Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu po przebudowie

0
381

Kiedy w 2004 roku pierwszy raz przyjechałam do Elbląga, nie przypuszczałam, że szary budynek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Karola Wiłkomirskiego w Elblągu zaskoczy mnie swym wyglądem po tylu latach.

Nieco zmienił się pomnik przed szkołą, jakby nie to, że wielokrotnie tu bywam, miałabym wątpliwości, czy to to samo miejsce.

Kilka słów o Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

W 1953 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych imienia Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu zaczął działać. Jego pierwszym dyrektorem został Józef Karpiński.

W budynku na ulicy Traugutta zespół szkół muzycznych działa od 1976 roku -mieszczą się 53 sale dydaktyczne.

W szkole uczy się 300 uczniów, to wielka kuźnia muzycznych telentów ze wspaniałą kadrą pedagogiczną.

Od wielu lat nie było większych remontów. Postanowiono skorzystać ze środków z UE , by ocieplić budynek, aby spełniał normy i była oszczędność w kosztach utrzymania.

Dobudowano nowe skrzydło, nowe pomieszczenia, odnowiono dużą salę koncertową. Dzięki temu Elbląska Orkiestra Kameralna zyskała salę do prób i współpracuje z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Środki uruchomiono w Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko UE.

Wielka renowacja i remont ze środków UE i Ministerstwa Kultury

Niektórzy mieszkańcy Elbląga przecierali oczy, kiedy ujrzeli efekt nowej elewacji,odważnej w kolorystyce – która jest podświetlana wieczorem.

Wzór przypomnina nieco kolory, jakie znamy z popularnej Kostki Rubika. Trzeba nadmienić, że szkoła przeszła też remont wewnątrz, piękna sala koncertowa szkoły zyskała nowy blask i znacznie poprawiła się akustyka.

Poprawiono wszelkie zalecane przez Straż Pożarną elementy wnętrza, bezpieczeństwo przede wszystkim.

Sala ma teraz 273 miejsca siedzące. Poszerzono parking, wykonano nową świetlicę i wiele prac, by infrastruktura szkoły była jak najlepsza. Nadmieniam, że w szkole jest możliwość umieszczenia ucznia w internacie.

Wszystko zostało ukończone we wrześniu 2014 roku. Muszę wspomnieć, że w 18 stycznia 2014roku był w szkole pożar, więc konieczny był remont, jednakże pieniądze na renowację w wysokosci 11 mln zł – przyznano znacznie wcześniej i jak to się mówi „spadły z nieba” i na czas.

Iwestycja dokonana tutaj miała połączone finansowanie, mianowicie wydatki na łączną kwotę 11 mln złotych 85 % sfinansowała Unia Europejska, a 15 % Budżet Państwa.

Podsumowanie

Kiedyś w wielkim hicie pan Zbigniew Wodecki śpiewał, że lubi wracać do miejsc w których był, tak ja lubię wracać do Elbląga, zawsze coś nowego odkryję, zawsze coś ciekawego poznam na nowo.

Zapraszam Was do podróżowania po Polsce, zwłaszcza Elbląg jest godzien odwiedzenia.

Obiecuję kolejne felietony o ciekawych miejscach w tym pięknym mieście.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj