Dwa słowa o wsi
„Czyrna (j. łemkowski Чырна) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Krynica-Zdrój. Leży w południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego, w szerokiej dolinie górnego biegu potoku Czyrnianka, dopływu Białej Dunajcowej.
Wieś lokowana w 1574 roku[4]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czyrna
Zabytki:
„Obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[5].
- Kościół parafialny (dawna cerkiew) pw. św. Paraskewy.
Dawna cerkiew łemkowska zbudowana w 1893 roku według projektu austriackiego architekta Delavo, obecnie kościół rz.-kat. pw. Niepokalanego Serca NMP.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Czyrna#Zabytki
Cerkiew św. Paraskewy Męczennicy w Czyrnej ,obecnie kościół rzymskokatolicki pw.Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny




„Cerkiew św. Paraskewy Męczennicy w Czyrnej – dawna drewniana cerkiew greckokatolicka zbudowana w 1893, znajdująca się w Czyrnej.
Po 1947 zamieniona na kościół rzymskokatolicki i od 1951 pełni funkcję kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Cerkiew znajduje się na Szlaku architektury drewnianej w Województwie Małopolskim.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_św._Paraskewy_w_Czyrnej




Opis świątyni
„Zbudowana w 1893 według projektu austriackiego architekta Delavo, z pochodzenia Francuza, o czym informuje tablica pamiątkowa wewnątrz cerkwi. W budowie uczestniczyła cała wieś pod przewodnictwem parocha Antoniego Konstantynowicza. Odnawiana i przebudowana w 1933. W latach 1979–83 przywrócono wnętrzu pierwotny wygląd odnowiono niektóre elementy wyposażenia[2].”/…/
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_św._Paraskewy_w_Czyrnej


„/…/ Cerkiew łemkowska, typ epigonalny, orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej. Trójdzielna: wydłużone prezbiterium zamknięte trójbocznie, szeroka nawa, sprawiająca wrażenie transeptu i prostokątny babiniec. Nawa i wsch. część babińca optycznie tej samej wysokości co prezbiterium. Przy prezbiterium od pn. zakrystia. Ściany szalowane pionowym deskowaniem, dachy kryte blachą[3]. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej, lekko pochyła, ze słupami wbudowanymi w zachodnią część wydłużonego babińca, z pseudoizbicą i gzymsem zegarowym bez zegarów.”/…/
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_św._Paraskewy_w_Czyrnej





„W bocznych ścianach nawy duże, potrójne okna. Nad oknami ozdobne, zadaszone półkola z okrągłymi okienkami, nawiązujące do gzymsu zegarowego na wieży. Nad nawą spłaszczona kopuła z pseudolatarnią i cebulastym hełmem. Nad wieżą hełm z cebulastą kopułą i latarnią. Nad wschodnią częścią babińca dach dwuspadowy. Nad prezbiterium dach kalenicowy z małą latarnią pozorną. Hełmy nad nawą i wieżą zwieńczone żelaznymi krzyżami.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_św._Paraskewy_w_Czyrnej
Podsumowanie
Niedaleko kościoła , w polu spotkaliśmy niezwykłą zabytkową kapliczkę. Takie cuda w tych okolicach sa na każdym kroku.
Zapraszam w te rejony. Szlak Architektury Drewnianej zachwyca.
Johanka

