrubieszowie

” Pierwsze wzmianki o Żydach pochodzą z 1444, natomiast dokument z roku 1456 wymienia dwóch kupców żydowskich, którym nadano prawo zaopatrywania dworu. W drugiej połowie XVI wieku Żydzi uzyskali prawo do zamieszkania w wydzielonej części miasta i do wybudowania synagogi, a wymieniony imiennie Abraham otrzymał prawo destylowania wódki. W 1736 roku wybuchł pożar, który zniszczył większą część miasta, w tym 27 żydowskich domów i synagogę. Żydzi zajmowali się głównie rzemiosłem i handlem produktami rolnymi, a gmina żydowska szybko się rozrastała – w roku 1765 zamieszkiwało Hrubieszów 709 Żydów, w 1897 – 5352, a w 1939 – już ok. 11 750.

Niemcy zniszczyli obie żydowskie synagogi, cmentarz i prywatne domy modlitwy. Po wybuchu wojny, część Żydów próbowała ratować się ucieczką na teren ZSRR. Reszta trafiła do utworzonego przez Niemców getta. W maju liczyło ono 5690 osób[16]. W czerwcu 1942 roku Niemcy koncentrowali w hrubieszowskim getcie Żydów z całego powiatu, w wyniku czego liczba jego mieszkańców wzrosła do ok. 10 tys.[16] W dniach 2–10 czerwca 1942 większość mieszkańców getta wywieziono do obozu zagłady w Sobiborze, a 500 osób rozstrzelano na cmentarzu żydowskim[17]. Kolejny transport do Sobiboru (ponad 2 tys. osób) skierowano w październiku 1942[17]. Ostatnich 200 Żydów, pozostawionych do uporządkowania terenu getta, w lipcu lub wrześniu 1943 wywieziono do obozu pracy w Budzyniu[17].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Hrubieszów#Żydzi_w_Hrubieszowie

Podsumowanie

Jak widzicie, w Hrubieszowie jest wiele różnych elementów, z różnych wiar i kultur. Zwany jest , podobnie jak Włodawa, miastem trzech kultur.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj