Hrubieszów pomnik Żołnierza Polskiego i malutki rynek z fontanną

0
491

Do Hrubieszowa przyjechaliśmy wieczorem, a potem szukaliśmy campingu w pobliżu. Krótki rekonesans na tym nietypowym malutkim rynku zajął nam kwadrans.

Te lokale o wyglądzie taniego targowiska a lat 90 tych mnie zdziwiły. Nawet umieszczenie fontanny nie zmienia mojego zdania o rynku.

A na dodatek „betonoza” tu na rynku i w innych miastach w Polsce, zwłaszcza w ich centrach jest wszechobecna.

Parę słów o mieście

Hrubieszów (do 1802 niekiedy Rubieszów[3]ukr. Грубешів, Hrubesziwhebr. ‏הרוביישוב‎) – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, siedziba powiatu hrubieszowskiego oraz gminy wiejskiej Hrubieszów.

Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. Hrubieszów liczył 17 528 mieszkańców[2].

W okolicach miasta znajdują się liczne wczesnośredniowieczne cmentarzyska, kurhany i inne odkrycia archeologiczne (m.in. w GródkuMasłomęczu i Kryłowie).”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Hrubieszów

Położenie miasta

„Miasto jest położone w ramionach rzeki Huczwy, dopływu Bugu i znajduje się zaledwie 18 km od przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie (5 km w linii prostej przez Bug). Hrubieszów jest najdalej na wschód wysuniętym miastem Polski, leżącym w środku Kotliny Hrubieszowskiej (Wyżyna Wołyńska). Region głównie rolniczy w rejonie najżyźniejszych gleb Polski – czarnoziemu.

Okolice Hrubieszowa leżą w obrębie dawnych Grodów Czerwieńskich. Hrubieszów leży na historycznej Rusi Czerwonej, pierwotnie stanowił część ziemi bełskiej, w XIV wieku został przyłączony do ziemi chełmskiej[4]W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa zamojskiego.

Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 33,03 km²[5]. Miasto stanowi 2,6% powierzchni powiatu.

Według danych z roku 2008 71,0% powierzchni Hrubieszowa stanowiły użytki rolne, a użytki leśne 2,5%[6]

Zarówno powiat, jak i miasto leżą na terenie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Hrubieszów#Położenie

Rynek w Hrubieszowie

Fontanna na rynku w Hrubieszowie

Oto ta fontanna późnym wieczorem , film nagrałam ja.

Pomnik Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939-1945

informacje ze strony miasta Hrubieszów

Historia budowy pomnika sięga lat 60-tych. Pomnik ten wykonany został celem upamiętnienia poległych oddziałów partyzanckich podczas II Wojny Światowej na ziemi hrubieszowskiej. W 1977 roku projekt zyskał pozytywną opinię Związku Polskich Artystów Plastyków lecz mimo upływu czasu pomnika nie budowano. Inicjator, fundator i autor koncepcji – Stefan Momot postanowił nieodpłatnie przekazać miastu kamień z niedokończoną rzeźbą.
W takiej postaci pomnik leżał na skwerze w centrum miasta ponad 40 lat (dzisiejszy deptak). W 2009 r. podjęto decyzję o dokończeniu budowy pomnika a uroczyste odsłonięcie odbyło się w ramach obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

Lokalizacja: plac przy ul. Rynek (tzw. „deptak miejski”)

źródło: https://miasto.hrubieszow.pl/node/3371

Podsumowanie

Zapraszam na kolejne relacje z Hrubieszowa, warto tu przyjechać.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj